x

Banki

Alior Bank kredyt hipoteczny – 25 najciekawszych cech oferty

Alior Bank to stosunkowo młody podmiot na rynku bankowości. Działa niespełna kilkanaście lat, a już zdołał znaleźć swoje miejsce na rynku kredytów hipotecznych.

Zgodnie z ostatnimi informacjami Alior Bank obsługuje portfel ponad 15 miliardów złotych, a w ostatnim kwartale udało mu się udzielić ponad 800 milionów kredytów hipotecznych. Wielkość portfela oraz miesięczne wolumeny są zdecydowanie niższe od wyników czołówki. Dla przykładu PKO BP udzieliło około 10 razy większą kwotę na cele mieszkaniowe.

Niemniej kredyt hipoteczny w Alior Bank posiada kilka ciekawych rozwiązań w swoich regulacjach, a ostatnie zmiany w ofercie cenowej każą przypuszczać, że ta instytucja chce znacznie poszerzyć swoje oddziaływanie na rynku.

Spis treści

Z dzisiejszego artykułu „Alior Bank Kredyt hipoteczny – 25 najciekawszych cech oferty” dowiesz się:

 1. o zasadach akceptacji dochodów do liczenia zdolności kredytowej,
 2. Bezpieczny kredyt 2% w Alior Bank,
 3. czy Alior Bank dobrze liczy zdolność kredytową,
 4. jakie są warunki cenowe (prowizja, marża, wcześniejsza spłata etc.),
 5. o wszystkich niezbędnych ubezpieczeniach do kredytu mieszkaniowego w Alior Bank,
 6. o ciekawych rozwiązaniach w ofercie Alior Banku,
 7. jakie są plusy i minusy kredytu hipotecznego w Alior Banku,
 8. do kogo skierowana jest oferta kredytu mieszkaniowego w Alior Banku.

Alior Bank kredyt hipoteczny – czy to jest wpis sponsorowany?

Wpis o kredycie hipotecznym w Alior Bank jest kontynuacją serii artykułów, w których przedstawiam oferty ze wszystkich banków działających na polskim rynku. Żaden z wpisów nie jest sponsorowany przez opisywaną instytucję finansową. Opis oferty banku wynika z moich doświadczeń wyniesionych ze współpracy z tą instytucją. Staram się przedstawić zrozumiałym językiem tajniki oferty. W dzisiejszym wpisie przeczytasz o szczegółach kredytu hipotecznego „Megahipoteka”, bo tak nazwany jest wewnętrznie ten produkt. Dzięki tej wiedzy będziesz mógł świadomie zaciągnąć kredyt mieszkaniowy.

1. Oprocentowanie kredytu hipotecznego w Alior Bank

Od czerwca 2021 roku banki muszą mieć w swojej ofercie równoległe oferty oprocentowania zmiennego oraz stałego na minimum 5 lat do przodu. Poniżej dowiesz się kilku ważnych informacji na ten temat.

Oprocentowanie zmienne

Kredyt mieszkaniowy w Alior Bank może być oprocentowany wedle stawki oprocentowania zmiennego, na co składają się WIBOR 3M oraz marża banku. Zmienne oprocentowanie niesie za sobą ryzyko wzrostu wysokości raty kredytu.

Marża w Alior Bank standardowo jest uzależniona od wysokości wkładu własnego. Im więcej będziesz miał wkładu własnego, tym lepszych warunków cenowych możesz oczekiwać. Bank preferuje zabezpieczenie w postaci mieszkania. Takie transakcje mogą liczyć na niższe oprocentowanie. Domy, działki i nieruchomości komercyjne będą niestety wyżej oprocentowane. Alior Bank jako jeden z niewielu banków stosuje wewnętrzny scoring do wyznaczania marży.Kolejnymi parametrami kształtującymi będą produkty dodatkowe. Osoby decydujące się na zakup ubezpieczenia na życie otrzymają lepsze warunki niż osoby decydujące się na opcję z prowizją.

