sidebar
x
Przekaż dalej

RRSO a kredyt hipoteczny

RRSO czyli Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa, to zgodnie z definicją z portalu www.wikipedia.pl całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. W luźniejszym tłumaczeniu to zsumowane wszystkie koszty kredytu i przełożone na wartość procentową. Stopa procentowa w zamierzeniu ma pomagać w wyborze kredytu hipotecznego. Mam jednak bardzo poważne wątpliwości, czy jest to realnie możliwe. Postaram się przedstawić swój sposób spojrzenia na temat „RRSO a kredyt hipoteczny”. W dzisiejszym wpisie dowiesz się:

Jak należy rozumieć RRSO pod kątem kredytu hipotecznego.
Czemu RRSO nie jest dobrym parametrem do porównania.
Czy jest możliwe że kredyt z wyższym RRSO jest tańszy niż kredyt z niższym RRSO.
Czy wszystkie parametry kredytu hipotecznego są policzalne.
RRSO a kredyt hipoteczny

Jak wybrać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to wielowymiarowy produkt finansowy składający się z wielu różnych policzalnych i niepoliczalnych parametrów. Powinien być wybrany bardzo szczegółowo pod kątem możliwości, wymagań i perspektyw jakie mamy nadzieje spełnić.Jedna zła decyzja może się na nas odbić niekorzystnie w przyszłości, spowodować, iż poniesiemy dużo większe koszty, niż gdybyśmy na początku wybrali pasujący (najważniejszy parametr) i najtańszy (drugi w kolejności) kredyt. Jak się w tym wszystkim połapać? ⇒Marża, prowizja, ubezpieczenie pomostowe, ⇒ubezpieczenie niskiego wkładu, ubezpieczenie na życie, ⇒nieruchomości, ⇒wcześniejsza spłata, ⇒produkty dodatkowe  i wiele, wiele innych. Prawdziwy kredytowy zawrót głowy i to do tego w ponad dwudziestu bankach. Kaplica – dosłownie i w przenośni. Kowalski już się denerwuje, że nie da rady, już się wybiera do swojego banku, bo „NA PEWNO” dostanie najtańszą ofertę i nagle ktoś wspomina o takim parametrze jak RRSO. Brzmi pięknie prawda? Wystarczy dowiedzieć się, gdzie jest jakie RRSO i sprawa załatwiona. Taki trudny produkt, a banalny parametr rozwiąże nasz problem. Phi! Po co ci wszyscy doradcy kredytowi, skoro można to załatwić dosłownie w sekundę? Kowalski idzie do kilku banków, pyta się o RRSO, wybiera najtańsze i tam bierze kredyt hipoteczny. Niestety może się okazać, że wybór kredytu na tej podstawie to najgorsza rzecz, jaką można było zrobić. Dlaczego? Zapraszam do zapoznania się z argumentacją poniżej.

Różny sposób wyliczania RRSO

Banki nie mają narzuconego jednego sposobu wyliczania RRSO poprzez ustawę czy też rekomendację Komisji Nadzoru Finansowego. W zależności od sytuacji banki mogą przyjmować różne parametry, przez co klient chcący porównać oferty nie ma takiej możliwości. Przykładem jest przede wszystkim ubezpieczenie pomostowe czy też ubezpieczenie niskiego wkładu. Banki przyjmują różne okresy obowiązywania ubezpieczeń, co ma wpływ na RRSO. Kowalski nie jest w stanie tego wyłapać, przez co może zostać umyślnie wprowadzony w błąd przez pracownika banku, który zmyślnie ułoży ofertę w taki sposób, by na papierze wydawała się najtańszą.

Parametry kredytu hipotecznego, które są niepoliczalne

Jak wspomniałem kredyt hipoteczny to wielowymiarowy produkt i należy traktować go w trochę inny sposób niż kredyt gotówkowy. Kredyt hipoteczny składa z parametrów policzalnych jak marża lub prowizja oraz parametrów niepoliczalnych jak wcześniejsza spłata lub produkty dodatkowe.  Jak wybrać kredyt pod kątem RRSO jeśli wcześniejsza spłata, produkty dodatkowe, obsługa w banku i inne są parametrami, których nie można ubrać w cyferki czy też procenty?. Skoro część parametrów nie jest policzalna cały urok RRSO momentalnie niknie i traci jakikolwiek sens.

RRSO a okres kredytowania

Czy zdajesz sobie sprawę, że zaciągnięcie kredytu hipotecznego na tych samych parametrach, ale w różnym okresie kredytowania może oznaczać spore, niezrozumiałe wręcz, różnice? Otóż RRSO dla tego samego kredytu będzie wyższe dla okresu 25 lat niż dla 30 lat. 25 lat to zdecydowanie niższe odsetki niż w okresie 30 letnim. Przecież w okresie 25 lat zapłacisz mniej odsetek niż w trakcie 30 lat. Czy w dalszym ciągu jesteś pewien, że opieranie się na RRSO to dobre rozwiązanie? Oczywiście tak naprawdę nie ma w tym żadnej magii – ta zmienność RRSO wynika z prostego działania matematycznego.

Podsumowanie

RRSO jest bardzo dobrym parametrem w przypadku kredytów gotówkowych, których konstrukcja jest stosunkowo prosta. W kredytach hipotecznych wygląda to jednak zupełnie inaczej. Jestem zwolennikiem szczegółowej analizy każdego przypadku z osobna. Kredyt hipoteczny powinien zostać przegadany przez klienta ze specjalistą. Doradca kredytowy powinien wybadać, czego oczekuje klient, jakie ma możliwości lub nawet zaproponować rozwiązania, o których klient nie ma zielonego pojęcia. RRSO jest tak samo przydatne jak ⇒rankingi kredytów hipotecznych, o których wspominałem na forum. Mają one taką samą wartość, czyli zerową. RRSO a kredyt hipoteczny to ciekawy temat. Wiele banków dość mocno wykorzystuje umiejętne przedstawianie ofert przez pryzmat tego parametru. Jednocześnie po rozłożeniu tych ofert na czynniki pierwsze okazuje się, że wcale nie przewyższają ofert konkurencji. Czasem wręcz są zdecydowanie gorsze. W razie pytań zapraszam serdecznie do kontaktu.

Powiązane wpisy