x

Nieruchomości

Koszt budowy domu – ile wynosi w 2023?

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Koszt budowy domu od podstaw nigdy nie był niski, jednak w ostatnich latach – w związku ze znacznymi wzrostami zarówno cen działek budowlanych, jak i materiałów oraz robocizny, padają kolejne rekordy wycen. Nie musi to jednak oznaczać rezygnacji z planów. Poznaj orientacyjny całkowity koszt wybudowania domu w 2023 roku, w tym wydatki, z jakimi będzie trzeba się liczyć na poszczególnych etapach.

Budowa domu – jakie koszty są największe?

Cennik budowy domu poszedł znacząco w górę w ostatnich latach. Koszty materiałów oraz robót budowlano-remontowych wzrosły znacząco zwłaszcza w okresie pandemii koronawirusa w związku z problemami z łańcuchami dostaw i dostępnością wielu surowców kluczowych podczas budowy. Szacuje się, że w 2021 roku w porównaniu z rokiem 2020 cena budowy domu wzrosła o około kilkanaście procent i taka sama tendencja utrzymała się również w roku 2022. Jaki jest obecnie koszt budowy i wykończenia domu? Oczywiście wszystko zależy od charakterystyki konkretnego projektu, w tym rozmiaru budynku i jego standardu. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej kilku scenariuszom, które pozwolą Ci orientacyjnie określić, na jakie wydatki należy się nastawić.

Wycena budowy domu jednorodzinnego w każdym przypadku jest sprawą indywidualną. Na wstępie warto jednak założyć bezpieczny margines błędu w szacunkach (wynoszący 10–20%), zwłaszcza jeżeli planujesz finansować budowę, wykorzystując środki pochodzące z kredytu hipotecznego. Zaniżony koszt postawienia domu jest jednym z najczęściej popełnianych błędów, który może doprowadzić również do problemów z zapewnieniem stałego dopływu finansów.

Który z etapów inwestycji jest najdroższy? W większości przypadków największe koszty generuje doprowadzenie budynku ze stanu zerowego do stanu surowego. To właśnie wtedy wykonuje się wiele kosztownych i wymagających prac, w tym murowanie ścian nośnych, przygotowywanie stropów oraz pokrycia dachowego, a także wykańczanie elementów dachu i wykonanie izolacji. Sumarycznie jednym z największych wydatków może okazać się stolarka okienna, zwłaszcza jeżeli decydujesz się na dużą liczbę okien, w tym okien o nietypowych parametrach. Z drugiej strony już na początkowym etapie konieczne będzie przeprowadzenie bardzo kosztownych z perspektywy całej budowy domu prac fundamentowych i poprzedzających je robót ziemnych. Wiele pod tym względem zależy od charakterystyki gruntu i ewentualnych nieplanowanych wydatków z tego tytułu.

Z pewnością nie można również lekceważyć kosztów, z jakimi wiąże się sam projekt i jego adaptacja. Należy pamiętać o niej nawet w sytuacji, w której decydujesz się na skorzystanie z jednego z gotowych projektów. Weź pod uwagę, że sam projekt będzie miał także kluczowy wpływ na wydatki w całym procesie. Koszt budowy małego domu parterowego z poddaszem nieużytkowym będzie zdecydowanie niższy niż domu piętrowego. Jeżeli chcesz zaoszczędzić, zwróć na to uwagę. Z drugiej strony pamiętaj, że sama powierzchnia domu nie wpływa proporcjonalnie na koszty. Najlepiej dostosuj dom do swoich potrzeb, biorąc także pod uwagę ewentualne zmiany w przyszłości.

Doprowadzenie domu do stanu surowego zamkniętego, kiedy może się wydawać, że budowa jest już na zaawansowanym etapie, nie oznacza wcale końca wydatków. Szacuje się, że to zaledwie 30–40% kosztów, jakie ostatecznie pochłoną prace budowlane i wykończeniowe. Samo wykończenie może kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych, a z najwyższymi wydatkami będą wiązać się między innymi kładzenie tynków wewnętrznych, przygotowywanie posadzki i elewacji zewnętrznej budynku. Jednym z kosztowniejszych elementów są również instalacje, w tym centralne ogrzewanie, instalacja elektryczna, wodna i kanalizacja.

