x

Remont mieszkania krok po kroku: ile to kosztuje?

Koszty usług remontowych i budowlanych nieustannie rosną. Niestety taka sama prawidłowość dotyczy również materiałów. Wiele osób, które planują remont mieszkania od podstaw, ma wobec tego problemu z oszacowaniem wydatków. Ze sporymi trudnościami wiąże się również wskazanie zakresu prac. Na jakie ceny się przygotować i o czym pamiętać? Sprawdźmy!

Od czego zacząć remont mieszkania w bloku?

Ceny nieruchomości biją kolejne rekordy. Niestety dotyczy to zasadniczo wszystkich typów lokali. Bardzo wiele osób decyduje się wobec tego na poszukiwanie okazji na rynku wtórnym. Znalezienie wymarzonego mieszkania jest na nim często możliwe, jednak zwykle oznacza to potrzebę przeprowadzenia remontu. 

W wielu przypadkach ten nie ogranicza się do zwykłego malowania czy wymiany podłóg, ale wiąże się z koniecznością przeprowadzenia szeroko zakrojonych prac. Gruntowny remont mieszkania to jednak znakomita okazja do przystosowania wnętrza do indywidualnych preferencji i podniesienia jego standardu. Nie warto więc za wszelką cenę szukać oszczędności i redukować standardu wykończenia wnętrz. 

Sprawdzenie instalacji

Prace należy rozpocząć od dokładnej analizy stanu mieszkania, rozpoczynając od oceny jakości instalacji. Wymiana instalacji elektrycznej, wodnej czy kanalizacji nie tylko wpłynie na koszt remontu mieszkania, ale zazwyczaj wiąże się również koniecznością demontażu wielu otaczających elementów, w tym skuwaniem tynków czy płytek. 

Koniecznie sprawdź stan okien!

Warto więc jeszcze przed wprowadzeniem przekonać się, czy w najbliższym czasie nie będą wymagały wymiany. Na tej samej zasadzie oceń stan okien i drzwi. Kapitalny remont mieszkania to dobra okazja do podniesienia ich jakości i dostosowania ich do indywidualnych oczekiwań. Przemyśl także, czy chcesz wprowadzać zmiany konstrukcyjne, np. dokonać przemieszczenia ścian.

Zastanów się nad projektem i współpracą z architektem

Następnie przygotuj projekt Twojego nowego mieszkania. Warto już w tym momencie współpracować z fachowcami oraz skorzystać z usług architekta, który będzie w stanie zagwarantować, że generalny remont mieszkania będzie przebiegał w prawidłowy sposób, a rezultat prac będzie bezpieczny dla użytkowników nieruchomości. Zwróć także uwagę, że na niektóre prace należy uzyskać zgodę np. wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Może to dotyczyć chociażby montażu zewnętrznych klimatyzatorów, drzwi czy usuwania pewnych elementów konstrukcyjnych mieszkania.

Jak obliczyć koszt remontu mieszkania?

Określenie, ile kosztuje remont mieszkania w bloku, jest trudne. Niestety często przekonujemy się o tym zbyt późno. Potwierdzają to również dane statystyczne. Według raportu Fixly aż 47% osób decydujących się na przeprowadzenie remontu wydaje więcej niż zakładało początkowo: przeciętny budżet na remont wyniósł 18 943 zł, natomiast faktyczny poniesiony koszt, to niemal tysiąc złotych więcej. Na wszelki wypadek już na samym początku warto więc założyć przynajmniej 10% margines bezpieczeństwa. 

Podstawowe zapisy w umowie z wykonawcą

Pod uwagę należy brać przy tym fakt, że zarówno usługi fachowców, jak i ceny materiałów czy mebli i wyposażenia nieustannie rosną, wobec czego różnica może być jeszcze większa. Upewnij się, że również w podpisywanych umowach z ekipami budowlanymi chronione są Twoje interesy. Bardzo często wprowadza się do nich zapisy regulujące maksymalny wzrost cen usług budowlanych w ustalonym okresie. Istotna kwestia dotyczy również zadatku: pamiętaj o tym, że w przeciwieństwie do zaliczki rezygnacja z umowy wiąże się z utratą środków. Wykonawca natomiast, jeżeli nie wywiąże się z postanowień, powinien zwrócić klientowi dwukrotność wpłaconego zadatku.

Na czym można zaoszczędzić?

Wiele zależeć będzie również od tego, czy przeprowadzasz kompleksowy remont mieszkania w bloku, czy chcesz jedynie je odświeżyć. Drugim ważnym czynnikiem jest kwestia ekipy odpowiedzialnej za przeprowadzanie prac remontowych. Spore oszczędności uda się osiągnąć, jeżeli samodzielnie będziesz w stanie zająć się częścią prac. Przykładowo według przywołanego raportu 67% osób decyduje się na samodzielne tapetowanie, 59% maluje ściany i sufity we własnym zakresie, a 47% jest w stanie zająć się wymianą podłóg. 

W takim przypadku możemy sporo zaoszczędzić, ograniczając wydatki do zakupu tapet, farby czy paneli. Firmy budowlane za realizację tych samych czynności bardzo często mają natomiast wysokie oczekiwania finansowe. Tani remont małego mieszkania, zakładający malowanie wnętrza i ogólne odświeżenie pomieszczenia, może zamknąć się więc nawet w kwocie kilkuset złotych, nie musi także zająć zbyt wiele czasu.

Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje generalny remont mieszkania, ułatwia analiza przeprowadzona przez serwis KalkulatoryBudowlane. Zgodnie z nią za kompleksowy remont mieszkania o powierzchni 54 mkw. należy obecnie zapłacić 40 126,40 zł. Bardzo często w przypadku remontu generalnego mówi się o widełkach 800–1000 zł niezbędnych na wykończenie jednego metra kwadratowego powierzchni mieszkania. Analogiczne koszty wiążą się z wykończeniem mieszkania ze standardu deweloperskiego.

Remont mieszkania: łazienka i kuchnia

Wiele osób zastanawiając się, od czego zacząć generalny remont mieszkania, decyduje się na łazienkę i kuchnię. To dobry wybór, biorąc pod uwagę dwa czynniki: to pomieszczenia potrzebne nie tylko podczas bieżącej eksploatacji domu, ale również w czasie jego remontu. Ukończenie łazienki lub kuchni umożliwi zdecydowanie prostsze kontynuowanie robót w innych miejscach. Poza tym zazwyczaj zakres prac w tych dwóch pomieszczeniach jest największy, trwają one najdłużej i wiążą się z najwyższymi kosztami. 

Zakres prac bardzo często zakłada kładzenie glazury, montaż instalacji i realizację większych robót. Wiele czynności wymaga także szerszych kompetencji budowlanych, w związku z czym niezbędna okaże się profesjonalna ekipa budowlana. W niektórych przypadkach – np.  remoncie zakładającym modyfikację instalacji gazowej czy instalację źródeł ogrzewania, konieczne będzie wykonanie dodatkowego projektu oraz zatrudnienie pracowników, którzy mają nie tylko doświadczenie, ale również niezbędne uprawnienia gazowe czy elektryczne. Inwestor musi również sprawdzić, czy część prac nie będzie wymagała otrzymania odpowiednich zgód.

Meble wbudowane

W przypadku kuchni istotną część wydatków stanowią meble. Wielu właścicieli mieszkań decyduje się na zlecenie wykonania kuchni na zamówienie. Ta sama firma może również zając się ich montażem oraz dopasowaniem do istniejących instalacji. Takie rozwiązanie zapewnia osiągnięcie zdecydowanie najlepszego efektu, jednak wiąże się często ze zdecydowanie wyższymi kosztami niż np. samodzielny montaż gotowych zestawów dostępnych w supermarketach budowlanych.

Remont mieszkania: pokoje i przedpokój

Wiele osób robiących mały remont pokojów skupia się na podstawowych czynnościach, takich jak malowanie czy wymiana oświetlenia. Same w sobie niewielkim nakładem sił i środków potrafią dać satysfakcjonujący efekt. Większe prace remontowe, które warto zrealizować już po zakupie nieruchomości, zakładają m.in. wykonanie podwieszanych sufitów oraz wykończenie ściany poprzez gładzie lub płyty kartonowo-gipsowe. To także odpowiedź na pytanie, od czego zacząć remont pokoju lub przedpokoju. 

Wpierw podłoga czy sufit?

W pierwszej kolejności wykonuje się oczywiście prace rozbiórkowe, następnie powinieneś zająć się sufitami i ścianami, a na samym końcu podłogami. Dzięki temu unikniesz uszkodzenia tych powierzchni. Co ważne: niektóre prace, np. nakładanie tynków, wiążą się z dużą wilgotnością, mogą więc bezpośrednio wpłynąć na trwałość elementów drewnianych. Jeżeli zakładasz tego typu roboty, wykonaj je na samym początku.

Meble na samym końcu!

Ostatnim etapem remontu pomieszczeń mieszkalnych jest oczywiście montaż mebli i zasadnicza przeprowadzka. W urządzeniu mieszkania warto również skorzystać ze wsparcia profesjonalistów i to już na jak najwcześniejszym etapie. Dzięki temu unikniesz błędów, które wpłyną na ostateczny koszt, odpowiednio przewidzisz także budżet i uwzględnisz w nim koszty materiałów. 

Podsumowanie: ile kosztuje remont mieszkania w bloku?

Z pewnością udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje remont mieszkania w bloku, nie jest możliwe. Zależy to przede wszystkim od zakresu prac podejmowanych w mieszkaniu, jego powierzchni, standardu i jakości materiałów, kosztów wyposażenia wnętrza, a także tego, czy wszystkie roboty zostaną zlecone profesjonalnym firmom specjalizującym się w przeprowadzaniu remontów, czy właściciel mieszkania zdecyduje się na samodzielne wykonanie części prac. 

Średnia cena remontu

Generalny remont mieszkania, zakładający także wymianę instalacji, będzie kosztował średnio 800-1000 zł. Małe odświeżenie mieszkań, które sprawdzi się zwłaszcza w przypadku stosunkowo nowego budownictwa czy nieruchomości wykończonych w wysokim standardzie przez dewelopera, może natomiast zamknąć się w niewielkiej kwocie. 

Czy warto uwzględnić bufor na remont w kosztorysie?

Każda osoba, która decyduje się na przeprowadzenie remontu, powinna jednak zdawać sobie sprawę z tego, że niedoszacowanie budżetu jest wciąż bardzo dużym problemem. Należy wobec tego w każdym przypadku założyć 10-20% bufor bezpieczeństwa, zwłaszcza jeżeli remont przeprowadzany jest np. przy wykorzystaniu środków pochodzących z kredytu. W obecnych czasach obserwujemy także dynamiczny wzrost zarówno materiałów budowlanych, jak i kosztów pracy, wobec czego przewidzenie dokładnych wydatków nie jest możliwe.

Formularz kontaktowy