sidebar
x
Przekaż dalej

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca w Polsce

W związku z naturalnymi zmianami zachodzącymi w polskim społeczeństwie coraz więcej obcokrajowców wybiera nasz piękny kraj jako miejsce docelowego lub przynajmniej wieloletniego pobytu stałego. Do niedawna Polska była traktowana jako trasa przystankowa w podróży na zachód przez obywateli Ukrainy, Białorusi, Rosji i innych mniejszych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Obecnie nie tylko obywatele tych państwa chcą zostać na dłużej lub osiedlić się na stałe, ale także mieszkańcy takich krajów jak Niemcy, Holandia, Hiszpania czy Francja. W związku z tym powstają potrzeby mieszkaniowe, chęć posiadania własnego „M”. Tutaj pojawia się problem „kredyt hipoteczny dla obcokrajowca w Polsce”. Jak to zrobić, słyszałem, że to trudne, niemożliwe, znajomi Polacy nie dostali, więc co ja mam zrobić? Poniżej przedstawię kilka informacji na temat kredytu dla cudzoziemca:

Obywatele jakich krajów mogą liczyć na kredyt hipoteczny w Polsce.
Czy trzeba mieć kartę stałego pobytu aby dostać kredyt hipoteczny.
Jakie dokumenty trzeba przygotować żeby złożyć wniosek kredytowy.
Czy zakup nieruchomości przez cudzoziemca wymaga specjalnych zezwoleń.

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca nie jest wcale tak trudny jakby się mogło wydawać. Tak jak w przypadku kredytu dla obywatela Polski, tak i dla obywatela innego kraju należy się dobrze do tej operacji przygotować. Oczywiście nie wszystkie banki są zainteresowane udzielaniem kredytów osobom spoza Polski, a w wielu sytuacjach należy spodziewać się węższej oferty, ale jednak dla chcącego nic trudnego. Wiem, bo zrealizowałem wiele takich finansowań dla swoich klientów.

Pochodzenie przyszłego kredytobiorcy

W wielu wypadkach możliwość uzyskania finansowania jest uzależniona od pochodzenia obcokrajowca. Obywatele Unii Europejskiej uzyskujący dochód w Polsce muszą być traktowani jak polscy obywatele. Wynika to z obowiązującego prawa Unii Europejskiej. Gorzej wygląda za to sprawa obywateli reszty świata. Banki wtrącają tu dodatkowe obostrzenia. Część z nich rozszerza katalog akceptowanych obywateli o strefę Schengen, USA, Kanadę, Ukrainę, Białoruś itd.

Prawo pobytu

Posiadacze polskiego paszportu i numeru PESEL nabytego inaczej niż w drodze naturalnej nie mają żadnych powodów do stresu. Banki są zobowiązane traktować ich na równi z Polakiem urodzonym w kraju. Sprawa wydaje się dość jasna, aczkolwiek miałem do czynienia z klientką, która  została poinformowana przez osobę w banku, że nie do końca tak to działa. Trudno mi to komentować, koniec końców klientka uzyskała kredyt w banku, którego doradca miał swoje prywatne wątpliwości. No cóż, pod pewnymi względami dalej mamy nad czym pracować.

Karty czasowego lub stałego pobytu dają trochę mniejsze szanse. Część banków może w szczególności  mieć zastrzeżenia do obywateli posiadających kartę czasowego pobytu, przez co mogą ograniczać im możliwość udzielenia kredytu na okres dłuższy niż okres ważności karty czasowego pobytu. Jednakże znajdzie się również kilka banków, które udzielą kredytu hipotecznego takiemu obcokrajowcowi na rok, dwa, pięć do przodu. Karta czasowego pobytu nie jest zatem specjalnym problemem, tym bardziej karta stałego pobytu nie powinna przysparzać wielu kłopotów.

Kraj uzyskiwania dochodu

Bardzo istotnym parametrem jest miejsce uzyskiwania dochodu. Banki najchętniej kredytują osoby zatrudnione lub prowadzące działalność gospodarczą na terenie Polski będące rezydentem w rozumieniu polskiego prawa. Jeśli obcokrajowiec uzyskuje dochód poza Polską to niestety praktycznie nie ma możliwości uzyskania kredytu hipotecznego w Polsce.

