sidebar
x
Przekaż dalej

Kredyt hipoteczny na remont lub wykończenie mieszkania

Kredyt hipoteczny jest bardzo często utożsamiany tylko z kredytem na zakup nieruchomości: domu, mieszkania czy działki. Niewiele osób wie, że kredyt hipoteczny może być udzielony również na wykończenie bądź remont mieszkania. Dzięki temu potencjalni zainteresowani nie muszą odkładać decyzji na wiele lat ze względu na koszty, jakie należy ponieść przy realizacji marzeń o zmianie wnętrza swojego lokum. Nie muszą korzystać z półśrodków lub ciągnąć prac w nieskończoność, angażując każdą odłożoną przysłowiową złotówkę. Dzięki swoim cechom kredyt hipoteczny  umożliwia relatywnie szybkie uzyskanie taniego i długoletniego finansowania na zaspokojenie swoich potrzeb. W dzisiejszym wpisie „Kredyt hipoteczny na remont lub wykończenie” dowiesz się:

Co to jest kredyt na remont lub wykończenie.
Zakres prac i materiałów możliwych do kredytowania.
Niezbędne dokumenty do złożenia wniosku.
Sposób rozliczenia kredytu na remont lub wykończenie.

Kredyt hipoteczny na remont lub wykończenie

 Jaka nieruchomość może stanowić zabezpieczenie?

Kredyt hipoteczny na remont może być standardowym kredytem hipotecznym zabezpieczonym wpisem  na rzecz banku w księdze wieczystej. Aby myśleć o takim rozwiązaniu musimy być właścicielem nieruchomości mieszkalnej posiadającej księgę wieczystą lub  mającej możliwość jej założenia. W przypadku, gdy nieruchomość jest już obciążona hipotecznie środki na remont można uzyskać tylko w banku macierzystym. Banki nie chcą zabezpieczać się na „drugim i kolejnych miejscach w hipotece”. W takiej sytuacji należy sprawdzić możliwości jakie oferuje bank w którym posiadamy kredyt na zakup nieruchomości. Jeśli z jakichś przyczyn zaciągnięcie dodatkowego kredytu na remont lub wykończenie nie jest możliwe możemy postarać się o ⇒kredyt refinansowy + dodatkowe środki na remont lub wykończenie. Jak wygląda procedura refinansowania kredytu opisałem w następującym temacie na blog : Jak prawidłowo refinansować kredyt hipoteczny.

Jaki jest zakres prac i materiałów możliwych do skredytowania?

Kredyt hipoteczny na remont lub wykończenie jest udzielany przez banki na min. robociznę, zmianę aranżacji pomieszczeń, malowanie, glazurę, terakotę, podłogę, biały montaż, zmiany w instalacjach elektrycznych, gazowych, hydraulicznych, wymianę okien ale również na szafy wnękowe czy zabudowę kuchenną. Przy czym kilka banków w tym Deutsche Bank i BOŚ ma swoje bostrzenia w tej materii. W kilku bankach min. Alior i Millennium kredytobiorcy mają możliwość skredytowania sprzętu AGD do zabudowy. Wyposażenie, które nie jest trwale złączone z nieruchomością nie jest kredytowane kredytem na remont/wykończenie. To samo tyczy się również sprzętu RTV, audio – video oraz komputerowego.

Jaka dokumentacja jest wymagana ?

⇒Wymagana dokumentacja wygląda podobnie jak przy ubieganiu się o kredyt na zakup nieruchomości. Jednym z podstawowych dokumentów do ubiegania się o kredyt hipoteczny na remont lub wykończenie jest dołączenie kosztorysu do wniosku kredytowego. W kosztorysie deklarujemy zakres, termin i koszt prac, które chcemy wykonać w związku z planowanym remontem lub wykończeniem. Każdy bank ma swój własny druk kosztorysu. Są to raczej proste druki, których wypełnienie nie nastręczy zbyt wielu problemów nawet laikowi. Banki nie wymagają podawania konkretnych modeli, nazw produktów, serii itp. Jeśli będziesz miał problem z wypełnieniem takiego druku, powiedz to swojemu doradcy. Dla niego powinna to być przysłowiowa „bułka z masłem”.

Maksymalna kwota kredytu na remont nieruchomości

Moi klienci często się mnie pytają jaką maksymalną kwotę można uzyskać na wykończenie lub remont nieruchomości. Jest to dość problematyczna kwestia, gdyż na dobrą sprawę bez złożenia wniosku nie da się odpowiedzieć. Z jednej strony część banków limituje to procentem od wartości nieruchomości lub wartości transakcyjnej. Najczęściej spotykany zakres to 15%-25%. Z drugiej strony prognozowana wartość nieruchomości musi wzrosnąć wprost proporcjonalnie o wartość wykonywanych prac. W skrócie jeśli wnioskujemy o remont w wysokości 50 000 PLN dla mieszkania o wartości 300 000 PLN to bank udzieli nam kredytu na 315 000 PLN jeśli prognozowana wartość nieruchomości zostanie oceniona na min.350 000 PLN.

Jeśli kredyt miałby przekroczyć 25–30% wartości nieruchomości, to może pojawić się problem i niektóre banki mogą nie chcieć udzielić tak wysokiego kredytu. W takich wypadkach proponuję stworzenie dodatkowego, szczegółowego kosztorysu, który pozwoli wyjaśnić, z czego wynika relatywnie wysoka wnioskowana kwota kredytu. Nie oznacza to jednak, że przekroczenie regulacji zostanie zaakceptowane. Część banków bardzo ściśle stosuje swoje zasady i odstępstwa tego typu praktycznie nie wchodzą w grę.

