x

Kredyty hipoteczne

Mieszkanie dla Młodych – najważniejsze informacje

Mieszkanie dla Młodych  – najważniejsze informacje

Mieszkanie dla Młodych to zapowiadany na III kwartał 2012 roku następca programu „Rodzina na Swoim”. Program, tak jak jego poprzednik, ma pomagać ludziom w zakupie nieruchomości. Zasady funkcjonowania mają jednak być w większości nieco inne.

mieszkanie dla młodych

Do kogo skierowany będzie MdM?

Program Mieszkanie dla Młodych ma być skierowany, podobnie jak ostateczna wersja poprzednika, dla rodzin oraz singli. Prawdopodobnie będzie wyznaczony taki sam limit wiekowy jak w przypadku RnS.

Rodzaj nieruchomości możliwych do dofinansowania

Nowy program będzie dotował mieszkania do 75 metrów kwadratowych, oraz domy z rynku deweloperskiego do 100 metrów kwadratowych, z tym że limit będzie dostępny zarówno dla rodzin, jak i singli. Rodziny wielodzietne tzn. powyżej 3 dzieci będą mogły zakupić nieruchomości o 10 metrów kwadratowych większe.

Jakie są limity i ograniczenia MdM?

Prawdopodobnie jak w przypadku RnS będzie występował limit cenowy za 1 m2 kupowanej nieruchomości. Cena 1 m2 powierzchni użytkowej nie będzie mogła przekroczyć wysokości średniej dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych – poinformował całkiem niedawno wiceminister Piotr Styczeń. Wskaźnik taki ustala dwa razy do roku każdy wojewoda na podstawie przeciętnego kosztu budowy 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, określonego przez Urząd Statystyczny, powiększonego o wartość robót wykończeniowych. Dodatkowym ograniczeniem będzie sankcja sprzedaży nieruchomości przed 5. rokiem posiadania dotowanej nieruchomości. „Jeśli ktoś w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania z rządową dopłatą je sprzeda, to będzie musiał oddać proporcjonalną część dopłaty podstawowej wynoszącej 10 procent” – powiedział PAP Styczeń.

Wysokość i specyfika dopłat

Wysokość dopłat wyniesie maksymalnie 20% ceny mieszkania. Wyjściowo single i rodziny bezdzietne otrzymają do 10% ceny nieruchomości. Dodatkowe 5% dla rodzin z dziećmi i jeszcze dodatkowe 5% dla rodzin, w których w trakcie 5 lat urodzi się kolejne dziecko. Specyfika dopłat będzie różniła się znacząco od tej znanej z RnS. Państwo będzie dopłacało do kapitału zamiast do odsetek bankowego kredytu. Wypłata będzie następowała jako ostatnia transza na rzecz dewelopera lub sprzedającego na rynku wtórnym.

Zalety programu

Program, o dziwo, wygląda bardzo sensownie. Bank jednocześnie będzie wspierał budownictwo, politykę prorodzinną i młodych chcących dokonać życiowego startu. Bank nie będzie dotował odsetek bankowych, a wymiernie pozwoli kupującym obniżyć kapitał. W dłuższym okresie będzie oznaczało to niższe odsetki od kredytu bankowego. Co więcej, pomoże ludziom o niższej zdolności kredytowej oraz tym, które nie posiadają wkładu własnego, gdyż środki te będą akceptowane jako spełnienie warunku udziału własnego.

Formularz kontaktowy