Zezwolenie na zakup nieruchomości

Uzyskanie kredytu hipotecznego dla obcokrajowca nie wymaga specjalnych oficjalnych zgód. Za to zakup nieruchomości w Polsce może wymagać od obcokrajowca uzyskania specjalnego zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zezwolenie takie jest wymagane w zależności od rodzaju i położenia nieruchomości. Cudzoziemiec nie musi starać się o zezwolenie, jeśli chce samodzielny lokal mieszkaniowy w rozumieniu ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.). Jedynym czynnikiem ograniczającym jest lokalizacja lokalu mieszkalnego. Nie może być to strefa nadgraniczna.
Specjalne zezwolenie jest z kolei potrzebne, jeśli obcokrajowiec chce nabyć dom lub działkę. W takiej sytuacji należy uzyskać zezwolenie wydawane w drodze decyzji administracyjnej przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, jeżeli sprzeciwu nie wniesie Minister Obrony Narodowej, a w przypadku nieruchomości rolnych, jeżeli sprzeciwu również nie wniesie minister właściwy do spraw rozwoju wsi. Spod tego ograniczenia wyłączony jest obcokrajowiec, który przebywa w Polsce powyżej 5 lat od udzielenia prawa pobytu stałego lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej. Podobnie będzie w przypadku cudzoziemca będącego małżonkiem obywatela Polski i zamieszkującego w Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej 2 lata od udzielenia mu zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej nieruchomości, które w wyniku nabycia stanowić będą wspólność ustawową małżonków

Znajomość języka polskiego

Nabycia nieruchomości w Polsce każdorazowo wymaga realizacji takiej transakcji przy udziale notariusza. Zgodnie z prawem akt notarialny może być realizowany tylko w języku polskim, ze względu na doniosłość sytuacji. Minimalny stan znajomości języka to stopień komunikatywny. W przypadku gdy notariusz oceni, iż prawidłowe przeprowadzenie akt nie jest możliwe ze względu na fakt, iż jedna ze stron nie zna wystarczająco języka polskiego może zażądać obecności tłumacza przysięgłego. Koszt obecności tłumacza musi pokryć strona na rzecz, której będzie realizowane tłumaczenie.

Lista dokumentów do kredytu dla cudzoziemca

Dokumentacja będzie bardzo podobna jak w przypadku obywatela Polski. Dodatkowo mogą pojawić się prośby o przedstawienie odpowiednika raportu BIK ze swojego kraju oraz przedłożenie paszportu. W większości wypadków dokumenty będą musiałby być tłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Poza pojedynczymi przypadkami banki nie zgadzają się na przedstawianie dokumentów w języku innym niż polski. Część banków udostępnia druki bankowe w języku angielskim.

Informacje na temat dokumentacji znajdziesz w jednym z moich wpisów —>kliknij tutaj<—

Obcokrajowiec szukający rozwiązań w kwestii uzyskania kredytu hipotecznego powinien zaznajomić się z problematyką z którą muszą się również zmierzyć obywatele Polski. Polecam do przeczytania poniższe tematy:

Jeśli nie masz kompletnie zielonego pojęcia na temat kredytu hipotecznego zapoznaj się z kredytowym „step by step” kredytowym —>kliknij tutaj<—

W związku z faktem, iż nie w każdym kraju funkcjonuje zawód doradcy kredytowego, a związane jest to z charakterystyką rynku, dowiedz się więcej o tej profesji  kliknij tutaj – doradca kredytowy i jego obowiązki

….oraz wiele, wiele innych przydatnych z punktu widzenia przyszłego kredytobiorcy poradnik kredytu hipotecznego

Podsumowanie „Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca”

Nie znajdziesz tu praktycznych porad na zasadzie „w tym banku jest tak i tak”. Ten bank zrobi to i tamto. Bardziej zależało mi na przedstawieniu parametrów, które w Twoim wypadku mogą być istotne. Przygotowując ten materiał, przeczytałem kilkanaście podobnych wpisów w Internecie i stwierdziłem, że to nie ma żadnego sensu. Artykuły sprzed 1–2 lat są już nieaktualne ze względu na zmiany w bankach i zwyczajnie wprowadzają ludzi w błąd. Ja nie mam zamiaru tego robić. Chciałem zwrócić uwagę na wszystkie istotne kwestie, jeśli jesteś cudzoziemcem i chcesz kupić nieruchomość poprzez kredyt hipoteczny. Jeśli szukasz konkretnej informacji, napisz, a z pewnością postaram się pomóc. Jestem doradcą kredytowym, który pomógł kilkudziesięciu cudzoziemcom chcącym nabyć nieruchomość w Polsce. Realizowałem kredyty dla obywateli Ukrainy, Holandii, Niemiec i kilku innych państw. Mam praktyczne przygotowanie, z którego możesz skorzystać. Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca nie jest murem nie do przeskoczenia.

