sidebar
x
Przekaż dalej

Spłata kredytu w walucie

Od jakiegoś czasu istnieje możliwość spłaty kredytów w walucie w której kredyt został zaciągnięty. Dla klientów jest to bardzo opłacalne rozwiązane ze względu na różnice w kosztach kupna waluty. Bankowe koszta sprzedaży są znacznie wyższe od rynkowych. Dla przykładu koszta sprzedaży EUR z dnia 10.04.2012r godzina 17.29 kurs w jednym z droższych banków aczkolwiek swego czasu bardzo popularny Polbank oferuje 1 EUR w cenie 4,3725 PLN. Na rynku bez większych kłopotów korzystając z usług np. www.internetowykantor.pl 1 EUR kosztuje 4,1996 PLN. Różnica między tymi ofertami to aż 0,1729 PLN. Dla zobrazowania jakie korzyści można wynieść z dokonywania samemu zakupu waluty sprawdźmy jaka różnica powstanie na racie kredytu o wartości 400 EUR.

400 X 0,1729 = 69,16 PLN

Mało?. Jednorazowo może tak. W skali roku wyniesie to 829,92 PLN, w skali 10 lat 8299,20 PLN, w skali 30 lat 24 897,60 PLN. To już są kwoty niebagatelne pozwalające na szybszą spłatę kredytu, dobre wakacje czy nawet średniej klasy używany samochód.

Zgodnie z ustawą każdy kredytobiorca ma prawo uzyskać od swojego banku darmowy aneks pozwalający na zmianę waluty z PLN na walutę w której zaciągnął kredyt. Szczerze zachęcam do tego bo minimum zaangażowania przyniesie spore oszczędności w przyszłości. Walutę można kupować tradycyjnie poprzez kantory tradycyjne,poprzez portale wymiany waluty w Internecie lub przez cykliczną wymianę ze znajomymi/rodziną pracująca ma stałe zagranicą. Najłatwiejszym i najszybszym sposobem jest korzystanie w portali internetowych. Na rynku działa już kilka podmiotów o uznanej marce, którzy wymienili bagatela kilkaset milionów PLN. Wymiana via internetowy kantor to dosłownie kilka minut na rejestrację oraz do 1-2 minut na samą transakcję. Wiele z nich daje szansę ustalenia zlecenia stałego dzięki czemu aktywność kupującego jest ograniczona do zera. W Internecie można natknąć się również na porównywarki kantorów internetowych. To jest opcja dla najbardziej świadomych i oszczędnych kredytobiorców. Porównywarka w sposób szybki i mało skomplikowany pokazuje kto na dziś jest liderem i oferuje najlepsze warunki.

Jak to jednak zwykle bywa należy się wcześniej dopytać w swoim banku jakie koszta ponosi kredytobiorca przez spłacie waluty poprzez Internet. Cześć banków traktuje takie przelewy jak przelewy zagraniczne. Jeśli tak jest należy poszukać portalu, który ma w naszym banku konto by przelew został potraktowany jako wewnętrzny. Dzięki takiemu rozwiązaniu taka transakcja będzie wiązała się z samymi korzyściami bez ponoszenia dodatkowych prowizji.

Pozdrawiam

Michał Dawidowicz

Powiązane wpisy