Na to, ile kosztuje budowa nowego domu, bez wątpienia kluczowy wpływ ma również technologia, w jakiej zostanie wykonany. W większości wycen bierze się pod uwagę domy powstające w tradycyjnej technologii murowanej, jednak coraz większą popularnością cieszą się budynki wykorzystujące technologię szkieletową. Zwykle za materiały i montaż zapłacimy podobnie, jednak – tak jak w każdym innym przypadku – wszystko zależy od charakterystyki konkretnego projektu.

Rzecz jasna olbrzymi wpływ na ostateczne wydatki będzie miało również to, czy planujesz budować systemem gospodarczym i samodzielnie zająć się częścią prac oraz podzlecać część zadań zewnętrznym ekipom budowlanym, czy interesuje Cię kompleksowa budowa domu przez firmę. Koszt samych robót budowlanych ma olbrzymi udział w całościowych kosztach, a jeżeli dodatkowo zewnętrzna firma występuje w charakterze inwestorów, budowa może łączyć się z jeszcze większymi wydatkami. Jednocześnie pamiętaj, że budowa systemem gospodarczym wymaga dużego zaangażowania czasowego, zwłaszcza jeżeli planujesz samodzielnie wykonać część prac. W takim scenariuszu musisz również dysponować określonymi umiejętnościami i wiedzą.

Zaprezentowany poniżej cennik budowy domu jednorodzinnego nie uwzględnia oczywiście jednego z podstawowych wydatków, jakie musi ponieść każdy inwestor, czyli kosztu zakupu działki budowlanej. W wielu przypadkach to właśnie działka ma największy udział w całościowych kosztach budowy domu. Niestety, tak jak materiały i robocizna, również grunty w ostatnich latach są droższe nawet o kilkadziesiąt procent. Ostateczna cena zależy rzecz jasna od rozmiarów działki i konkretnej lokalizacji.

Koszt budowy stanu surowego domu – kosztorys na 2023 rok 

Wybudowanie domu wymaga przejścia przez wiele etapów. Najpierw przekonajmy się, jaka jest cena budowy domu do stanu surowego. Co obejmuje? Zwykle mówi się o dwóch standardach związanych ze stanem surowym – stanie surowym otwartym i zamkniętym. Zwróć przy tym uwagę, że mogą być w różny sposób interpretowane. 

Stan surowy otwarty zwykle obejmuje:

 • zakończone prace projektowe, ziemne i fundamentowe (tradycyjne fundamenty lub płyty fundamentowe); 
 • ściany zewnętrzne, 
 • pokrycie dachowe,
 • stropy nad parterem, 
 • konstrukcję dachu i jej izolację,
 • kominy,
 • schody z żelbetonu.

W stanie surowym otwartym bryła budynku jest więc ukończona, jednak jego konstrukcja nie jest wykończona. Brakuje między innymi okien i drzwi oraz instalacji, w środku nie istnieją jeszcze ścianki działowe. Zwykle doprowadzenie budowy do stanu surowego otwartego zabiera 2–6 miesięcy, w zależności m.in. od wykorzystywanej technologii, stopnia skomplikowania projektu, ale również warunków pogodowych. Jakie są koszty budowy domu poniesione do tego etapu? Jeśli chodzi o prace wykonywane kompleksowo przez podwykonawców ocenia się je na ok. 2000–2300 zł w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni domu. Cena budowy domu 100 m do stanu surowego zamkniętego powinna więc zmieścić się w kwocie 200 000–230 000 zł. Wśród kosztów największym obciążeniem finansowym może okazać się:

 • Wykonanie fundamentów wraz z ich izolacją i robotami ziemnymi: ok. 30 000 zł, 
 • Wykonanie schodów wewnętrznych i zewnętrznych: ok. 20 000 zł, 
 • Wykonanie konstrukcji dachu wraz z pokryciem dachu: ok. 35 000 zł, 
 • Zakup i montaż rynien: 12 000 zł,
 • Wykonanie stropów: ok. 22 000 zł,
 • Wykonanie ścian nośnych: ok. 15 000 zł, 
 • Wykonanie kominów: ok. 15 000 zł.