Bank miewa okresowe oferty promocyjne, w których cena kredytu mieszkaniowego jest ułożona w prostej konstrukcji (0% prowizji, jednolita stawka marży). Niemniej poza czasowymi ofertami promocyjnymi Alior Bank cechuje się wyższym oprocentowaniem niż u konkurencji.

Oprocentowanie stałe

Stawki oprocentowania stałego w banku są wyznaczane codziennie. Należy złożyć wstępny wniosek kredytowy i uzyskać pozytywną wstępną akceptację oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. Bank przygotuje formularz informacyjny, który będzie zawierał komplet warunków cenowych. Kredyt hipoteczny w Alior Bank z oprocentowaniem stałym daje szanse zablokowania raty na najbliższe 5 lat. Po tym okresie stopa procentowa będzie ustalana na nowo. Kredyty wypłacane w transzach mogę być oparte na stałej stopie.

RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania

RRSO, czyli całkowity koszt kredytu wyrażony w procentach, ma za zadanie wykazać, który kredyt jest „najlepszy” lub „najtańszy”. Ja osobiście nie jestem zwolennikiem wyboru kredytu mieszkaniowego poprzez RRSO, a wręcz uważam, że to błędny parametr. Wzór matematyczny nie uwzględnia kilku istotnych parametrów, jak np. wcześniejsza spłata. Banki liczą RRSO wedle własnych indywidualnych ustaleń. Ten sam kredyt w dwóch różnych bankach może być policzony wedle różnego schematu, co w konsekwencji wskaże różne wyniki. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat mojego zdania odnośnie do RRSO, to zapraszam do wpisu na ten temat. RRSO a kredyt hipotecznym.

2. Zdolność kredytowa w Alior Banku

Alior Bank to instytucja, która zazwyczaj liczy zdolność kredytową bardzo dobrze. Udzielenie kredytu mieszkaniowego jest uzależnione od dochodów, zobowiązań, wieku, liczby osób w gospodarstwie, oprocentowania, wkładu własnego, okresu kredytowania i kilku innych parametrów. Analiza kredytowa wymaga podania całkiem pokaźnej liczby danych.

Dysponuję dostępem do kalkulatora zdolności kredytowej w Alior Banku. Jeśli chciałbyś sprawdzić ten parametr lub porównać z innymi bankami, koniecznie daj znać. Będę w stanie wyliczyć maksymalną kwotę hipoteki, jaką uzyskasz w tym banku.

3. Kredyt hipoteczny Megahipoteka, a rodzaje uzyskiwanych dochodów

Każdy z banków oferujących finansowanie nieruchomości posiada własne zasady akceptacji dochodów. Poniżej znajdziesz informacje, jak Alior Bank podchodzi do akceptacji najbardziej popularnych dochodów.

Umowa o pracę na czas nieokreślony

Alior Bank akceptuje dochód wynikający z umowy zawartej na czas nieokreślony już po jednym miesiącu. Warunkiem jest wykazanie stażu wstecz minimum 6 miesięcy. W przypadku zatrudnienia trwającego 3 miesiące nie trzeba wykazywać dodatkowego stażu. Wyjątkiem jest zatrudnienie w firmie rodzinnej. Wtedy musisz świadczyć pracę na rzecz firmy przez minimum 6 miesięcy wstecz, żeby dochód wliczyć do liczenia zdolności kredytowej.
Alior Bank przyjmie wszelkie prowizje, premie lub nadgodziny do liczenia zdolności kredytowej. Warunkiem jest, żeby pasowały do stanowiska, były cykliczne i nie odbiegały od podstawy wynagrodzenia.

Umowa o pracę na czas określony

Alior Bank zaakceptuje dochód w liczeniu zdolności kredytowej z umowy na czas określony, jeśli okres obowiązywania umowy obecnym miejscu pracy trwa od minimum 6 miesięcy oraz minimum 8 miesięcy do przodu.

Sposób akceptacji różnych dodatków w dochodzie będzie taki sam, jak w przypadku umowy na czas nieokreślony.

