Ile się czeka na kredyt hipoteczny?
Wniosek kredytowy
6 min. czytania
30-01-2022
4 min. czytania
Załóżmy taki scenariusz: planujesz zakup działki lub domu na kredyt. Znalazłeś swoją wymarzoną nieruchomość i udajesz się do banku, żeby dowiedzieć się, jakich dokumentów będziesz potrzebować do kredytu hipotecznego. Uprzejma pani w okienku podaje Ci całkiem pokaźną listę dokumentów do zebrania. A wśród nich z całą pewnością znajdzie się tajemniczo brzmiący wypis z ewidencji rejestru gruntów oraz wyrys z map ewidencyjnych. I tu bardzo często następuje chwilowa konsternacja. Bo o ile o zaświadczeniach z pracy, umowach przedwstępnych, wycenach, coś pewnie słyszałeś, o tyle wiele osób do tego momentu z wypisem i wyrysem nie miała styczności. To oczywiście niejedyna sytuacja, w której będziesz potrzebować wypisu i wyrysu, ale z całą pewnością jedna z najczęściej spotykanych.
W dzisiejszym artykule „Wypis z rejestru gruntów – ile kosztuje i jak go uzyskać” znajdziesz informacje:
Najprościej rzecz ujmując, wypis z rejestru gruntów jest dokumentem, w którym znajdziesz wszystkie dane na temat danej nieruchomości, a także jej właściciela/właścicieli. Szczegóły reguluje Ustawa z 17 maja 1989 roku Prawo geodezyjne i kartograficzne. Bardzo często, łącznie z wypisem z rejestru gruntów, będziesz potrzebować również wyrysu z map ewidencyjnych, czyli informacji z ewidencji gruntów i budynków, przedstawionych w formie mapy.
Standardowo wypisu z rejestru gruntów zawiera informacje:
Wypis z rejestru gruntów oraz wyrys z mapy ewidencyjnej wydaje organ administracji publicznej właściwy miejscowo dla położenia nieruchomości – nie dla Twojego miejsca zamieszkania. Przykład: mieszkasz w Krakowie, chcesz kupić dom w Gdańsku. Wypis i wyrys zostanie wydany w urzędzie w Gdańsku. Gdzie konkretnie?
W przypadku małych miejscowości wniosek o wydanie wypisu z rejestru gruntów oraz wyrysu z mapy ewidencyjnej należy złożyć w starostwie powiatowym.
Jeśli dana nieruchomość znajduje się w dużym mieście na prawach powiatu (na przykład Warszawa), to wtedy wniosek o wypis i wyrys składasz we właściwym urzędzie miejskim, w wydziale zajmującym się geodezją i katastrem.
Jesteś osobą uprawnioną do otrzymania dokumentów. Jak uzyskać wypis i wyrys? Oba dokumenty możesz uzyskać na podstawie złożonego wniosku. Na początek musisz mieć numer ewidencyjny działki, dla której chcesz uzyskać wypis i/lub wyrys z ewidencji. Numer ewidencyjny działki znajdziesz w księdze wieczystej, akcie notarialnym lub uzyskasz go w starostwie powiatowym/urzędzie miejskim.
Pamiętaj, że wniosek o wydanie dokumentu składasz w urzędzie odpowiednim dla położenia działki – nie dla Twojego miejsca zamieszkania.
Od kilku lat polskie urzędy przechodzą transformację cyfrową. Wiele, niestety nie wszystkie urzędy dają możliwość, żeby uzyskać wypis i wyrys z ewidencji poprzez epuap. Wniosek możesz potwierdzić kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub poprzez posiadanie konta w jednym z kilku banków np. ING Bank Śląski, PKO BP, Millennium i kilka innych.
Na początek wejdź na stronę odpowiedniego starostwa powiatowego lub urzędu miejskiego. Znajdź zakładkę z wydziałem geodezji i nieruchomości. Najczęściej odnajdziesz w tym miejscu spis pracowników urzędu, wraz z numerami telefonów, adresami e-mail oraz opisem, za co dany urzędnik odpowiada. Czasami bywa tak, że kilku pracowników odpowiada za wydawanie wypisów i wyrysów. W takim przypadku zadzwoń do jednego z nich i upewnij się, do kogo konkretnie masz kierować swoją sprawę. W ten sposób uzyskasz adres (czy to fizyczny, czy też mailowy) pracownika, do którego masz kierować wniosek. Wzór wniosku może być, ale nie musi, na stronie urzędu. Na szczęście wzór wniosku o wydanie wypisu i wyrysu z ewidencji gruntów i budynków jest ujednolicony dla wszystkich urzędów w Polsce. Możesz poprosić o niego pracownika Twojego urzędu lub pobrać ze strony rządowej www.obywatel.gov.pl Kwestie związane z regulacjami dotyczących wypisów i wyrysów z ewidencji reguluje rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 28 lipca 2020 r. w sprawie wzorów wniosków o udostępnienie materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, licencji i Dokumentu Obliczenia Opłaty, a także sposobu wydawania licencji (Dz. U. poz. 1322). Wniosek stanowi załącznik nr 4 do tego rozporządzenia.