Po etapie zerowym i osiągnięciu stanu surowego otwartego następuje stan surowy zamknięty. Jak sama nazwa wskazuje, musimy w nim zadbać o ukończenie prac, które odpowiednio zabezpieczą budynek między innymi przed działaniem czynników atmosferycznych. Zwykle przejście od stanu surowego otwartego do zamkniętego nie zabiera zbyt wiele czasu, może jednak okazać się wymagające głównie ze względu na koszty, jakie generują materiały z montażem. Trzeba zapłacić między innymi za kompletną stolarkę okienną, co jest często jednym z większych wydatków. Zwykle najbardziej opłacalne jest przy tym kupowanie okien razem z montażem ze względu na korzystniejsze rozliczenie tego typu kompleksowej usługi. Taka sama zasada dotyczy drzwi zewnętrznych, które w wielu przypadkach są bardzo kosztowne, zwłaszcza jeżeli mają wykorzystywać zaawansowane nowoczesne systemy antywłamaniowe. Stan surowy zamknięty może również obejmować wykonanie ścian działowych. Jeżeli na etapie stanu surowego otwartego nie położono docelowego pokrycia dachowego, należy to zrobić właśnie w tym momencie.

Ile będzie kosztować przejście ze stanu surowego otwartego do zamkniętego? W planie minimum, kiedy pozostaje montaż okien i drzwi zewnętrznych, a ich liczba oraz łączna powierzchnia nie będą zbyt duże, powinno udać się to zrobić za ok. 20 000–25 000 zł. Wszystko zależy jednak od cech indywidualnego projektu i po prostu tego, co chcesz mieć w swoim domu. Jak wspomniano, same okna mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zwłaszcza jeżeli montujesz okna panoramiczne, okna o niestandardowych rozmiarach czy drzwi balkonowe lub tarasowe. Podobna zależność dotyczy drzwi zewnętrznych: podstawowe modele mogą kosztować ok. tysiąc złotych, ale za drzwi wykorzystujące zaawansowane rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa zapłacisz nawet kilkanaście razy więcej. Zwróć również uwagę, że jeżeli planujesz garaż w bryle budynku, na tym etapie musisz zamontować bramę garażową, co okaże się kolejnym znacznym kosztem.

Koszt wybudowania fundamentów 

Wróćmy jeszcze do wcześniejszego etapu prac, czyli wykonania fundamentów. Oczywiście te roboty mają kluczowy wpływ na bezpieczeństwo budynku, dlatego nie należy oszczędzać na pracach ziemnych i samych fundamentach. Wykonanie ich w zgodzie ze sztuką wymaga również sporej wiedzy i doświadczenia, więc zwykle niezbędne będzie powierzenie tych zadań wykwalifikowanym specjalistom. Tym bardziej, że zakres prac niezbędnych do wykonania fundamentów oraz przede wszystkim niezbędny sprzęt, wpływają bezpośrednio na sumę pieniędzy, jaką trzeba przeznaczyć na ten cel.

Ile kosztują fundamenty? Wpływ na kwoty ma między innymi to, ile wynosi powierzchnia całkowita oraz jaki jest profil gruntu. To od niego w głównej mierze zależy również, jaką technologię trzeba będzie zastosować. Najpopularniejsza, a zarazem najtańsza okaże się ława fundamentowa wykonana z betonu. W niektórych przypadkach konieczne może być zastosowanie płyt fundamentowych czy fundamentów na studniach. To rozwiązania droższe i bardziej pracochłonne. Za same fundamenty i robociznę w standardowej opcji trzeba będzie zapłacić ok. 250 zł w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni, co w przypadku domu o powierzchni 100 m2. daje ok. 25 000 zł. Dodatkowo trzeba będzie dopłacić za izolację i ocieplenie fundamentów. Oczywiście koszty będą inne, jeśli chcesz wybudować dom z piwnicą: wówczas konieczne będzie między innymi wykonanie ścian fundamentowych piwnicy i ich izolacji. Zwróć także uwagę, że cennik może różnić się np. w zależności od konkretnego regionu.

Ściany zewnętrzne – koszty wykonania 

Bez wątpienia jednym z najbardziej pokrzepiających widoków na budowie jest powstawanie ścian zewnętrznych. Dzięki nim bryła budynku zaczyna przypominać przyszły dom. Co oczywiste, ich wzniesienie wiąże się z określonymi kosztami. Te natomiast mogą się znacznie różnić. Przede wszystkim wpływ na cenę mają użyte materiały. W obecnych czasach zwykle ściany zewnętrzne wykonuje się z pustaków lub bloczków z betonu komórkowego. Koszt w przypadku ściany jednowarstwowej będzie wynosił w zależności od technologii od 160 do 320 zł. Do tego należy również wziąć pod uwagę koszty położenia tynku, gruntowania i wstępnego malowania, które powinny zamknąć się w przedziale 30–40 zł/m2, jednak mogą być zdecydowanie wyższe w zależności od użytych materiałów i typu tynku. Nie należy pomijać również kosztów ocieplenia (ok. 30 zł/m2). Finalnie może okazać się, że koszt kompleksowego przygotowania ścian zewnętrznych zamknie się w okolicach 280–400 zł za metr kwadratowy.