Umowa-zlecenie i umowa o dzieło

Można powiedzieć, że kredyt Megahipoteka nie odbiega od standardów rynkowych w tym zakresie. Bank akceptuje ten dochód, jeśli okres obowiązywania umowy trwa od minimum 12 miesięcy. W tym czasie musi być zrealizowanych minimum 10 wpływów, co można uznać za ukłon w stronę nauczycieli. Jeśli płatności realizowane są kwartalnie, wtedy należy wykazać minimum 4 płatności. Umowy mogą być realizowane z różnymi podmiotami.

Negatywnym warunkiem jest fakt, iż umowa-zlecenie lub umowa o dzieło mogą być dochodem dodatkowym. Umowa o dzieło lub zlecenie nie może być dochodem dominującym. Jeśli w gospodarstwie występują dwie formy zatrudnienia: umowa o pracę i umowa-zlecenie lub o dzieło oraz jednocześnie umowa cywilno-prawna będzie kwotowo wyższa, to bank obniży tę wartość do poziomu umowy o pracę.

Działalność gospodarcza

Żeby uzyskać kredyt mieszkaniowy Alior Bank na podstawie jednoosobowej działalności gospodarczej, należy prowadzić własny biznes od minimum 24 miesięcy. Niestety obecnie bank nie przewiduje możliwości wcześniejszej akceptacji jdg, gdy przedsiębiorca zmienił rodzaj zatrudnienia z umowy pracę/umowy zlecenie na działalność gospodarczą.

Amortyzacja (bez jednorazowych zdarzeń) obniża koszty, co może interesować osoby rozliczające się według księgi przychodów i rozchodów (KPiR). Dzięki temu bank policzy wyższy dochód.
Alior Bank SA szczególnie polecany jest dla osób rozliczających się według ryczałtu. To jeden z dwóch banków (obok Pekao SA) najlepiej liczących zdolność kredytową na rynku. W przypadku

4. Jaki jest maksymalny okres kredytowania w Alior Bank?

Maksymalny okres kredytowania to 35 lat, czyli 420 miesięcy. W okresie spłaty kredytu musisz zawrzeć okres karencji na czas budowy lub wynikający z zakupu od dewelopera. Maksymalny okres karencji to 36 miesięcy dla celu mieszkaniowego lub 24 miesiące dla celu komercyjnego. Okres karencji liczy się od daty płatności pierwszej raty. Okres kredytowania może być również limitowany wiekiem kredytobiorcy. Ten w Alior to 80. rok życia.

5. Maksymalny wiek kredytobiorcy

Maksymalny wiek kredytobiorcy, w którym musi on spłacić ostatnią ratę hipoteki to 80 rok życia. Pod uwagę brane są wszystkie osoby przystępujące do umowy kredytowej. Nawet te, których nie uwzględnia się w liczeniu zdolności kredytowej.

6. Ile trzeba mieć wkładu własnego do kredytu hipotecznego w Alior Bank ?

Alior Bank wymaga minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% w kredycie złotowym. Jest to absolutne minimum wymagane przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Maksymalne LTV to 90%. LTV to stosunek kwoty kredytu do zabezpieczenia. W kredycie walutowym musisz wnieść minimum 26% wartości nieruchomości.

Wkład własny do kredytu hipotecznego powinien zostać wniesiony w formie gotówki, działki lub realizacji części budowy domu.

Wkład własny będzie miał wpływ na cenę kredytu mieszkaniowego. Im wyższy wkład własny, tym lepszą ofertę cenową kredytu mieszkaniowego otrzymasz. Środki własne będą oddziaływały na scoring, którym bank się kieruje, ustalając ofertę cenową dla swoich klientów.

7. Koszty startowe kredytu

Bank ten posiada jedną z bardziej skomplikowanych ofert pod kątem warunków cenowych. W zależności od bieżącej oferty istnieje możliwość wyboru:

 1. okresowej promocji z zerowymi kosztami startowymi (prowizja 0%, brak polisy na życie),
 2. prowizji w kwocie minimalnej 2%,
 3. ubezpieczenia na życie o wartości 2,85%,
 4. prowizji w kwocie minimalnej 1% oraz polisy na życie na 5 lat o wartości 5%.