Następnie wypełniasz wniosek, wysyłasz go do pracownika, wnosisz opłatę za wypis – i czekasz na gotowe dokumenty.
Kto może starać się o uzyskanie wypisu z rejestru gruntów czy też wyrysu z map:
Zatrzymajmy się na moment przy pojęciu interes prawny. Wielu z Was pewnie myśli, że jeśli chce zakupić dom czy działkę, to ma w takim przypadku uzasadniony interes prawny, by bez problemu uzyskać wypis z ewidencji gruntów i budynków dla banku. Otóż nie. Interes prawny to taki, który można poprzeć konkretnymi, istniejącymi normami prawa. Zakup nieruchomości to interes fizyczny, nie prawny. Zatem na pytanie, czy kupujący działkę lub dom może uzyskać samodzielnie wypis z rejestru gruntów, lub wyrys z map – odpowiedź brzmi: nie, nie może. Musi poprosić o jego podjęcie osobę sprzedającą nieruchomość.
Opłatę wnosisz za wypis jednej nieruchomości w granicach jednego obrębu ewidencyjnego (oprócz ostatniej pozycji). Jeśli masz kilka działek w jednym obrębie ewidencyjnym to poniesiesz jedną opłatę za całość. Najczęściej wymagany będzie od Ciebie pełny wypis i wyrys.
Ile kosztuje wypis i wyrys z ewidencji gruntów:
Opłatę uiszczasz albo w kasie urzędu, albo przelewem na podane przez urząd konto bankowe.
Urząd każdorazowo poinformuje Cię, ile będziesz musiał poczekać na przygotowanie dokumentów. Zazwyczaj nie potrwa to dłużej niż 2-14 dni. Wypis możesz otrzymać pocztą tradycyjną lub mailową, lub odebrać osobiście we właściwym urzędzie.
Różnie jest to widziane. Przyjęło się, że jest to 3 miesiące, ale w kilku bankach termin ważności tego dokumentu jest nawet 6 i więcej miesięcy.
Istnieje pewien katalog zdarzeń, w które standardowo będą wymagały uzyskanie tego dokumentu. Najczęściej wypis i wyrys będą wymagane w następujących przypadkach:
Szczęśliwie zakończyłeś budowę swojego wymarzonego domu. Na pewno nie odbyło się to bez zgrzytów, ale najważniejsze, że osiągnąłeś efekt końcowy – Twój dom jest gotowy. Co teraz? Jak dopisać dom do księgi wieczystej? Musisz złożyć wniosek do sądu rejonowego o ujawnienie budynku w księgach wieczystych. Niezbędnymi dokumentami będą w tym przypadku właśnie wypis oraz wyrys z rejestru gruntów.
Potrzeba zdobycia wypisu z ewidencji pojawia się, gdy chcesz nabyć dom jednorodzinny, lokal usługowy lub działkę. Nie jest to wymagane do nabycia mieszkania.
Potrzebny jest Ci operat szacunkowy nieruchomości, na przykład do uzyskania kredytu hipotecznego w banku. Coraz częstszą praktyką jest zlecanie sporządzenia operatu szacunkowego również przez osoby sprzedające nieruchomość. Pozwala to na dokładniejsze ustalenie ceny sprzedaży oraz na skrócenie czasu potrzebnego na załatwianie formalności bankowych przez kupującego (o ile kupujący posiłkuje się kredytem hipotecznym).
Jesteś właścicielem dużej działki, planujesz ją podzielić na kilka mniejszych i korzystnie sprzedać. Do dokonania podziału potrzebny będzie wypis z rejestru gruntów.
Jeśli Twoja nieruchomości nie ma założonej księgi wieczystej, to do wniosku o założenie musisz skompletować dokumenty z katastru.
Ostatnimi czasy zdecydowana większość transakcji, które przeprowadzam to zakup nieruchomości na rynku pierwotnym lub budowy domów. Dokumenty z ewidencji są tymi, których najczęściej moi klienci nie posiadają. Jednocześnie zdobycie ich bywa czasochłonne. Warto przygotować sobie komplet „papierów” odpowiednio wcześnie, żeby nie wstrzymywać procesu starania się o kredyt hipoteczny z powodu „błahego” wypisu i wyrysu z ewidencji. Powyższy dokument ma na celu wesprzeć Ciebie i być ściągą, jak to zrobić najlepiej i najszybciej.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania w kwestii dokumentów, to zapraszam do komentowania poniżej.
Masz pytania lub uwagi?
Odpowiemy na Twoją wiadomość
Wiadomość
została
przesłana
Dziękuję!
Odpowiem tak szybko jak to możliwe.