Koszt budowy stropów w domu 

Przyzwyczailiśmy się już do bardzo wysokich kosztów dachu, jednak nie należy zapominać również o stropach. Ich zadaniem jest oddzielanie od siebie kondygnacji domu, ale również wzmacnianie jego konstrukcji. Bez wątpienia na stropach nie warto oszczędzać, tym bardziej że w znacznym stopniu wpływają na komfort akustyczny odczuwany w trakcie eksploatacji budynku. 

Cena budowy stropów może znacząco się różnić. Do wyboru pozostaje wiele technologii, które powinny zostać określone w projekcie domu. Jedną z najczęściej wykorzystywanych są stropy gęstożebrowe, bazujące na żebrach zbrojeniowych, na które kładzie się pustaki, a całość zalewa betonem. Koszt wykonania takiego stropu, biorąc pod uwagę robociznę i materiały, to ok. 250 zł w przeliczeniu na metr kwadratowy. Tańszym rozwiązaniem, które jest również zdecydowanie prostsze i szybsze, są stropy płytowe wykonane z betonu. Ostateczny koszt szacuje się na ok. 150 zł/m2. Jeszcze tańszy (ok. 120 zł/m2) będzie strop wykonany z belek drewnianych, które stosuje się przede wszystkim w domach z drewna. Ten materiał znajduje jednak również szerokie zastosowanie w domach szkieletowych, czyli w coraz popularniejszej technologii budowy domów. Z drewna powstaje konstrukcja nośna, która jest następnie izolowana oraz obudowywana płytami kartonowo-gipsowymi. Również w tym przypadku koszt powinien zamknąć się w ok. 150 zł w przeliczeniu na metr kwadratowy. 

Jak widzisz, ten etap nie musi być szczególnie kosztowny, zwłaszcza jeżeli interesuje Cię budowa małego domu. Zdecydowanie więcej wyniesie cena stropu, jeśli chcesz zbudować duży dom o znacznej rozpiętości stopów. Wówczas konieczne stanie się zastosowanie innych technologii, których łączny koszt może być nawet wyższy niż 300 zł za metr kwadratowy konstrukcji. 

Dach i pokrycie 

Zwieńczeniem stanu surowego, a zarazem jedną z najdroższych prac, z jakimi trzeba się uporać, przygotowując cały dom pod klucz, jest wykonanie konstrukcji dachu. W tym przypadku szacowanie ostatecznych kosztów jest jeszcze trudniejsze – projekty nietypowe, zawierające skomplikowane detale, mogą być dużo droższe od standardowych dachów dwuspadowych. 

Budowa dachu składa się z kilku etapów: 

 • Wykonanie więźby dachowej – na cenę wpłynie przede wszystkim wybrany rodzaj uzależniony od wymiarów budynku. Do wyboru jest więźba jętkowa, krokwiowa lub płatwiowo-jętkowa. Samo wykonanie konstrukcji więźby to koszt rzędu 50–80 zł za metr kwadratowy;
 • Foliowanie – na gotową więźbę należy nałożyć paroszczelną folię, co powinno zamknąć się w kwocie 5–10 zł za metr kwadratowy.
 • Łacenie – w następnym kroku należy położyć kontrłaty oraz łaty, co wiąże się z wydatkiem ok. 10–20 zł/m2.
 • Montaż rynien – oczywiście w trakcie tworzenia konstrukcji dachu należy również zadbać o odpływ wody deszczowej. W tym celu montuje się pas rynnowy, rynny i rury spustowe. To kolejny znaczny wydatek, tym bardziej że drogie są same materiały. Najtańsze okażą się rynny wykonane z PCV (ok. 20 zł/m), droższe będą rynny wykonane z blachy, a zdecydowanie najwięcej trzeba zapłacić za rynny wykonane z miedzi. W tym przypadku metr może kosztować nawet kilkaset złotych. Poza tym kosztowny okaże się również montaż – ekipa średnio będzie oczekiwać 30–40 zł za metr orynnowania.
 • Montaż okien dachowych – wykonanie zabudowy okien dachowych może znacząco zwiększyć koszty tego etapu prac. Możemy więc sporo zaoszczędzić, decydując się na projekt, w którym nie będą uwzględnione. Ponownie – wszystko zależy od materiału, rozmiaru i konkretnego producenta. Zwykle za okno z kołnierzem trzeba będzie zapłacić od 2 do 4 tys. zł. Nie możesz jednak zapomnieć również o zabudowie i ociepleniu, co przełoży się na wydatek kilkuset złotych w przeliczeniu na jedno okno.
 • Układanie dachówek – jest jedną z najdroższych czynności podczas przygotowywania konstrukcji dachu. Sam montaż to wydatek rzędu ok. 60–80 zł za metr kwadratowy. Sporym kosztem będzie również sam materiał. Obecnie najpopularniejsze są dachówki ceramiczne oraz blachodachówka. Blachodachówka modułowa to wydatek ok. 50–80 zł w przeliczeniu na metr kwadratowy dachu. Cena pojedynczej dachówki ceramicznej nie będzie wysoka (zazwyczaj to 2–5 zł za sztukę), jednak droższe będą gąsiory czy dachówki brzegowe. Średnio można przyjąć, że materiał potrzebny na położenie dachu z dachówki ceramicznej to ok. 50–60 zł za metr kwadratowy.

