sidebar
x
Przekaż dalej

Czy wiesz co to jest refinansowanie kredytu?

Refinansowanie kredytu to  krótko mówiąc przeniesienie kredytu z jednego droższego banku do drugiego tańszego. Najczęściej celem jest obniżenie raty, zmiana waluty kredytu, wydłużenie okres kredytowania lub uzyskanie dodatkowej wolnej gotówki. Taka operacja choć w Polsce jeszcze niezbyt spopularyzowana pozwala w niektórych warunkach rynkowych znacznie polepszyć warunki posiadanego kredytu. Czasem nam również zwyczajnie nie po drodze z jakimś bankiem. Nie podoba nam się jakość obsługi, słabej jakości oferowane produkty finansowe czy choćby kwestia taka jak brak oddziału w dogodnej lokalizacji w której przebywamy. W dzisiejszym artykule „Czy wiesz co to jest refinansowanie kredytu?”:

Co to jest refinansowanie kredytu?
Ile można na tym zaoszczędzić?
Co zawiera lista dokumentów do refinansowania?
Zaświadczenie z banku do refinansowania hipoteki.

refinansowanie kredytu

Refinansowanie kredytu krok po kroku

Standardowy podział etapów uzyskania kredytu refinansowego to:

Znalezienie nowego banku,
Złożenie wniosku kredytowego,
Analiza kredytowa,
Decyzja kredytowa,
Podpisanie umowy kredytowej,
Spełnienie warunków do wypłaty kredytu w tym złożenie wniosku o wpis nowej hipoteki,
Dyspozycja wypłaty kredytu refinansowego i dyspozycja całkowitej spłaty starego kredytu,
Złożenie wniosku o wykreślenie spłaconej hipoteki.

Refinansowanie kredytu jest generalnie prostą operacją. Banki standardowo sprawdzą Twoją zdolność kredytową, historię spłaty. Trzeba wykonać na nowo wycenę nieruchomości, aby ocenić czy wartość nieruchomości i stan techniczny są na wystarczającym poziomie.  Po analizie kredytowej bank wyda decyzję, a następnie udostępni umowę kredytową. Po podpisaniu umowy trzeba będzie pofatygować się do sądu wieczystoksięgowego. Jednym z warunków uruchomienia kredytu refinansowego będzie złożenie wniosku o wpis hipoteki na rzecz nowego banku. Koszt złożenia takiego wniosku to 200 PLN. Złożenie wniosku, nowe ubezpieczenie nieruchomości, dyspozycja całkowitej spłaty kredytu w starym jak i nowym banku powinni pozwolić uruchomić Twój kredyt refinansowy. Po dokonaniu spłaty kredytu bank macierzysty jest zobowiązany do wystawienia zaświadczenia o spłacie kredytu oraz zgody na wykreślenie spłaconej hipoteki. Kolejny raz należy pofatygować się do sądu wieczystoksięgowego celem złożenia wniosku o wykreślenie starej hipoteki. Koszt wykreślenie starej hipoteki to 100 PLN. Na sam koniec nie zapomnij poinformować swojego nowego banku o tym, że stara hipoteka została wykreślona. Będzie to potrzebne do obniżenia kosztów z tytułu ubezpieczenia pomostowego.

Jak obliczyć oszczędności z refinansowania

Sens i oszczędności jakie mogą wyniknąć z refinansowania dość dobrze można zobrazować na podstawie kredytów z lat 2009-2010r. Ten okres charakteryzował się wysokimi marżami odpowiednio dla kredytów złotowych w przedziale 2,5%-3%. Obecnie marże dla kredytów złotowych kształtują się w przedziale 1,5%-2%

Aby nie być gołosłownym podam przykładowe wyliczenia dla przeciętnego kredytu na 300 000 PLN, na 30 lat, raty równe.

Kredyt marża 2,5% – 1529 PLN, ogólny koszt odsetkowy 250 433 PLN
Kredyt marża 1,5% – 1356 PLN, ogólny koszt odsetkowy 187 988 PLN

Różnica w ujęciu miesięcznym 173 PLN a w ogólnym koszcie odsetkowym 62 445 PLN.

