x

Wniosek kredytowy

Wstępna decyzja kredytowa co to dokładnie oznacza?

Wniosek kredytowy składa się z wielu różnych kroków. Jest to dość złożony proces, podczas którego trzeba pozytywnie zamknąć kilka różnych etapów. Każdy z nich składa się na Twój sukces. Na blogu poruszałem już temat “kredyt hipoteczny krok po kroku”,w którym opisałem dokładnie „step by step” starania się o finansowanie nieruchomości. Dziś chciałem zająć się jednym z etapów, o który pytają mnie moi klienci i czytelnicy.

Spis treści

W dzisiejszym wpisie „Wstępna decyzja kredytowa co to dokładnie oznacza?” dowiesz się:

  • co to jest wstępna decyzja kredytowa,
  • czy wstępna decyzja kredytowa jest wiarygodna,
  • jak można wykorzystać wstępną decyzję kredytową w swoich staraniach o kredyt hipoteczny.

Wstępna decyzja kredytowa – co to jest?

Wstępna ocena kredytowa, jak sama nazwa wskazuje, jest pierwszym etapem oceny Twoich szans na uzyskanie kredytu hipotecznego. Nie funkcjonuje niestety w każdym banku. W tych bankach, w których funkcjonuje, ma bardzo różne formy i zakres. Nie należy specjalnie cieszyć się z uzyskania wstępnej decyzji, gdyż zazwyczaj jeszcze długa droga przed Tobą. To oczywiście miły początek, ale to jednak tylko początek.

Wiarygodność wstępnej decyzji kredytowej

Decyzja wstępna jest preludium Twojego starania się o kredyt hipoteczny. Najczęściej wstępna decyzja jest podejmowana przez system po „wklepaniu” kilku informacji. Takie „wklepanie” danych nie powinno być wyznacznikiem tego, czy mamy sprawę z głowy i teraz pójdzie z górki, czy jeszcze nie. Oczywiście istnieją różnice na rynku również w tym zakresie. Dosłownie w kilku bankach, m.in. w PEKAO S.A, ING Bank Śląski S.A, Bank Millennium S.A, wstępne decyzje kredytowe dają dużą pewność pozytywnego zakończenia sprawy. W PEKAO S.A i ING na wstępie badana jest zdolność finansowa, historia BIK i inne osobiste kwestie. W Millennium sprawdzane jest wszystko poza wartością nieruchomości i stanem zaawansowania inwestycji. Po tym etapie masz już dużą pewność uzyskania kredytu, o ile nie wywrócisz się na problemach z nieruchomością. No i wreszcie: informacje od doradcy z banku należy traktować w przymrużeniem oka. Nie należy przenosić sposobu analizy jednego banku na drugi. Każdy bank ma swoją politykę prowadzenia procesu analizy. Moment i zakres wykonywania danego etapu zależy od każdego banku indywidualnie.

Ile czasu zajmuje uzyskanie decyzji wstępnej?

To wszystko zależy od banku, do którego będziesz składać wniosek. Dla przykładu w PEKAO S.A masz szansę uzyskać informację już w 1-2 dni, w ING Bank Śląski zajmie to nawet do 2-3 tygodni. Banki mają różne systemy oceny. DO decyzji wstępnej wymagają różnego zestawu dokumentacji.  To wszystko może mieć wpływ na moment i czas, w którym zostanie wykonana wstępna ocena kredytowa.

Termin ważności decyzji wstępnej

Decyzje wstępne mają swój termin ważności. Oznacza to, że w trakcie tego czasu musisz spełnić określone warunki w niej samej, by pójść w kierunku uzyskania decyzji ostatecznej. Warunkami mogą być dostarczenie wyceny nieruchomości, umowy przedwstępnej i innych. Co do zasady termin ważności decyzji wstępnej to zakres 1-2 miesięcy.

Jak wykorzystać wstępną ocenę kredytową?

Ustalając strategię starania się o kredyt hipoteczny, warto uwzględnić w wybranych wnioskach bank, który wydaje wiarygodną wstępną decyzję kredytową. Jak wspomniałem, na dzień dzisiejszy są to 3 banki: PEKAO S.A, ING Bank Śląski S.A oraz Bank Millennium S.A. Dzięki sposobowi procesowania wniosku kredytowego można uzyskać dokument o mocnych podstawach bez płacenia za wycenę nieruchomości. W zależności od bieżącego obłożenia taką wstępną decyzję otrzymasz do 3 tygodni.

Podsumowanie

Nie wiem, co jeszcze można dodać? Generalnie zanim nie będziesz mieć podpisanej umowy kredytu, z tyłu głowy musisz mieć świadomość, że coś się może nie udać. Na przestrzeni 10 lat pracy w charakterze eksperta kredytowego widziałem wiele różnych dziwnych sytuacji, łącznie z tym, że banki po decyzji wstępnej wydawały decyzję negatywną. Czasem nawet bez słowa wyjaśnienia. Wnioskodawca mógł się rzucać. Dopóki jest to rynek komercyjny, a bank instytucją, która pożycza własne pieniądze, takie sytuacje będą się zdarzać. Także niech wstępna decyzja kredytowa nie będzie czymś, wobec czego zmienisz swoje nastawienie do uzyskania kredytu.

Zapraszam do komentowania

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie wstępnej decyzji kredytowej, koniecznie daj znać w komentarzu poniżej. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania.

Formularz kontaktowy