Jak widzisz, dach w znaczący sposób wpływa na to, ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego, a poprawne przygotowanie go wymaga wykonania wielu kosztownych czynności. Jeżeli zależy Ci na niższej cenie, postaw na prostą konstrukcję dachu. Nie oszczędzaj jednak na jakości – tańsze materiały nie zawsze będą najlepszym wyborem w szerszym ujęciu. Sprawdź ich jakość i dokładnie skontroluj sposób wykonania, zwłaszcza jeżeli myślisz o użytkowym poddaszu.

Koszt zakupu drzwi, okien i bramy garażowej 

Na to, jakie są koszty budowy domu jednorodzinnego, jeszcze na etapie surowym zamkniętym, olbrzymi wpływ mają również takie elementy jak drzwi zewnętrzne, okna oraz brama garażowa. W szerszej perspektywie weź również pod uwagę ogrodzenia oraz bramę wjazdową, jednak w wielu przypadkach ich montaż jest ostatnim etapem prac. Cena potrafi znacząco się różnić, pamiętajmy jednak, że w znacznej mierze to właśnie od nich zależy zabezpieczenie przed włamaniem i kradzieżą nieruchomości i znajdującego się w niej wyposażenia. Warto postawić na wyższy standard. Na jakie wydatki należy się nastawić? Zacznijmy od okien:

 • Cieszące się największą popularnością okna PCV w standardowych rozmiarach to wydatek ok. 500-1000 zł za sztukę. Jeżeli chcesz uzyskać lepsze właściwości akustyczne i termiczne, postaw na okna trzyszybowe lub pięcioszybowe, które będą jednak droższe. 
 • Od okien plastikowych droższe okażą się również nowoczesne okna drewniane o odpowiednich parametrach.
 • Ceny okien narożnych, które znakomicie odnajdą się zwłaszcza w nowoczesnych projektach, zaczynają się od ok. 1500 zł, mogą jednak wynieść nawet kilka tysięcy złotych. 
 • Okna balkonowe są zdecydowanie droższe od standardowych modeli. Za jedną sztukę okna balkonowego z PCV trzeba zapłacić minimum 1500–2000 zł.
 • Okna panoramiczne o dużej powierzchni mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

W przypadku stolarki okiennej zasady są stosunkowo proste: mniej zapłacisz w przypadku standardowych okien, modeli i kolorów. Modele tworzone na zamówienie albo okna o nietypowym zastosowaniu będą wiązać się z większymi wydatkami, a różnice mogą sięgać tysięcy złotych.

Na cenę drzwi zewnętrznych wpływ mają przede wszystkim zastosowane technologie antywłamaniowe oraz zapewniające lepszą izolację akustyczną i termiczną. Jeżeli chcesz obniżyć koszty energii, postaw zarówno na okna, jak i na drzwi gwarantujące wysoki poziom szczelności. Przełoży się to na koszty, jednak pozwoli uzyskać spore oszczędności w przyszłości. Dobierając drzwi, zwróć uwagę na ich charakterystykę antywłamaniową – aby zachować wysoki poziom ochrony, wybierz modele z 3. lub 4. klasą antywłamaniową. Koszt drzwi zewnętrznych rozpoczyna się od ok. tysiąca złotych, jednak zaawansowane modele mogą być kilka, a nawet kilkanaście razy droższe. Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać, jednak z pewnością uda Ci się znaleźć odpowiednie drzwi w rozsądnej cenie.