Teoretycznie istnieje możliwość kapitalizacji prowizji lub ubezpieczenia na życie. Limitem będzie maksymalne LtV w zależności od transakcji. Pamiętaj też, opcja kredytowanych kosztów będzie Ciebie kosztować dodatkowe odsetki.

Uwaga: od 05.10 w przypadku programu Bezpieczny Kredyt 2% zablokowano możliwość kredytowania kosztów startowych. Zmiana dotyczy wszystkich wniosków, które nie mają wydanej decyzji kredytowej do tego czasu.

Celem określenia szczegółowych wartości obowiązujących w danym momencie proponuję skontaktować się ze swoim doradcą kredytowym. Warunki cenowe są zmienne w czasie oraz dość skomplikowane. Istnieje wiele różnego rodzaju konstelacji cenowych. Każdy przypadek klienta trzeba dokładnie przeanalizować oraz indywidualnie ocenić.

8. Jak wygląda wycena nieruchomości w Alior Bank Kredyt Hipoteczny?

Wycena nieruchomości to jeden z wymaganych dokumentów niezbędnych do oceny wartości i standardu nieruchomości i finalnie wydania decyzji kredytowej. Wycenę możesz zrealizować we własnym zakresie wybierając własnego rzeczoznawcę majątkowego. Bank nie realizuje wycen wewnętrznych. Maksymalny termin ważności operatu szacunkowego to 12 miesięcy. W zależności od lokalizacji i rodzaju nieruchomości koszt wyceny będzie oscylował wokół 400 PLN za mieszkanie, 500 PLN za działkę oraz 1000 PLN za dom mieszkalny. Operat jest wymagany do nieruchomości gruntowych, domów, segmentów. Dla lokali mieszkalnych nie potrzeba operatu, chyba że występuje remont/wykończenie przekraczające 10% wartości zabezpieczenia. W przypadku lokali mieszkalnych bank potwierdzi wartość nieruchomości za pomocą zdjęć oraz wewnętrznych tabel. Nie pobierze kosztu z tytułu inspekcji nieruchomości.

9. Zasady wcześniejszej spłaty w kredycie hipoteczny w Alior Bank

Niestety obecnie jest to jedna z najsłabszych pozycji na rynku. Alior Bank standardowo stosuje stawkę prowizji 3% kwoty przedterminowej spłaty przez pierwsze 3 lata okresu kredytowania.

Nadpłata kredytu hipotecznego powoduje obniżenie raty lub skrócenie okresu kredytowania. Dla kredytów podpisanych przed 21 lipca 2017 roku, żeby skrócić okres kredytowania, należy podpisać aneks i sprawdzić zdolność kredytową. Dla kredytów zaciągniętych po tym terminie nie ma konieczności podpisywania aneksu do umowy.

10. Decyzja wstępna

Bank ten daje realną możliwość uzyskania decyzji wstępnej. Należy wypełnić ze swoim doradcą kredytowym podstawowe formularze bankowe, przesłać zebrany komplet dokumentacji i wysłać w formie skanu do banku.

W zależności od ilości bieżącej pracy wydanie decyzji wstępnej zajmuje do kilku dni roboczych. W decyzji wstępnej otrzymasz zindywidualizowany formularz informacyjny, wniosek kredytowy oraz listę niezbędnych dokumentów do złożenia wniosku kredytowego.

Wstępna decyzja kredytowa nie gwarantuje uzyskania pozytywnej decyzji końcowej.

11. Ile będziesz czekać na decyzję ostateczną w Alior Bank?

W zależności od bieżącej ilości pracy Alior potrzebuje do wydania decyzji kredytowej od kilku do 21 dni roboczych. Wpływ na długość oczekiwania na ostateczne warunki kredytowania zdecydowanie będą miały oferty promocyjne. Ponadstandardowy napływ zainteresowanych klientów może spowodować wydłużenie czasu analizy kredytowej.

