sidebar
x
Przekaż dalej

Wynagrodzenie doradcy kredytowego

Wynagrodzenie ⇒doradcy kredytowego to kwestia, która nurtuje wiele osób zastanawiających się nad zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Pomimo wydawałoby się ugruntowanej pozycji tego zawodu. Co za tym idzie świadomości ludzi jak doradca pracuje dość często spotykam się z pytaniem o wynagrodzenie doradcy kredytowego.

Rynek w Polsce wypracował takie zasady, iż korzystanie z usług doradcy jest dla klienta bezpłatne a przynajmniej w zdecydowanej większości sytuacji tak powinno być. Doradca kredytowy uzyskuje wynagrodzenie od banku, który poleci klientom, pomoże w skompletowaniu dokumentów do wniosku, pomoże w procesie, podpisze umowę oraz klient wypłaci kredyt. Taki standard ma swoje złe i dobre strony. Z jednej strony klient nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów, z drugiej strony klient może mieć wątpliwości (często uzasadnione) co do intencji doradcy kredytowego. Czy aby na pewno doradca kredytowy działa głównie w interesie klienta czy w swoim?. W dzisiejszym wpisie „Wynagrodzenie doradcy kredytowego” dowiesz się:

Jakie są plusy wynagradzania doradców przez banki.
Jakie są minusy wynagradzania doradców przez banki.
Kiedy wynagrodzenie powinien pokrywać klient.

Wynagrodzenie doradcy kredytowego

Plusy wynagrodzenia wypłacanego przez bank

Plusem tego rozwiązania jest brak ponoszenia przez klienta dodatkowych kosztów związanych z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Kredyt hipoteczny najczęściej wymaga dość dużych środków do poniesienia na start: wkład własny, koszta notariusza, podatek, wycena, koszta bankowe i inne. Dołączenie do tego prowizji doradcy mogłoby spowodować, iż dla klienta koszt zakupu nieruchomości byłby bardzo wysoki a co za tym idzie rynek doradztwa kredytowego zostałby znacznie ograniczony. Przyniosłoby to bardzo negatywne skutki dla klienta końcowego. Brak dostępu do doradcy czy też brak możliwości uiszczenia opłaty za doradztwo spowodowałoby falę złych wyborów podjętych przez klientów.

Na rynku działa kilkadziesiąt banków oferujących bardzo różne rozwiązania w zakresie kredytów hipotecznych. Różnorodność zasad jest tak duża że trzeba być wyjątkowo aktywnym by podążać za wszystkimi zmianami. Laik nie ma absolutnie szans na prawidłowy i poprawny wybór oferty kredytowej. Mnie jako doradcy zajęło 2 lata zanim na dobre zacząłem działać świadomie i profesjonalnie jako doradca kredytowy. Klient najczęściej nie ma nawet tygodnia by porównać oferty we własnym zakresie.

Minusy wynagrodzenia wypłacanego przez bank

Minusem jest pokusa dla doradcy by oferować produkty niekonieczne najlepsze dla klienta. Banki oferują w zamian za realizację kredytów prowizje w różnej wysokości. Pomimo, iż te różnice nie są skokowe to trzeba przyznać, iż część doradców zwyczajnie nie jest uczciwa i kieruje się swoim a nie interesem klienta. W mojej opinii jest to bardzo krótkowzroczne. Działam na rynku od wielu lat i zauważyłem jedną niezmienną cechę współpracy z klientami. Zadowolony klient będzie polecał usługi doradcy rodzinie i znajomym co może zaowocować sumarycznie znacznie wyższym dochodem niż pojedynczy dodatkowy zarobek wynikający z różnic w prowizjach. Niezadowolony klient może doprowadzić do problemów w bankach, KNF czy opisać całą sytuację w Internecie niszcząc na bardzo długo reputację doradcy. To jest jednak moje podejście, gdyż wiążę z tą branżą długofalowe zamiary, jestem uczciwym człowiekiem i lubię robić dobrze to co robię.

Wynagrodzenie płatne przez klienta

Bywają sytuacje w których doradcy pobierają wynagrodzenie od klienta. Osobiście również dopuszczam taką możliwość aczkolwiek zdarzyło mi się to w trakcie mojej pracy tylko dwukrotnie. Taki sposób wynagrodzenia dopuszczam w dwóch przypadkach:

klient wymaga tylko porównania ofert bez dalszych formalnych kroków.
przypadek klienta jest bardzo trudny i uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej oceniam jako bardzo niską.   Jednocześnie klient nalega na próbę mając świadomość że wynik może być negatywny.

Podsumowanie

W mojej opinii wynagrodzenie doradcy jest sprawą drugorzędną. Jak wspomniałem profesjonalni doradcy bazują na poleceniach. Kwestia kilkuset PLN nie powinna mieć znaczenia na uczciwość doboru ofert. Wynagrodzenie nie powinno być celem samym w sobie. Starając się robić coś profesjonalnie można oczekiwać że prędzej czy później odpowiedni dochód pojawi się samoistnie.

Edit: Obecnie trwają prace nad zakazem wypłaty przez banki doradcom prowizji. Zapraszam do zapoznania się z moją subiektywną opinią na ten temat. Koniec doradców kredytowych.

Powiązane wpisy