Banki
14 kwietnia 2023



Alior Bank to stosunkowo młody podmiot na rynku bankowości. Działa niespełna kilkanaście lat, a już zdołał znaleźć swoje miejsce na rynku kredytów hipotecznych.
Zgodnie z ostatnimi informacjami Alior Bank obsługuje portfel ponad 15 miliardów złotych, a w ostatnim kwartale udało mu się udzielić ponad 800 milionów kredytów hipotecznych. Wielkość portfela oraz miesięczne wolumeny są zdecydowanie niższe od wyników czołówki. Dla przykładu PKO BP udzieliło około 10 razy większą kwotę na cele mieszkaniowe.
Niemniej kredyt hipoteczny w Alior Bank posiada kilka ciekawych rozwiązań w swoich regulacjach, a ostatnie zmiany w ofercie cenowej każą przypuszczać, że ta instytucja chce znacznie poszerzyć swoje oddziaływanie na rynku.
Spis treści
Z dzisiejszego artykułu „Kredyt hipoteczny w Alior Bank – 24 najciekawszych cech oferty” dowiesz się:
- o zasadach akceptacji dochodów do liczenia zdolności kredytowej,
- czy Alior Bank dobrze liczy zdolność kredytową,
- jakie są warunki cenowe (prowizja, marża, wcześniejsza spłata etc.),
- o wszystkich niezbędnych ubezpieczeniach do kredytu mieszkaniowego w Alior Bank,
- o ciekawych rozwiązaniach w ofercie Alior Banku,
- jakie są plusy i minusy kredytu hipotecznego w Alior Banku,
- do kogo skierowana jest oferta kredytu mieszkaniowego w Alior Banku.
Alior kredyt hipoteczny – czy to jest wpis sponsorowany?
Wpis o kredycie hipotecznym w Alior Bank jest kontynuacją serii artykułów, w których przedstawiam oferty ze wszystkich banków działających na polskim rynku. Żaden z wpisów nie jest sponsorowany przez opisywaną instytucję finansową. Opis oferty banku wynika z moich doświadczeń wyniesionych ze współpracy z tą instytucją. Staram się przedstawić zrozumiałym językiem tajniki oferty. W dzisiejszym wpisie przeczytasz o szczegółach kredytu hipotecznego „Megahipoteka”, bo tak nazwany jest wewnętrznie ten produkt. Dzięki tej wiedzy będziesz mógł świadomie zaciągnąć kredyt mieszkaniowy.
1. Oprocentowanie kredytu hipotecznego w Alior Bank
Od czerwca 2021 roku banki muszą mieć w swojej ofercie równoległe oferty oprocentowania zmiennego oraz stałego na minimum 5 lat do przodu. Poniżej dowiesz się kilku ważnych informacji na ten temat.
Oprocentowanie zmienne
Kredyt mieszkaniowy w Alior Bank może być oprocentowany wedle stawki oprocentowania zmiennego, na co składają się WIBOR 3M oraz marża banku. Zmienne oprocentowanie niesie za sobą ryzyko wzrostu wysokości raty kredytu.
Marża w Alior Bank standardowo jest uzależniona od wysokości wkładu własnego. Im więcej będziesz miał wkładu własnego, tym lepszych warunków cenowych możesz oczekiwać. Bank preferuje zabezpieczenie w postaci mieszkania. Takie transakcje mogą liczyć na niższe oprocentowanie. Domy, działki i nieruchomości komercyjne będą niestety wyżej oprocentowane. Alior Bank jako jeden z niewielu banków stosuje wewnętrzny scoring do wyznaczania marży.Kolejnymi parametrami kształtującymi będą produkty dodatkowe. Osoby decydujące się na zakup ubezpieczenia na życie otrzymają lepsze warunki niż osoby decydujące się na opcję z prowizją.
Bank miewa okresowe oferty promocyjne, w których cena kredytu mieszkaniowego jest ułożona w prostej konstrukcji (0% prowizji, jednolita stawka marży). Niemniej poza czasowymi ofertami promocyjnymi Alior Bank cechuje się wyższym oprocentowaniem niż u konkurencji.
Oprocentowanie stałe
Stawki oprocentowania stałego w banku są wyznaczane codziennie. Należy złożyć wstępny wniosek kredytowy i uzyskać pozytywną wstępną akceptację oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. Bank przygotuje formularz informacyjny, który będzie zawierał komplet warunków cenowych. Kredyt hipoteczny w Alior Bank z oprocentowaniem stałym daje szanse zablokowania raty na najbliższe 5 lat. Po tym okresie stopa procentowa będzie ustalana na nowo. Kredyty wypłacane w transzach mogę być oparte na stałej stopie.
RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania
RRSO, czyli całkowity koszt kredytu wyrażony w procentach, ma za zadanie wykazać, który kredyt jest „najlepszy” lub „najtańszy”. Ja osobiście nie jestem zwolennikiem wyboru kredytu mieszkaniowego poprzez RRSO, a wręcz uważam, że to błędny parametr. Wzór matematyczny nie uwzględnia kilku istotnych parametrów, jak np. wcześniejsza spłata. Banki liczą RRSO wedle własnych indywidualnych ustaleń. Ten sam kredyt w dwóch różnych bankach może być policzony wedle różnego schematu, co w konsekwencji wskaże różne wyniki. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat mojego zdania odnośnie do RRSO, to zapraszam do wpisu na ten temat. RRSO a kredyt hipotecznym.
2. Zdolność kredytowa w Alior Banku
Alior Bank to instytucja, która zazwyczaj liczy zdolność kredytową bardzo dobrze. Udzielenie kredytu mieszkaniowego jest uzależnione od dochodów, zobowiązań, wieku, liczby osób w gospodarstwie, oprocentowania, wkładu własnego, okresu kredytowania i kilku innych parametrów. Analiza kredytowa wymaga podania całkiem pokaźnej liczby danych.
Dysponuję dostępem do kalkulatora zdolności kredytowej w Alior Banku. Jeśli chciałbyś sprawdzić ten parametr lub porównać z innymi bankami, koniecznie daj znać. Będę w stanie wyliczyć maksymalną kwotę hipoteki, jaką uzyskasz w tym banku.
3. Kredyt hipoteczny Megahipoteka a rodzaje uzyskiwanych dochodów
Każdy z banków oferujących finansowanie nieruchomości posiada własne zasady akceptacji dochodów. Poniżej znajdziesz informacje, jak Alior Bank podchodzi do akceptacji najbardziej popularnych dochodów.
Umowa o pracę na czas nieokreślony
Alior Bank akceptuje dochód wynikający z umowy zawartej na czas nieokreślony już po jednym miesiącu. Warunkiem jest wykazanie stażu wstecz minimum 6 miesięcy. W przypadku zatrudnienia trwającego 3 miesiące nie trzeba wykazywać dodatkowego stażu. Wyjątkiem jest zatrudnienie w firmie rodzinnej. Wtedy musisz świadczyć pracę na rzecz firmy przez minimum 6 miesięcy wstecz, żeby dochód wliczyć do liczenia zdolności kredytowej.
Alior Bank przyjmie wszelkie prowizje, premie lub nadgodziny do liczenia zdolności kredytowej. Warunkiem jest, żeby pasowały do stanowiska, były cykliczne i nie odbiegały od podstawy wynagrodzenia.
Umowa o pracę na czas określony
Alior Bank zaakceptuje dochód w liczeniu zdolności kredytowej z umowy na czas określony, jeśli okres obowiązywania umowy obecnym miejscu pracy trwa od minimum 6 miesięcy oraz minimum 8 miesięcy do przodu.
Sposób akceptacji różnych dodatków w dochodzie będzie taki sam, jak w przypadku umowy na czas nieokreślony.
Umowa-zlecenie i umowa o dzieło
Można powiedzieć, że kredyt Megahipoteka nie odbiega od standardów rynkowych w tym zakresie. Bank akceptuje ten dochód, jeśli okres obowiązywania umowy trwa od minimum 12 miesięcy. W tym czasie musi być zrealizowanych minimum 10 wpływów, co można uznać za ukłon w stronę nauczycieli. Jeśli płatności realizowane są kwartalnie, wtedy należy wykazać minimum 4 płatności. Umowy mogą być realizowane z różnymi podmiotami.
Negatywnym warunkiem jest fakt, iż umowa-zlecenie lub umowa o dzieło mogą być dochodem dodatkowym. Umowa o dzieło lub zlecenie nie może być dochodem dominującym. Jeśli w gospodarstwie występują dwie formy zatrudnienia: umowa o pracę i umowa-zlecenie lub o dzieło oraz jednocześnie umowa cywilno-prawna będzie kwotowo wyższa, to bank obniży tę wartość do poziomu umowy o pracę.
Działalność gospodarcza
Żeby uzyskać kredyt mieszkaniowy Alior Bank na podstawie jednoosobowej działalności gospodarczej, należy prowadzić własny biznes od minimum 12 miesięcy. Wyjątkiem jest zmiana formy zatrudnienia z umowy o pracę na czas nieokreślony. W takiej sytuacji Alior Bank jest w stanie zaakceptować działalność gospodarczą trwającą od minimum 3 miesięcy. Poprzedzająca umowa o pracę musiała trwać minimum 6 miesięcy.
Amortyzacja (bez jednorazowych zdarzeń) obniża koszty, co może interesować osoby rozliczające się według księgi przychodów i rozchodów (KPiR). Dzięki temu bank policzy wyższy dochód.