Jeśli masz jakieś pytania, uwagi lub wątpliwości w temacie „Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca w Polsce” śmiało komentuj poniżej. Chętnie pomogę.

 • Ola

  Moj Maz ma obywatelstwo brytyjskie, ale pracuje w Wietnamie i zarabia w dolarach (Bardzo dobrze) , chce kupic mieszkanie w Polsce za gotowke i wynajmowac je, a pozniej moze – wziac nastepne na kredyt (z tym, ze nie 100%- z wkladem wlasnym). Czy przychod z wynajmu , wplacany na polskie konto bedzie uznane przez bank jako zrodlo dochodu uzyskanego w Polsce (czy to oszczedzi paru ceregieli i jesli tak- to po jakim czasie?)??? Maz oczywiscie pracuje legalnie w koreanskiej firmie- a zatem przedstawienie kontraktu czy tez historii bankowej- to zaden problem, pyam po prostu czy ten wynajem i fakt posiadania nieruchomosci ulatwi sprawe? Z gory dziekuje za cenne rady!

  • Cześć,
   Dochód wypłacany na polski rachunek nie oznacza że dochód jest uzyskiwany w Polsce. Wątpię by jakikolwiek bank zaakceptował dochód męża.

   Pozdrawiam
   Michał

   • Ola

    Dziekuje! Ale ja mowie o dochodzie uzyskiwanym z wynajmu mieszkania w Polsce.

    • Ok. Inaczej to zrozumiałem. Samo posiadanie nieruchomości niewiele wnosi. Uzyskiwanie dochodu już bardziej. Minimalny okres to 6mc, ale większość banków będzie wymagała 12mc wstecz, umowy, rozliczania podatków.
     Pozdrawiam
     Michał Dawidowicz

     • Ola

      Dziekuje bardzo!!!! Rowniez pozdrawiam!

 • Sunshine Miniuka

  Dzień dobry,

  chcieliśmy się poradzić w sprawie wymagań analityka z banku. Chcemy z partnerem (bez ślubu) nabyć dom w zabudowie szeregowej. Partner jest Francuzem. Analityk z banku wymaga aby partner przedstawił paszport, którego nie ma, jesteśmy w Unii Europejskiej więc nie był on potrzebny. Partner pracuje w Polsce na umowę na czas nieokreślony już od kilku lat. Pytanie czy analityk ma prawo wstrzymać wydanie decyzji kredytowej dopóki nie dostarczymy paszportu partnera? I czy partner musi nabyć pozwolenie z Ministerstwa na nabycie domu w zabudowie szeregowej?

  Pozdrawiamy

 • Yasmine

  Hello Michal, i am moroccan living and working in Lodz. Now i still have a temporary residence, undefinite work contract, 3500 pln net revenu… Do you think i can get an hypotique ? Thank you in advance.

  • Hello,
   Nice to read you Yasmine :). Honestly I haven’t organized mortgage loan for person from your country. If you want I could search an options. If you interesting in it mail me michal.dawidowicz@planfinance.pl.
   Best regards
   Michał

 • S.M

  jestem obywatelem ukrainy mam karte tymczasowego pobytu czy mam szanse na kredyt do 500 z mam staly dochód ale z usa renta po smierci meża i ktury bank to może dać.

  • Cześć,
   Dzięki za komentarz. Bardzo specyficzna sytuacja. Sam osobiście nie miałem jeszcze takiego przypadku. Mocno wątpię jednak w możliwość akceptacji renty jako dochodu. Koniecznie byłoby indywidualne sprawdzenie w każdym z banków z osobna. Zmiennych do kredytu jest jeszcze kilka.
   Pozdrawiam
   Michał

 • Olga

  Witam, jesteśmy z mężem obcokrajowcami, ja mam kartę rezydenta, mąż ma na czas oznaczony. Chcielibyśmy wziąć kredyt hipoteczny na około 30 tys.zł, czy mamy szansę przy zarobkach 2000 tys na rodzinę. Mamy 60% wkładu własnego.

