sidebar

Kredyty hipoteczne okiem praktyka

x
Przekaż dalej

Co to jest wstępna decyzja kredytowa?

Wniosek kredytowy składa się z wielu różnych kroków. Jest to dość złożony proces, podczas którego trzeba pozytywnie zamknąć kilka różnych etapów. Każdy z nich składa się na Twój sukces. Na blogu poruszałem już temat „kredyt hipoteczny krok po kroku”,w którym opisałem dokładnie „step by step” starania się o finansowanie nieruchomości. Dziś chciałem zająć się jednym z etapów, o który pytają mnie moi klienci i czytelnicy. We wpisie „Co to jest wstępna decyzja kredytowa?” dowiesz się:

Co to jest wstępna decyzja kredytowa.
Czy wstępna decyzja kredytowa jest wiarygodna.
Jak można wykorzystać wstępną decyzję kredytową w swoich staraniach o kredyt hipoteczny.

Wstępna decyzja kredytowa

Wstępna decyzja kredytowa – co to jest?

Wstępna ocena kredytowa, jak sama nazwa wskazuje, jest pierwszym etapem oceny Twoich szans na uzyskanie kredytu hipotecznego. Nie funkcjonuje niestety w każdym banku. W tych bankach, w których funkcjonuje, ma bardzo różne formy i zakres. Nie należy specjalnie cieszyć się z uzyskania wstępnej decyzji, gdyż zazwyczaj jeszcze długa droga przed Tobą. To oczywiście miły początek, ale to jednak tylko początek.

Wiarygodność wstępnej decyzji kredytowej

Decyzja wstępna jest preludium Twojego starania się o kredyt hipoteczny. Najczęściej wstępna decyzja jest podejmowana przez system po „wklepaniu” kilku informacji. Takie „wklepanie” danych nie powinno być wyznacznikiem tego, czy mamy sprawę z głowy i teraz pójdzie z górki, czy jeszcze nie. Oczywiście istnieją różnice na rynku również w tym zakresie. Dosłownie w kilku bankach, m.in. w PEKAO S.A, ING Bank Śląski S.A, Bank Millennium S.A, wstępne decyzje kredytowe dają dużą pewność pozytywnego zakończenia sprawy. W PEKAO S.A na wstępie badana jest zdolność finansowa, historia BIK i inne osobiste kwestie. W Millennium i ING sprawdzane jest wszystko poza wartością nieruchomości i stanem zaawansowania inwestycji. Po tym etapie masz już dużą pewność uzyskania kredytu, o ile nie wywrócisz się na problemach z nieruchomością. No i wreszcie: informacje od doradcy z banku należy traktować w przymrużeniem oka. Nie należy przenosić sposobu analizy jednego banku na drugi. Każdy bank ma swoją politykę prowadzenia procesu analizy. Moment i zakres wykonywania danego etapu zależy od każdego banku indywidualnie.

Jak wykorzystać wstępną decyzję kredytową?

Ustalając strategię starania się o kredyt hipoteczny, warto uwzględnić w wybranych wnioskach bank, który wydaje wiarygodną wstępną decyzję kredytową. Jak wspomniałem, na dzień dzisiejszy są to 3 banki: PEKAO S.A, ING Bank Śląski S.A oraz Bank Millennium S.A. Dzięki sposobowi procesowania wniosku kredytowego można uzyskać dokument o mocnych podstawach bez płacenia za wycenę nieruchomości. W zależności od bieżącego obłożenia taką wstępną decyzję otrzymasz do 2 tygodni.

Podsumowanie

Nie wiem, co jeszcze można dodać? Generalnie zanim nie będziesz mieć podpisanej umowy kredytu, z tyłu głowy musisz mieć świadomość, że coś się może nie udać. Na przestrzeni 9 lat pracy w charakterze doradcy widziałem wiele różnych dziwnych sytuacji, łącznie z tym, że banki po decyzji końcowej wydawały decyzję negatywną. Czasem nawet bez słowa wyjaśnienia. Wnioskodawca mógł się rzucać. Dopóki jest to rynek komercyjny, a bank instytucją, która pożycza własne pieniądze, takie sytuacje będą się zdarzać. Także niech wstępna decyzja kredytowa nie będzie czymś, wobec czego zmienisz swoje nastawienie do uzyskania kredytu.

Powiązane wpisy