Uwaga: Zmieniony czas oczekiwania na decyzję kredytową ze względu na Bezpieczny Kredyt 2%

Zarządzający programem nie oszacowali prawidłowo potencjalnego zainteresowania programem Kredyt 2% ze strony kupujących lub budujących. Wstępne szacunki mówiły o 20 000 wniosków kredytowych złożonych w tym roku. Ta liczba została osiągnięta w lipcu, czyli miesiącu, gdy program wystartował. Sierpień dorzucił kolejne 16 000 wniosków. Na domiar złego w programie funkcjonuje tylko 3 banki komercyjne i pomniejsze, mniej dostępne, cieszącego się mniejszym zaufaniem. Skutkuje to długimi okresami oczekiwania do udostępnienia umowy kredytu. Obecnie w Alior Bank kredyt hipoteczny zajmuje około 1,5 miesiąca.

12. Kredyt hipoteczny w Alior Banku SA – produkty dodatkowe

W zależności od założeń oferty promocyjnej – bank ten wymaga skorzystania z zakupu polisy na życie na 5 lat. Bank nie żąda nawet założenia rachunku bankowego, wpływu wynagrodzenia, korzystania z karty kredytowej i innych dodatków. Warunki ofert promocyjnych są zmienne w czasie. Warto dowiadywać się o bieżące wymogi u swojego doradcy kredytowego.

13. Ubezpieczenie na życie – kredyt hipoteczny w Alior Banku SA

Polisa na życie to „ulubiony” produkt dodatkowy tego banku. Bank oferuje ubezpieczenie na życie we współpracy z PZU Życie SA. Bank może wymagać zabezpieczenia w postaci polisy na życie, gdy jest jeden wnioskodawca, tylko jedna osoba uzyskuje dochód lub jeden z kredytobiorców wykonuje zawód podwyższonego ryzyka. W przypadku takiego wymogu lub warunków promocyjnej oferty należy wykupić polisę na pierwsze 5 lat kredytu. Składka za ten okres to 5% wysokości uzyskanego finansowania. Składka opłacana jednorazowo w dniu daty wypłaty kredytu. Kontynuacja w banku po 5 latach nie jest obowiązkowa. Będziesz mógł zakupić polisę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jeśli zdecydujesz się na prolongatę, to składka ubezpieczeniowa w przypadku przedłużenia umowy za roczne okresy ubezpieczenia równa się sumie ubezpieczenia × stopa miesięczna składki wynosząca:

 • 0,08% dla kredytobiorców w wieku 23–60 lat,
 • 0,19% dla kredytobiorców w wieku 61–70 lat,
 • 0,37% dla kredytobiorców w wieku 71–79 lat.

14. Ubezpieczenie od utraty pracy

W tej chwili bank nie oferuje opcji ubezpieczenia od utraty pracy.

15. Ubezpieczenie nieruchomości

Polisa na nieruchomość to standardowy wymóg, z którym spotkasz się w bankach, gdy będziesz chciał zabezpieczyć finansowanie budowy lub kupna domu, lokalu lub mieszkania. Nie ma obowiązku korzystania z produktu bankowego. Możesz wykupić ubezpieczenie nieruchomości do kredytu u dowolnego ubezpieczyciela na rynku. Alior oczywiście ma w swojej ofercie rozwiązanie w tym zakresie (ubezpieczenie budynków, lokali usługowych lub mieszkań). Istnieje rozróżnienie na dwa pakiety: podstawowy i rozszerzony.

Pakiet podstawowy

Podstawowy pakiet to ochrona murów oraz podstawowy assistance. Stawka za pakiet podstawowy to 0,085% wartości nieruchomości w skali roku. Koszt ubezpieczenia nieruchomości opłacany jest przez kredytobiorcę.

Pakiet rozszerzony

Drugi pakiet jest rozszerzony o ruchomości domowe, stałe elementy oraz OC w życiu prywatnym. Stawka za pakiet rozszerzony to 0,316% wartości nieruchomości w skali roku. Koszt ubezpieczenia nieruchomości opłacany jest przez kredytobiorcę.

