sidebar
x
Przekaż dalej

Co to jest wstępna decyzja kredytowa?

Wniosek kredytowy składa się z wielu różnych kroków. Jest to dość złożony proces, podczas którego trzeba pozytywnie zamknąć kilka różnych etapów. Każdy z nich składa się na Twój sukces. Na blogu poruszałem już temat „kredyt hipoteczny krok po kroku”,w którym opisałem dokładnie „step by step” starania się o finansowanie nieruchomości. Dziś chciałem zająć się jednym z etapów, o który pytają mnie moi klienci i czytelnicy. We wpisie „Co to jest wstępna decyzja kredytowa?” dowiesz się:

Co to jest wstępna decyzja kredytowa.
Czy wstępna decyzja kredytowa jest wiarygodna.
Jak można wykorzystać wstępną decyzję kredytową w swoich staraniach o kredyt hipoteczny.

Wstępna decyzja kredytowa

Wstępna decyzja kredytowa – co to jest?

Wstępna ocena kredytowa, jak sama nazwa wskazuje, jest pierwszym etapem oceny Twoich szans na uzyskanie kredytu hipotecznego. Nie funkcjonuje niestety w każdym banku. W tych bankach, w których funkcjonuje, ma bardzo różne formy i zakres. Nie należy specjalnie cieszyć się z uzyskania wstępnej decyzji, gdyż zazwyczaj jeszcze długa droga przed Tobą. To oczywiście miły początek, ale to jednak tylko początek.

Wiarygodność wstępnej decyzji kredytowej

Decyzja wstępna jest preludium Twojego starania się o kredyt hipoteczny. Najczęściej wstępna decyzja jest podejmowana przez system po „wklepaniu” kilku informacji. Takie „wklepanie” danych nie powinno być wyznacznikiem tego, czy mamy sprawę z głowy i teraz pójdzie z górki, czy jeszcze nie. Oczywiście istnieją różnice na rynku również w tym zakresie. Dosłownie w kilku bankach, m.in. w PEKAO S.A, ING Bank Śląski S.A, Bank Millennium S.A, wstępne decyzje kredytowe dają dużą pewność pozytywnego zakończenia sprawy. W PEKAO S.A na wstępie badana jest zdolność finansowa, historia BIK i inne osobiste kwestie. W Millennium i ING sprawdzane jest wszystko poza wartością nieruchomości i stanem zaawansowania inwestycji. Po tym etapie masz już dużą pewność uzyskania kredytu, o ile nie wywrócisz się na problemach z nieruchomością. No i wreszcie: informacje od doradcy z banku należy traktować w przymrużeniem oka. Nie należy przenosić sposobu analizy jednego banku na drugi. Każdy bank ma swoją politykę prowadzenia procesu analizy. Moment i zakres wykonywania danego etapu zależy od każdego banku indywidualnie.

Jak wykorzystać wstępną decyzję kredytową?

Ustalając strategię starania się o kredyt hipoteczny, warto uwzględnić w wybranych wnioskach bank, który wydaje wiarygodną wstępną decyzję kredytową. Jak wspomniałem, na dzień dzisiejszy są to 3 banki: PEKAO S.A, ING Bank Śląski S.A oraz Bank Millennium S.A. Dzięki sposobowi procesowania wniosku kredytowego można uzyskać dokument o mocnych podstawach bez płacenia za wycenę nieruchomości. W zależności od bieżącego obłożenia taką wstępną decyzję otrzymasz do 2 tygodni.

Podsumowanie

Nie wiem, co jeszcze można dodać? Generalnie zanim nie będziesz mieć podpisanej umowy kredytu, z tyłu głowy musisz mieć świadomość, że coś się może nie udać. Na przestrzeni 9 lat pracy w charakterze doradcy widziałem wiele różnych dziwnych sytuacji, łącznie z tym, że banki po decyzji końcowej wydawały decyzję negatywną. Czasem nawet bez słowa wyjaśnienia. Wnioskodawca mógł się rzucać. Dopóki jest to rynek komercyjny, a bank instytucją, która pożycza własne pieniądze, takie sytuacje będą się zdarzać. Także niech wstępna decyzja kredytowa nie będzie czymś, wobec czego zmienisz swoje nastawienie do uzyskania kredytu.

Powiązane wpisy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych na stronie blogkredytowy.pl dla potrzeby kontaktu, zgodnie z ustawa z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych. (Dz. U. z 2002 r. nr 101, poz.926 ze zm.)