Wielu kredytobiorców uważa że poprzez środki na wykończenie da się prostym trikiem uzyskać środki na dowolny cel lub zrobić sobie konsolidację bieżących zobowiązań. W jakimś stopniu jest to pewnie możliwe(nie zachęcam bo to nielegalne), ale raczej maksymalnie w grę wchodzą kwoty rzędu kilku tysięcy PLN. W innym wypadku rozdmuchany kosztorys może tylko namieszać w całym procesie.

Wycena nieruchomości

Nieruchomość będzie trzeba wycenić. Dobrze jest dołączyć do wniosku własny operat szacunkowy, o ile dany wybrany bank akceptuje rozwiązanie tego typu. W operacie należy uwzględnić wartość obecną nieruchomości i wartość przyszłą, czyli prognozowaną wartość po wykonaniu zamierzonych prac remontowych. Operat szacunkowy powinien zostać wykonany przez licencjonowanego rzeczoznawcę majątkowego akceptowanego przez wybrany bank. W kontakcie z rzeczoznawcą zaznacz, że wycenę zlecasz na potrzeby starania się o kredyt hipoteczny oraz wyraźnie poinformuj, do jakiego banku lub banków będziesz składał wniosek. Kwestię wyceny nieruchomości poruszyłem w temacie: wycena nieruchomości.

Oprócz operatu szacunkowego do wniosku trzeba dostarczyć określone dokumenty wynikające z charakterystyki danej nieruchomości. Listę niezbędnych dokumentów do kredytu hipotecznego znajdziesz w poniższym linku do wpisu na blogu: :Dokumenty do kredytu hipotecznego

Sposób wypłaty i rozliczenie wykończenia

W zależności od kwoty kredytu, zakresu prac i wewnętrznych regulacji danego banku kredyt hipoteczny na remont może być podzielony na 1,2 lub więcej transz. W przypadku podziału na 2 lub więcej transz pierwsze środki kredytobiorca otrzymuje na podstawie złożonej dokumentacji wraz z wnioskiem. Każda kolejna transza jest wypłacana na podstawie inspekcji nieruchomości dokonanej przez osobą wytypowaną przez bank (koszt w zależności od banku 0 PLN – 300 PLN) lub na podstawie dostarczonych zdjęć . Ma to na celu potwierdzenie wykonania  zadeklarowanych prac remontowych/wykończeniowych. Prace zadeklarowane w kosztorysie powinny być wykonane w 100%.

Obecnie już raczej nie stosuje się rozliczeń otrzymanych środków na podstawie faktur. Banki podchodzą zdroworozsądkowo i zdają sobie sprawę z tego w jaki sposób rozlicza się branża wykończeniowo-budowlana w Polsce. Wymóg przedstawienia faktur spowodowałby znaczne podrożenie kosztów wykonanych prac.

Oprocentowanie kredytu, okres kredytowania

Oprocentowanie kredytu na remont/wykończenie jest dokładnie takie samo jak w przypadku kredytu na zakup nieruchomości. Jest to kredyt przeznaczony na cele mieszkaniowe. Standardowo oparty jest o stopę procentową WIBOR 3M/6M + marżę uzależnioną od indywidualnej polityki cenowej banku.

Okres kredytowania jest również uzależniony od wewnętrznych regulacji bankowych. Od 1 roku do nawet 35 lat.

Przykładowe wyliczenie kredytu przeznaczone na remont w kwocie 100 000 PLN

Wartość kredytu  – 100 000 PLN

Okres kredytowania – 15 lat

Oprocentowanie –  WIBOR 3M 2% + marża 1,6%

Rata – 720 PLN

Wysokość odsetek – 29 565 PLN

Przykładowe koszta dodatkowe: wpis do KW 200 PLN, ubezpieczenie nieruchomości 0,08% wartości ubezpieczanej, prowizja 0%-5% wartości kredytu, wycena nieruchomości 0PLN-500 PLN, inspekcja do wypłaty transzy 0PLN – 300PLN.

Podsumowanie

Moim zdaniem, jeśli ktoś chce przeznaczyć kilkadziesiąt tysięcy złotych lub więcej na wykończenie lub zmianę aranżacji swojego lokum, to kredyt hipoteczny jest najlepszym rozwiązaniem. W przeciwieństwie do kredytu gotówkowego jest dużo tańszy i daje możliwość długiego okresu kredytowania. Dzięki temu skala codziennych wyrzeczeń na rzecz spłaty zobowiązania może być zdecydowanie mniejsza, a sytuacja korzystniejsza dla kredytobiorcy. Co prawda wiąże się z tym kilka niedogodności typu: zakres dokumentacji, długość czasu oczekiwania na kredyt czy też rozliczenie, ale wysokość raty i odsetek będzie zdecydowanie niższa.

 • Robert Banaś

  Mi się bardzo podoba rozwiązanie tego typu: „niedozwolona reklama”
  Nie trzeba szukać kredytu, bo firma zajmująca się remontem znajduje optymalne rozwiązanie.

  • Firma remontowa poszuka kredytu :)

   Ja proponuję by jednak każdy zajmował się w tym czym się specjalizuje a nie crossował klienta byleby zarobić parę dodatkowych groszy.

   Pozdrawiam serdecznie
   Michał

Powiązane wpisy