  • Cześć,
   Kredyt to wypadkowa wielu różnych parametrów. Podałaś kilka z kilkudziesięciu. Niestety na tej podstawie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć.
   Michał

 • grand

  Dzien dobry. Jestem obcokrajowca i mam pobyt czasowy na 3 lata. Jaki warunki musze wypelnicz zeby otrzymac hipoteczny kredyt na czas 20-30 lat. Wartoszc mieszkania 200 000 – 220 000 zl. Mam umowe na czas nieokreszlony. Zarobki netto 1800 zl mies. Dziekuje

  • Dzień dobry,
   Niestety zbyt niskie dochody na uzyskanie kredytu w kwocie 200k PLN. Musiałoby być sporo więcej, najlepiej powyżej 3000 PLN/mc. Warunków uzyskania kredytu hipotecznego jest bardzo dużo. Trzeba by przeczytać książkę żeby dowiedzieć się o wszystkim. Zapraszam do lektury bloga. Spora część wiedzy jest zawarta w artykułąch. Ewentualnie zapraszam do kontaktu postaram się nakierować co należy zrobić dla Pańskiego indywidualnego przypadku.
   Pozdrawiam
   Michał Dawidowicz

 • Cześć,
  Dzięki za kontakt. Z tego co piszesz nie ma przeciwwskazań do udzielenia kredytu. Wszystko oczywiście zależy od całości. Jeden parametr nie decyduje o powodzeniu, ale może decydować o porażce. Taka to rzeczywistość kredytów hipotecznych.
  Pozdrawiam Michał

 • adela

  Cześć, dzięki za przystępny artykuł. Rozglądam się w tej tematyce, aby pomóc znajomemu z Holandii. Podejrzewam, że odpowiedź jest taka jak w przypadku pana Marcina,ale może warto zapytać. Znajomy jest zatrudniony w Holandii na umowe o prace,zarabia w euro, zarobki rzędu 130000 pln rocznie. Nie ma obywatelstwa pl (holenderskie), ani karty pobytu.
  Czy ewentualnie praca na kontrakcie w Polsce zwiększa szanse?
  Będę wdzięczna za Twoją opinię!
  Pozdrowienia

  • Cześć,
   Niestety w chwili obecnej żaden bank nie udzieli kredytu znajomemu. Nie ma jak wykazać związków z Polską więc żaden bank nie podejdzie do tego finansowania. Co rozumiesz przez pracę na kontrakcie w Polsce?.
   Pozdrawiam
   Michał

 • Klaudia T

  Cześć Michał! Dzięki za interesujący wpis. Czy możesz przybliżyć jak wygląda sytuacja w przypadku gdy obcokrajowca pochodzi z Iranu, posiada polską kartę pobytu na okres 3 lat, wraz z żoną Polką mieszka i pracuje w Polsce? Posiada dochody rzędu 5000 zł netto miesięcznie ale uzyskuje je na umowę o dzieło spisywaną regularnie co miesiąc z pracodawcą już od równo dwóch lat. Czy w takim przypadku są jakieś szanse na uzyskanie kredytu mieszkaniowego?

 • Klaudia

  Dzień Dobry. Jestem Polką, mój mąż Francuzem, wkrótce chcemy przenieść się do Polski i kupić dom. Ja rezugnuję z pracy we Francji, będę przez jakiś czas niezatrudniona, mąż będzie pracował dla tej samej (od 4 lat) firmy francuskiej z domu, w Polsce. Jestem właścicielką mieszkania nieobciążonego kredytem i ziemi, także wolnej od hipoteki. Czy mamy szansę na kredyt?

  • Cześć,
   Czy mąż będzie rozliczał się z podatków w Polsce? W jakiej walucie będzie uzyskiwał dochód?
   Pozdrawiam
   Michał

 • Marcin

  Bardzo ciekawy artykuł. Sam zastanawiam się nad kupnem mieszkania w Polsce jednak nie posiadam obywatelstwa polskiego a niemieckie. Do tego od 15 lat mieszkam w Irlandii i tutaj zarabiam. Mam stałą pracę, dochody w okolicach 2000-2100 euro netto i żadnych długów. Po wszystkich opłatach dysponuje kwotą około 1100 euro miesięcznie. Interesuje mnie kupno mieszkania na rynku pierwotnym w cenie około 24000 pln z wkładem własnym powiedzmy 10% na 20 lat. Posiadam mieszkanie w domu w Polsce przepisane na mnie ( spłacone bez hipoteki ) Czy mam szanse na kredyt w polskim banku?

  • Cześć Marcin. Niestety w tej sytuacji uzyskanie kredytu nie jest możliwe. Banki zarzucą że nie masz żadnych związków z Polską czy to przez obywatelstwo czy poprzez uzyskiwanie dochodu w Polsce.

Powiązane wpisy