16. Ubezpieczenie pomostowe

W nowej sprzedaży nie ma ubezpieczenia pomostowego. W kredytach już uruchomionych klient składa zawiadomienie o wpisie hipoteki a bank weryfikuje, kiedy była wpisana hipoteka i zwraca odpowiednio powiększony koszt odsetek za ubezpieczenie pomostowe. Zwrot dla wpisów dokonanych do 17.09 od czasu wpisu hipoteki, dla wpisów dokonanych po 17.09 od dnia uruchomienia kredytu.

17. Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego jest wymagane, jeśli wkład własny jest niższy niż w danej transakcji wymaga sytuacja. Polisa za niski wkład własny jest opłacana we własnym zakresie przez Alior. Dla klienta może jednak skutkować wyższą marżą dla danego segmentu.

18. Kredyt na zakup działki i budowę domu

Występuje tu ciekawa sytuacja, gdyż Alior nie kredytuje działki. Natomiast istnieje możliwość, żeby sfinansować za jednym zamachem działkę i budowę domu bez posiadania pozwolenia na budowę. Do wniosku musisz dostarczyć planowany projekt oraz wypełniony kosztorys na druku banku. Bank wypłaci środki na działkę, a środki na budowę zostaną wypłacone po dostarczeniu kompletu dokumentów, takich jak pozwolenie na budowę, wypis i wyrys z rejestru gruntów, projekt, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i innych. Do czasu wypłaty całego kredytu będziesz płacić same odsetki od wypłaconej kwoty.

19. Zasiłek macierzyński i zwolnienie z powodu ciąży

Kredyt mieszkaniowy w tym banku daje możliwość, aby uwzględnić zasiłek macierzyński oraz dochody uzyskiwane w przypadku zwolnienia z powodu ciąży. Oczywiście dotyczy to tylko umów o pracę na czas nieokreślony oraz umów o pracę na czas określony, które kończą się później niż data porodu. Kobieta będzie musiała oświadczyć, że zamierza wrócić do pracy i nie skorzysta z urlopu wychowawczego. Bank w żaden sposób tego później nie weryfikuje.

20. Alior Bank kredyt hipoteczny dla kierowcy

Kredyt mieszkaniowy w tym banku to jest jedno z najlepszych rozwiązań dla zawodowych kierowców. Bank akceptuje diety w liczeniu dochodu. Warunkiem jest przedstawienie pasków płacowych, które będą jasno wskazywały, iż część dochodu wynika właśnie z tego dodatku.

21. Finansowanie naprzemienne

Jeśli podasz wysoki wkład własny, a nie chcesz od razu wypłacić całości swoich środków, to istnieje możliwość zastosowania finansowania. Będziesz musiał wpłacić na start 20% wkładu własnego, następnie możesz uruchomić kredyt i w zależności od zapotrzebowania zgodnego z harmonogramem możesz korzystać ze środków bankowych. Warunkiem jest zamknięcie inwestycji przez bank, czyli wypłata ostatniej transz ze środków kredytowych.

22. Dodatek mieszkaniowy dla służb mundurowych

Jeśli jesteś żołnierzem lub policjantem, to bank jest w stanie zaakceptować dodatek mieszkaniowy jako dochód. Będziesz musiał dostarczyć zaświadczenie oraz potwierdzić wpływ dodatku mieszkaniowego na rachunek bankowy.

23. Alior Bank kredyt hipoteczny jak wygląda kredyt walutowy?

Alior jest jednym z dwóch banków, które finansują zakup nieruchomości lub budowę domu dla osób zarabiających poza granicami Polski. „Megahipoteka” walutowa jest dostępna w EUR. Zatem jeśli uzyskujesz dochód w tej walucie, to powinieneś się zainteresować ofertą Alior Banku.

Oprocentowanie składa się ze stopy procentowej EURIBOR3M + marży. Ta z kolei uzależniona jest od rodzaju nieruchomości oraz wkładu własnego.

Wkład własny dla kredytów walutowych wynosi minimum 26%.