Podobne zasada dotyczy bramy garażowej. Najtańsze modele otwierane ręcznie i bez dodatkowej warstwy ocieplenia uda się kupić już za niecały tysiąc złotych. Brama garażowa z ociepleniem w podstawowej wersji to wydatek około 1500–2000 zł. Więcej przyjdzie zapłacić za bramy z własnym napędem i systemem sterowania. Ich cena zaczyna się od ok. 3000 zł. Oczywiście można znaleźć również bramy wyceniane na kilkanaście tysięcy złotych.

Koszt budowy domu a instalacje  

Skoro stan surowy zamknięty jest już oddany, czas przystąpić do kolejnych prac, które pozwolą doprowadzić inwestycję do stanu deweloperskiego, czyli takiego, w którym do wykonania pozostają jedynie prace wykończeniowe i aranżacyjne. Oczywiście nie będzie to jeszcze koniec robót, ale znaczna część wydatków wpływających na to, jaki jest koszt postawienia domu od początku do końca, będzie już za nami. Szacuje się, że stan deweloperski to ok. 70% całkowitych kosztów inwestycji.

Do najbardziej kosztownych i pracochłonnych prac zalicza się wykonanie instalacji. Podczas budowy domu musisz zadbać o:

 • instalację elektryczną, 
 • instalację centralnego ogrzewania,
 • wentylację,
 • instalację wodno-kanalizacyjną,
 • instalację gazową (opcjonalnie).

Poza tym w nowoczesnych domach coraz częściej pojawiają się instalacje inteligentnych systemów typu smart oraz montaż instalacji alarmowych wykorzystujących sieci czujników i kamer monitoringu. Możesz montować je już po zakończeniu wszystkich robót, jednak bardzo często okazuje się, że najlepszym momentem na wykonanie prac jest właśnie etap, w którym jeszcze nie są położone tynki, ponieważ wtedy łatwiejsze jest poprowadzenie przewodów. Zmiany w późniejszym czasie będą także zdecydowanie bardziej kosztowne.

Zacznijmy od instalacji elektrycznej. Jak bardzo jej montaż wpływa na to, jaki jest koszt budowy domu? Wszystko zależy od rozmiaru domu i liczby punktów elektrycznych, które zainstalujesz. W domu o przeciętnej wielkości zwykle jest to od 50 do 100 punktów. Cena kompleksowego wykonania instalacji elektrycznej obejmuje szereg kluczowych prac od wykonania projektu przez montaż instalacji aż po jej odbiór i kontrolę. W tym przypadku największym kosztem jest robocizna, jednak za wykonanie instalacji musi odpowiadać wykwalifikowany elektryk. Z drugiej strony znaczny wpływ na wydatki mają również materiały, a im większy dom i im większa liczba kondygnacji, tym więcej m.in. przewodów i innych elementów, które trzeba zastosować. Również w kontekście elektryki koszt postawienia domu parterowego będzie więc niższy niż w przypadku budynku liczącego więcej kondygnacji. Średnie koszty mogą wynieść ok. 10 000–15 000 zł, choć wszystko zależy od charakterystyki konkretnego projektu i mogą być również zdecydowanie większe.

Dochodzimy do jednego z najważniejszych i zarazem największych wydatków, czyli ogrzewania. Zapewnienie ciepła to trudne zadanie, które można oczywiście zrealizować z wykorzystaniem różnych źródeł. To element, który należy ustalić już na etapie projektu – wpłynie m.in. na to, czy trzeba będzie pomyśleć o kotłowni, a także na wybór systemów kominowych i wentylacyjnych. Bezsprzecznie warto postawić przede wszystkim na ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania, które – choć mogą okazać się bardziej kosztowne na samym początku – w dłuższej perspektywie przyniosą korzyści.

Oczywiście poza samym źródłem ciepła, czyli np. kotłem gazowym, elektrycznym czy na paliwo stałe, konieczne jest również wykonanie całej instalacji i rozprowadzenie jej po domu. Ile będzie to kosztować? Wykonawcy za przygotowanie od A do Z instalacji ogrzewania gazowego (zwykle z ogrzewaniem ciepłej wody użytkowej) w średniej wielkości domu będą oczekiwać ok. 15 000–25 000 zł. Sam kocioł nie będzie przy tym znacznym wydatkiem. Za model z zamkniętą komorą spalania, zapłacisz ok. 4 000 zł. 

