sidebar
x
Przekaż dalej

Mieszkanie dla Młodych  – najważniejsze informacje

Mieszkanie dla Młodych to zapowiadany na III kwartał 2012 roku następca programu ‘Rodzina na Swoim”.  Program jak poprzednik ma pomagać ludziom w zakupie nieruchomości. Zasady funkcjonowania mają być w większości zgoła inne.

Do kogo skierowany będzie MdM?

Program Mieszkanie dla Młodych ma być skierowany podobnie jak ostateczna wersja poprzednika dla rodzina oraz singli. Prawdopodobnie będzie wyznaczony taki sam limit wiekowy jak w przypadku RnS.

Rodzaj nieruchomości

Nowy program będzie dotował wyłącznie mieszkania do 75 m kw. z tym że limit będzie dostępny zarówno dla rodzin jak i singli.

Limity i ograniczenia

Prawdopodobnie jak w przypadku RnS będzie występował limit cenowy za 1m kw. kupowanej nieruchomości. Cena  1 m kw. powierzchni użytkowej nie będzie mogła przekroczyć wysokości średniej dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych – poinformował całkiem niedawno wiceminister Piotr Styczeń. Wskaźnik taki ustala dwa razy do roku każdy wojewoda na podstawie przeciętnego kosztu budowy 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, określonego przez Urząd Statystyczny, powiększonego o wartość robót wykończeniowych. Dodatkowym ograniczeniem będzie sankcja sprzedaży nieruchomości przed 5 rokiem posiadania dotowanej nieruchomości.  „Jeśli ktoś w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania z rządową dopłatą je sprzeda , to będzie musiał oddać proporcjonalną część dopłaty podstawowej wynoszącej 10 proc.” – powiedział PAP Styczeń. Dodatkowym ograniczeniem będzie rynek pierwotny.

Wysokość  i specyfika dopłat.

Wysokość dopłat wyniesie maksymalnie 20% ceny mieszkanie. Wyjściowo single i rodziny bezdzietne otrzymają 10% ceny nieruchomości. Dodatkowe 5% dla rodzin z dziećmi i jeszcze dodatkowe dla rodzin w których w trakcie 5 lat urodzi się kolejne dziecko. Specyfika dopłat będzie różniła się znacząco od tej znanej z RnS. Państwo będzie dopłacało do kapitału zamiast do odsetek bankowego kredytu.

Zalety programu

Program o dziwo wygląda bardzo sensownie. Bank jednocześnie będzie wspierał budownictwo, politykę prorodzinną i młodych chcących dokonać życiowego startu. Bank nie będzie dotował odsetek bankowych a wymiernie pozwoli kupującym obniżyć kapitał. W dłuższym okresie czasu będzie oznaczało to niższe odsetki od kredytu bankowego. Co więcej pomoże ludziom o niższej zdolności kredytowej.

 

Powiązane wpisy