Bank ten oferuje kredyt walutowy indeksowany. W przypadku kredytu indeksowanego całkowita kwota kredytu będzie wyrażona w złotówkach. Daty wypłaty kredytu lub transz “Megahipoteka” będą miały wpływ na wysokość kredytu w walucie.

Warte wspomnienia są minima dotyczące zatrudnienia. Osoby zatrudnione w Wielkiej Brytanii muszą wykazać staż minimum 60 miesięcy. Zatrudnieni w reszcie krajów są traktowani mniej restrykcyjnie. Bank będzie wymagał stażu zatrudnienia na poziomie minimum 6 miesięcy.

24. Oprocentowanie stałe

Zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) wszystkie banki muszę mieć w swojej ofercie możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego z oprocentowaniem stałym na minimum 5 lat. Przez pewien czas bank oferował stałe oprocentowanie trwające 7 lat. Od marca 2023 roku została to zmienione i klienci otrzymują możliwość zablokowania stałego oprocentowania na 5 lat. Po okresie trwania stałego oprocentowania klient otrzymuje możliwość prolongowania stałej raty kredytu na kolejny okres. Jeśli się nie zdecyduje, to przechodzi na oprocentowanie zmienne. Stawka oprocentowania stałego jest ustalana codziennie.

25. Bezpieczny Kredyt 2% w Alior Bank

Alior Bank to jeden z pionierów, który wprowadził kredyt z dofinansowaniem od początku lipca 2023 roku.

Bezpieczny kredyt 2% to na dzień dzisiejszy najtańsza opcja uzyskania finansowania nieruchomości. Stabilne i pewne realne oprocentowanie stałe na poziomie nawet poniżej 2%. Raty spłacane są w systemie rat malejących. W wyniku rodzaju rat oraz ultra niskiego oprocentowania spłacasz w racie bardzo dużą zawartość kapitału. Dopłaty to rat masz zapewnione na pierwsze 10 lat kredytu. Minimalny okres kredytowania to 10 lat, ale już po 3 latach można kredyt nadpłacać.

Bezpieczny kredyt 2% charakteryzuje się lepszą zdolności kredytową, jak w przypadku kredytów standardowych. Mam dostęp do bankowego kalkulatora. Możesz skontaktować się ze mną, wyliczę dla Ciebie, czy Ty mógłbyś bez problemu starać się o takie finansowanie. Wyliczenie nie jest zobowiązujące oraz jest bezpłatne.

Bezpieczny kredyt 2% jest przeznaczony dla osób poniżej 45 roku życia. W przypadku małżeństw wystarczy, że jedna osoba będzie spełniała te założenie. Z założenia jest to program wspierający nabycie pierwszej nieruchomości mieszkalnej (mieszkanie, segment, dom). Jednym z wyjątków jest możliwość posiadanie maksymalne w jednej nieruchomości udziałów do 50%. Nieruchomość mogła zostać nabyta w drodze spadku.

Maksymalna kwota kredytu w programie Bezpieczny Kredyt 2% to 500 000 PLN dla singla oraz 600 000 PLN dla małżeństw oraz par wychowujących wspólne dziecko. Maksymalny wkład własny to 200 000 PLN. Bezpieczny kredyt 2% nie ma limitów cenowych oraz metrażowych nieruchomości. Biorąc pod uwagę maksymalną kwotę kredytu oraz wkład własny daje to możliwość zakupu dla singla nieruchomości o wartości do 700 000 PLN. Małżeństwa oraz pary wychowujące wspólne dziecko mogą nabyć nieruchomości o wartości maksymalnej 800 000 PLN. W przypadku budowy domu jest to trochę bardziej skomplikowane. W przypadku budowy domu maksymalna wartość może wynieść nawet 1 000 000 PLN.

W 2023 roku nie ma limitów dostępności kredytów. Te będą obowiązywały od 2024 roku i nie każdy chętny będzie miał szansę na otrzymanie kredytu z dofinansowaniem.

