sidebar
x
Przekaż dalej

Doradca kredytowy – obowiązki, możliwości, umiejętności i wynagrodzenie

Uzyskanie kredytu hipotecznego to bardzo złożona operacja. Na rynku funkcjonuje wiele banków oferujących kredyty hipoteczne  – ok. 20 na skalę ogólnopolską. W związku z tak znaczną liczbą występują bardzo duże różnice w sposobie akceptacji dochodu i liczenia zdolności kredytowej oraz akceptacji różnego rodzaju nieruchomości. Jeśli dodamy do tego sporą aktywność rynku, niemało zmian ze strony KNF i ustawodawców to wybór najlepszej oferty kredytu hipotecznego dla przeciętnego Kowalskiego może być nie lada kłopotem. Doradca kredytowy może znacznie pomóc w ogarnięciu tego misz-maszu.

Korzystać z usług doradcy kredytowego czy zdać się na siebie samego ?  Jakie są tego plusy i minusy? Czy doradca kredytowy faktycznie będzie w stanie realnie mi pomóc? Takie pytania zadaje sobie każdy człowiek, który stanął przed problemem związanym z zakupem nieruchomości na kredyt. Zapraszam na wpis w którym dokładnie wyjaśnię:

Kim dokładnie jest doradca kredytowy.
W czym dokładnie może mi pomóc pośrednik finansowy.
Kto płaci za usługę doradcy.
Obowiązki doradcy kredytowego.

Doradca kredytowy

Możliwość porównania wielu ofert w jednym miejscu

Doradca kredytowy ma podpisane umowy o współpracy z bankami. Współpraca daje możliwość oferowania różnych rozwiązań pasujących do wymagań, oczekiwań i możliwości zainteresowanego klienta.  Doradca kredytowy ma możliwość oferowania faktycznie najlepszych ofert. Nie jest ograniczony jednym produktem bankowym ani ukierunkowany przez różnego rodzaju plany sprzedażowe. Doradca zewnętrzny ma szanse na realne porównanie wszystkich ofert, którymi dysponuje w celu określenia ich plusów i minusów.

Oszczędność czasu

Współpracując z doradcą kredytowym klient przede wszystkim oszczędza czas jaki by musiał poświęcić na wybór najlepszej oferty kredytowej. Jak wspomniałem na rynku funkcjonuje ok.20 banków oferujących kredyty hipoteczne. Licząc po dwa banki dziennie, wizyta w każdym z nich zajmie ponad dwa tygodnie. Następnie należy wyselekcjonować najlepsze 3-4 oferty i złożyć wnioski. Klient będzie musiał dostosować się do godzin pracy oddziałów. Nie zawsze znajdzie też oddział w swojej okolicy. U doradcy kredytowego złożenie trzech wniosków jest możliwe podczas jednego spotkania. W trakcie weryfikacji wniosków z wybranych banków mogą pojawić się dodatkowe prośby. Doradca kredytowy zwyczajowo bierze to na siebie dzięki czemu klient nie musi zmieniać swojego planu dnia. W przypadku załatwiania kredytu we własnym zakresie organizacja kredytu oznacza osobiste zaangażowanie przez czas około 3mc-4mc.

Znajomość zasad i możliwości negocjacyjnych

Warto wspomnieć również o możliwościach negocjacyjnych. Doradca kredytowy zna (przynajmniej powinien znać) specyfikę każdego banku. Wie co, komu i w jaki sposób wewnątrz banku przekazać aby uzyskać lepsze od standardowych warunki dla swojego klienta. Banki często obniżają marże, prowizje, ubezpieczenia na rzecz podtrzymania dobrej współpracy z doradcą kredytowym. Oczywiście nie jest to wszędzie możliwe i nie w każdym przypadku. Doradca Kredytowy nie jest cudotwórcą i pomimo znajomości rynku pewnych rzeczy nie będzie w stanie przewalczyć.

Organizacja dokumentów w imieniu klienta

Kolejną rzeczą wyróżniającą doradcę zewnętrznego jest organizacja dokumentów. Szczególnie jest to pomocne jeśli chodzi o kredyt na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym lub zakup nieruchomości na rynku wtórnym przy udziale agencji nieruchomości. Profesjonalny doradca kredytowy pomaga w organizacji dokumentacji potrzebnej do złożenia wniosków kredytowych. Doradca powinien skontaktować się z przedstawicielem dewelopera lub agencji nieruchomości celem ustalenia stanu prawnego nieruchomości co z kolei prowadzi do ustalenia jakie dokumenty do danej transakcji będą potrzebne.  Klient nie musi się martwić i ma pewność że zostanie to wykonane poprawnie i szybko. Ponadto doradca kredytowy powinien być w stanie pomóc w napisaniu umowy przedwstępnej lub analizie jeśli wersja robocza takiej umowy jest przedstawiona przez drugą stronę transakcji.

Wynagrodzenie doradcy kredytowego

Doradca kredytowy uzyskuje wynagrodzenie z banku z tytułu realizacji kredytu. Klient nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów w związku ze współpracą z doradcą kredytowym. Oferty są na poziomie ofert dostępnych w oddziałach bankowych. Prowizja nie jest ukryta w dodatkowej marży, prowizji, ubezpieczeniu czy innym koszcie, który klient musi opłacić. Dokładne zasady wynagrodzenia opisałem w jednym z tematów: Wynagrodzenie doradcy kredytowego.

Współpraca w przyszłości

Bardzo ważnym, choć często niewspominanym czynnikiem jest potencjalna współpraca w przyszłości. Kredyt z reguły jest zaciągany na 20-30 lat. W tym czasie zmieniają się warunki kredytowania co może zaowocować szansą na zmianę na inny bank z lepszymi warunkami finansowania. Doradca kredytowy na bieżąco monitoruje rynek. Jeśli tylko nadarzy się okazja klient może liczyć na informację o możliwości refinansowania kredytu do innego banku co docelowo ma przynieść oszczędności. Dzięki temu ciągu ostatniego roku dzięki temu ok.10 moich klientów obniżyło miesięczną ratę od 100 do 500 PLN.

Doradca kredytowy powinien również pozostawać stale w kontakcie z klientem na wypadek ewentualnych problemów klienta z kredytem. Kredyt hipoteczny nie jest produktem, który sprzedaje się raz i potem zapomina o nim. W moim przekonaniu współpraca z klientem powinna trwać do momentu spłaty kredytu hipotecznego przez klienta. Problem klienta to problem jego doradcy kredytowego.

Podsumowanie

Powyższy opis jest tylko i wyłącznie opisem mojego poglądu jak powinna wyglądać praca doradcy kredytowego. Zdaję sobie sprawę jak wygląda rynek oraz wiem że jak w każdej innej branży można znaleźć osoby nieuczciwie, niekompetentne i nieprofesjonalne.  Powyższy opis ma pomócklientom, którzy nie do końca wiedzą czego należy oczekiwać i wymagać od doradcy kredytowego.

Powiązane wpisy