Zamiast tego możesz pomyśleć o coraz częściej wykorzystywanej alternatywie, jaką jest pompa ciepła. To urządzenie sprawdzi się w przypadku budynku pasywnego lub o bardzo dobrym profilu energetycznym. Na dodatek przyda się nie tylko w sezonie zimowym, ogrzewając mieszkanie, ale również latem, dostarczając chłodniejsze powietrze. W analogicznym scenariuszu koszt instalacji wyniesie 30–40 tys. zł. Jednocześnie dosyć szybko możesz zauważyć zwrot z inwestycji tego typu. Zwłaszcza jeżeli zainwestujesz równocześnie w fotowoltaikę. Nakłady mogą w ten sposób nawet się podwoić, jednak po pierwsze, to jeden z najlepszych sposobów na długofalowe oszczędności, po drugie: uda Ci się przeprowadzić inwestycję zdecydowanie taniej, jeśli skorzystasz z dostępnych programów dopłat do ekologicznych źródeł energii.

W przypadku każdego mieszkania i domu niezbędne jest również wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Wiele pod tym względem zależy od tego, czy dom będzie podłączony do gminnego systemu wodociągów, czy konieczne będzie wykopanie studni. W pierwszym scenariuszu trzeba liczyć się z ceną ok. 2000–3000 zł za przygotowanie przyłącza. Cena studni może być zbliżona, wiele zależy jednak od koniecznej głębokości i typu gruntu, w którym będzie wykonywane wiercenie. Rozprowadzenie instalacji wodnej po domu średniej wielkości powinno zamknąć się w kwocie 4000–5000 zł, zależy przede wszystkim od wielkości instalacji oraz od liczby punktów.

Koszt wykonania i zakres prac przy instalacji kanalizacyjnej zależą w głównej mierze od tego, gdzie będą trafiać ścieki. Samo wykonanie szamba będzie kosztować stosunkowo niewiele: 3000–4000 zł. Zwróć jednak uwagę, że wyjątkowo kosztowne okaże się cykliczne wywożenie szamba przez specjalizującą się w tym firmę. Zdecydowanie lepszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie inwestycja w przydomową oczyszczalnię ścieków. To natomiast oznacza koszt ok. 7 000–10 000 zł. Wewnętrzne części instalacji kanalizacyjnej nie będą znacznym wydatkiem. Średnia cena dla domu przeciętnej wielkości to ok. 2000 zł. 

Koszt wykończenia domu – kosztorys 2023

Po wykonaniu wszystkich instalacji i uzyskaniu stanu deweloperskiego koszt własnego domu wynosi ok. 70% całej inwestycji. Aby się wprowadzić, należy jeszcze przeprowadzić kompleksowe prace wykończeniowe zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Ten etap i określony standard znacznie wpływają na to, jakie są koszty budowy domu jednorodzinnego.

Swoją drogą: istotny udział w tych wydatkach ma robocizna. A o ile w przypadku poprzednich etapów niezbędne są specjalistyczna wiedza, umiejętności i sprzęt (wobec czego w wielu przypadkach po prostu lepiej powierzyć je fachowcom) pracami wykończeniowymi – przynajmniej w części – można zająć się samodzielnie, co pozwoli na ograniczenie wydatków. Po pomoc fachowców warto jednak zwrócić się przy wykańczaniu łazienki i kuchni, zwłaszcza jeżeli interesują Cię meble w zabudowie.

W zależności od oczekiwanego standardu wykończenie domu powinno kosztować 800–1200 zł w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni. Łatwo wobec tego obliczyć, że w przypadku domu o powierzchni 150 m2. w planie minimum wystarczy ok. 120 000 zł. Oczywiście górna granica tych widełek praktycznie nie istnieje: wszystko zależy od tego, na jaki standard się zdecydujesz. 

Jakie prace obejmie wykończenie wnętrza?

 • tynkowanie, gruntowanie i malowanie ścian, 
 • wykonanie schodów wewnętrznych, 
 • kładzenie podłóg, 
 • montaż oświetlenia i urządzeń elektrycznych, 
 • montaż drzwi wewnętrznych,
 • wyposażenie łazienki i kuchni.