Ustawa o programie Bezpieczny Kredyt 2% jest bardzo nieprecyzyjna. Banki prześcigają się w różnych interpretacjach. Sam program jest bardzo ciekawy i cieszy się gigantycznym zainteresowaniem. Jeśli chciałbyś sprawdzić swoje możliwości, daj znać chętnie pomogę.

Kto zaciąga kredyt hipoteczny w Alior Banku

„Megahipoteka” w Alior Bank to ciekawe rozwiązanie na rynku dla kilku szczególnych przypadków. Na poniższej liście znajdziesz moje typy przypadków, które pasują do oferty tego banku. Kredyt hipoteczny w tym banku będzie interesujący dla:

 1. osób, które zarabiają w EUR,
 2. kierowców zawodowych, którzy części dochodu uzyskują w dietach,
 3. osób prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających się w formie ryczałtu,
 4. osób starszych, gdyż maksymalny wiek kredytobiorcy to 80 lat.
 5. osoby interesujące się Bezpieczny Kredyt 2%.

Plusy kredytu hipotecznego w Alior Banku

W mojej opinii oferta kredytu hipotecznego „Megahipoteka” cechuje się kilkoma ciekawymi rozwiązaniami, którymi mogą interesować się przyszli kredytobiorcy:

 1. możliwość uzyskania kredytu z dopłatą Bezpieczny Kredyt 2%,
 2. ciekawe cenowo oferty promocyjne,
 3. możliwość spłaty kredytu mieszkaniowego aż do 80. roku życia,
 4. dostępny kredyt walutowy EUR,
 5. świetnie liczoną zdolność kredytową dla ryczałtowców,
 6. możliwość akceptacji diet dla kierowców zawodowych,
 7. różne cele kredytowe, np. możliwość skredytowania lokalu użytkowego,
 8. możliwość zawieszenia spłaty w okresie kredytowania.

Minusy kredytu Megahipoteka

Do głównych negatywnych cech Megahipoteka w tym banku zaliczyłbym:

 1. wysoką stawkę ubezpieczenia na życie (5%) w części ofert promocyjnych,
 2. wymagany długi okres prowadzenia działalności gospodarczej – 24 miesiące,
 3. relatywnie wysokie oprocentowanie zmienne i stałe,
 4. wysoki całkowity koszt kredytu hipotecznego,
 5. niekorzystne warunki wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego,
 6. bankowość elektroniczną stojącą na średnim poziomie,
 7. dużą rotację pracowników w placówkach Alior Bank SA.

Moja opinia o kredycie hipotecznym w Alior Banku

„Megahipoteka” to dość ciekawe rozwiązanie na rynku kredytów hipotecznych. Obserwując działania tego banku, zauważam, że próbuje pozycjonować się jako liberalna instytucja. Miejscami ryzykowne podejście do akceptacji pewnych odstępstw jednocześnie równoważy wyższą ceną kredytu. Koszty kredytu hipotecznego będą delikatnie wyższe niż u konkurencji. Co zadziwiające, Alior Bank oferuje okresowo warunki promocyjne (niska marża, prowizja 0%) na poziomie najlepszych banków komercyjnych. Zdarza mi się korzystać z usług tego banku dla moich klientów, ale zazwyczaj wybór pada na inną instytucję. Nie mam nic przeciwko, ale gdy można uzyskać kredyt hipoteczny w lepszej cenie (marża, prowizja, RRSO, całkowity koszt kredytu) w innym banku, to sprawa jest dla mnie jasna. Mam negatywne doświadczenia obsługi w placówce banku jako klient. Jednocześnie podoba mi się minimum formalności, jakich ten bank wymaga do udzielenia kredytów hipotecznych.

Zapraszam do komentowania

Czy informacje, które podałem, były dla Ciebie interesujące oraz przydatne? Jak Twoim zdaniem wygląda to, co bank oferuje w zakresie kredytów hipotecznych? Chętnie też się dowiem, czy coś powinienem uzupełnić. Jestem bardzo otwarty na opinie dotyczące oferty Alior Bank kredyt hipoteczny.

Formularz kontaktowy