Liczby mówią same za siebie. Chyba każdy z nas chciałby oszczędzić tak duże kwoty. Nie każdy kredytobiorca ma jednak świadomość że na rynku kredytów hipotecznych są takie możliwości. Należy oczywiście wziąć pod uwagę koszta dodatkowe jakie będzie trzeba ponieść aby uzyskać refinansowanie. Wśród nich należy wymienić:

Wycenę nieruchomości: mieszkanie(ok.500 PLN), działka(ok.800 PLN), dom(ok.1000 PLN)
Opłaty administracyjne(wykreślenie, wpis nowej hipoteki) 300 PLN
Ewentualną prowizję za wcześniejszą spłatę(najczęściej 1%-2% wartości kredytu)

Gra jest jednak jak najbardziej warta świeczki. Dzięki zdecydowanie niższej marży przeniesienie kredytu pozwala zaoszczędzić na średniej wielkości kredytu nawet do 3000 PLN/rok. W ten sposób kredytobiorca zaoszczędza 1,75 raty/rok.

Refinansowanie jako możliwość uzyskania taniej gotówki

Refinansowanie kredytu hipotecznego daje również szanse na uzyskanie gotówki w cenie kredytu mieszkaniowego. Dzięki temu kredytobiorca ma szanse uzyskać środki na dowolny cel w oparciu o najniższe oprocentowanie na rynku. Najczęściej jest to zakres 20 %-30% kwoty kredytu głównego. Środkami tymi można swobodnie dysponować bez żadnej ingerencji banku. Takie możliwości dostępne są między innymi w :  Deutsche Bank, ING Bank Śląski, BGŻ BNP Paribas, PKO BP.

Dlaczego oferty banków na kredyty refinansowe są lepsze niż dla kredytów standardowych?

⇒Refinansowanie kredytu to dla banków bardzo atrakcyjny kawałek rynku. Dzięki refinansowaniu nowy bank ma szansę na zdobycie nowego, ale już sprawdzonego klienta, osłabienie konkurencji, sprzedaż dodatkowych produktów do kredytu typu karta, limit, ubezpieczenie lub udzielenie dodatkowej kwoty kredytu. Część banków już dziś widzi w tym biznes i udziela kredytów refinansowych na warunkach lepszych niż warunki standardowe. W takich sytuacjach klient najczęściej uzyska kredyt z niższą marżą, brakiem prowizji a nawet taki w którym nie będzie żadnych opłat tytułem wyceny, wpisów/wykreśleń z KW itp. Uważam że refinansowanie zyska na znaczeniu, kiedy rynek standardowych kredytów zostanie mocno nasycony. W dalszym ciągu jest bardzo duża luka między ilością nieruchomości na rynku a popytem. Z biegiem czasu będzie się to jednak zmieniało i rynek nowych nieruchomości nie będzie już tak aktywny jak teraz. Powyższe argumenty w przyszłości z pewnością staną się decydujące, na czym mam nadzieję skorzystają klienci.

Zaświadczenie o kredycie

Refinansowanie kredytu jak każdy kredyt hipoteczny wymaga skompletowania odpowiedniej dokumentacji.  Dokumentacja finansowa, osobista i nieruchomości różni się tylko wymogiem przedłożenia zaświadczenia o posiadanym kredycie.  Zaświadczenie powinno zawierać następujące dane:

Dane osobowe kredytobiorcy
Datę udzielenia kredytu
Wysokość pozostałego kapitału
Odsetki naliczone od dnia ostatniej spłaty do dnia wystawienia zaświadczenia
Prowizję za wcześniejszą spłatę
Nr rachunku technicznego poprzez który ma zostać przeprowadzona spłata
Deklarację wydania dokumentów do zwolnienia hipoteki po spłacie kredytu

Podsumowanie

Refinansowanie kredytu może być bardzo ciekawym rozwiązaniem. Wbrew obiegowej opinii nie jesteś „skazany” do końca życia na bank w którym zaciągnąłeś kredyt.  Możesz swoim kredytem dysponować w dowolny sposób i kształtować jego formę tak by spełniała Twoje wszystkie wymagania. Konkurencja na rynku daje dużo możliwości więc dlaczego ich nie wykorzystać? Jeśli nie dziś to może w przyszłości. Obserwuj rynek, bo fajne oferty refinansowania na 100% pojawią się w przyszłości.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy uwagi odnośnie tematyki refinansowania kredytu skomentuj poniżej. Chętnie się odniosę :)

Powiązane wpisy