Najdroższe (i w wielu przypadkach najbardziej pracochłonne) okażą się pierwsze zadania związane z wykończeniem ścian – od kładzenia tynków aż po ich pomalowanie odpowiednią liczbą warstw farby. W przypadku tynkowania maszynowego trzeba liczyć się z kosztem ok. 50 zł za metr kwadratowy, nieco tańsze okaże się natomiast tynkowanie ręczne. Malowanie wraz z przygotowaniem powierzchni może oznaczać wydatek ok. 20 zł za metr kwadratowy ściany. Łącznie koszty związane z przygotowaniem ścian mogą więc sięgnąć nawet kwoty 25 000 zł.

W przypadku podłóg cena zależy w głównej mierze od zastosowanego materiału. Wraz z robocizną wydatki powinny zamknąć się w przedziale 120-250 zł/m2. Drzwi wewnętrzne wraz z montażem to koszt od 200 do nawet kilku tysięcy złotych za sztukę. Wszystko zależy od konkretnego modelu, na jaki się zdecydujesz. Oczywiście w tym przypadku, poza szczególnymi pomieszczeniami, przede wszystkim kluczowa okaże się kwestia estetyczna. Warto jednak zwrócić uwagę również na właściwości akustyczne.

Odrębną kwestią pozostaje wykończenie łazienki i kuchni. Koszty w znacznej mierze zależą od wybranych elementów wyposażenia i standardu wykończenia. Samo kładzenie kafelków – w zależności od ich rozmiaru i stopnia skomplikowania wzoru – kosztuje od ok. 80 do nawet 150 zł, nie wliczając kosztów materiału. Dużym wydatkiem jest również sprzęt RTV/AGD czy ceramika sanitarna. Może się więc okazać, że urządzenie każdego z tych pomieszczeń wyniesie nawet 20 000–30 000 zł.

Pamiętaj również o konieczności wykończenia terenu wokół domu – ogrodzenie i brama wjazdowa mogą oznaczać wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Więcej przyjdzie zapłacić za wykonanie podjazdu i chodników, w związku z czym to często prace realizowane w późniejszych etapach. 

Średni koszt budowy domu parterowego 

Jak widać, prawidłowe oszacowanie kosztów nie jest proste, a może okazać się niezbędne np. w przypadku kredytów hipotecznych na budowę domu. Spokojnie możesz jednak znaleźć oszczędności, wybierając odpowiedni projekt i decydując się na mniejszą powierzchnię użytkową. Ile kosztuje postawienie domu parterowego? 

Koszt budowy małego domu pod klucz to ok. 4000–5000 zł w przeliczeniu na metr kwadratowy. Całość prac powinna się więc zamknąć w okolicach 450 000 zł. Z tego blisko 2000 zł/m2 zabierze przygotowanie stanu surowego otwartego.  Zwróć uwagę, że na to, ile kosztuje budowa domu parterowego, wpływ ma wiele rzeczy, w tym rozwiązania ujęte w projekcie. Parterowy dom z piwnicą będzie nawet o jedną piątą droższy od takiego samego budynku bez podpiwniczenia.

Średni koszt budowy większego domu jednorodzinnego

Jeżeli myślisz o dodatkowym poziomie domu i większej powierzchni użytkowej, musisz liczyć się z wyższymi kosztami. Powinno udać Ci się zmieścić w przedziale 5000–6000 zł/m2 w wykończeniu pod klucz, jednak na dobrą sprawę nie istnieje górna granica wydatków. Wszystko zależy od wybranych materiałów, sposobu realizacji prac i cech konkretnego projektu. Zwróć przy tym uwagę, jakie typy budynków mogą znaleźć się w gminnych warunkach zagospodarowania przestrzennego. 

Podsumowanie

Wzrost cen zarówno działek, jak i materiałów oraz robocizny, który utrzymuje się od dłuższego czasu, jest bez wątpienia zauważalny z perspektywy osób marzących o własnym domu. Może być szczególnie kłopotliwy dla inwestorów chcących uzyskać kredyt na budowę domu. Aktualnie przeciętna cena budowy domu w Polsce wynosi ok. 4000–6000 zł w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni. Zwróć jednak uwagę, że przedstawiamy jedynie orientacyjne liczby, a nasze szacunki nie muszą być reprezentatywne dla każdego województwa. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników, indywidualne potrzeby, a nawet ceny materiałów i usług budowlanych w konkretnym regionie. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące budowy domu, skontaktuj się z ekspertami. Pomogą Ci dobrać najlepsze rozwiązania i stworzyć projekt, który będzie dostosowany do Twoich potrzeb.

Formularz kontaktowy