Alior Bank SA szczególnie polecany jest dla osób rozliczających się według ryczałtu. To jeden z dwóch banków (obok Pekao SA) najlepiej liczących zdolność kredytową na rynku. W przypadku
4. Jaki jest maksymalny okres kredytowania?
Maksymalny okres kredytowania to 35 lat, czyli 420 miesięcy. W okresie spłaty kredytu musisz zawrzeć okres karencji na czas budowy lub wynikający z zakupu od dewelopera. Maksymalny okres karencji to 36 miesięcy dla celu mieszkaniowego lub 24 miesiące dla celu komercyjnego. Okres karencji liczy się od daty płatności pierwszej raty. Okres kredytowania może być również limitowany wiekiem kredytobiorcy. Ten w Alior to 80. rok życia.
5. Maksymalny wiek kredytobiorcy
Maksymalny wiek kredytobiorcy, w którym musi on spłacić ostatnią ratę hipoteki to 80 rok życia. Pod uwagę brane są wszystkie osoby przystępujące do umowy kredytowej. Nawet te, których nie uwzględnia się w liczeniu zdolności kredytowej.
6. Ile trzeba mieć wkładu własnego do kredytu hipotecznego w Alior Bank SA?
Alior Bank wymaga minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% w kredycie złotowym. Jest to absolutne minimum wymagane przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Maksymalne LTV to 90%. LTV to stosunek kwoty kredytu do zabezpieczenia. W kredycie walutowym musisz wnieść minimum 26% wartości nieruchomości.
Wkład własny do kredytu hipotecznego powinien zostać wniesiony w formie gotówki, działki lub realizacji części budowy domu.
Wkład własny będzie miał wpływ na cenę kredytu mieszkaniowego. Im wyższy wkład własny, tym lepszą ofertę cenową kredytu mieszkaniowego otrzymasz. Środki własne będą oddziaływały na scoring, którym bank się kieruje, ustalając ofertę cenową dla swoich klientów.
Może zainteresuje Cię również:
7. Koszty startowe kredytu
Bank ten posiada jedną z bardziej skomplikowanych ofert pod kątem warunków cenowych. W zależności od bieżącej oferty istnieje możliwość wyboru:
- okresowej promocji z zerowymi kosztami startowymi (prowizja 0%, brak polisy na życie),
- prowizji w kwocie minimalnej 2%,
- prowizji w kwocie minimalnej 1% oraz polisy na życie na 5 lat o wartości 5%.
Celem określenia szczegółowych wartości obowiązujących w danym momencie proponuję skontaktować się ze swoim doradcą kredytowym. Warunki cenowe są zmienne w czasie oraz dość skomplikowane. Istnieje wiele różnego rodzaju konstelacji cenowych. Każdy przypadek klienta trzeba dokładnie przeanalizować oraz indywidualnie ocenić.
8. Wycena nieruchomości
Wycena nieruchomości to jeden z wymaganych dokumentów niezbędnych do oceny wartości i standardu nieruchomości i finalnie wydania decyzji kredytowej. Wycenę możesz zrealizować we własnym zakresie. Bank nie realizuje wycen wewnętrznych. Maksymalny termin ważności operatu szacunkowego to 12 miesięcy. W zależności od lokalizacji i rodzaju nieruchomości koszt wyceny będzie oscylował wokół 400 PLN za mieszkanie, 500 PLN za działkę oraz 1000 PLN za dom mieszkalny. Operat jest wymagany do nieruchomości gruntowych, domów, segmentów. Dla lokali mieszkalnych nie potrzeba operatu, chyba że występuje remont/wykończenie przekraczające 10% wartości zabezpieczenia. W przypadku lokali mieszkalnych bank potwierdzi wartość nieruchomości za pomocą zdjęć oraz wewnętrznych tabel.
9. Wcześniejsza spłata
Niestety obecnie jest to jedna z najsłabszych pozycji na rynku. Alior Bank standardowo stosuje stawkę prowizji 3% kwoty przedterminowej spłaty przez pierwsze 3 lata okresu kredytowania.
Nadpłata kredytu hipotecznego powoduje obniżenie raty lub skrócenie okresu kredytowania. Dla kredytów podpisanych przed 21 lipca 2017 roku, żeby skrócić okres kredytowania, należy podpisać aneks i sprawdzić zdolność kredytową. Dla kredytów zaciągniętych po tym terminie nie ma konieczności podpisywania aneksu do umowy.
10. Decyzja wstępna
Bank ten daje realną możliwość uzyskania decyzji wstępnej. Należy wypełnić ze swoim doradcą kredytowym podstawowe formularze bankowe, przesłać zebrany komplet dokumentacji i wysłać w formie skanu do banku.
W zależności od ilości bieżącej pracy wydanie decyzji wstępnej zajmuje do kilku dni roboczych. W decyzji wstępnej otrzymasz zindywidualizowany formularz informacyjny, wniosek kredytowy oraz listę niezbędnych dokumentów do złożenia wniosku kredytowego.
Wstępna decyzja kredytowa nie gwarantuje uzyskania pozytywnej decyzji końcowej.
11. Ile będziesz czekać na decyzję ostateczną?
W zależności od bieżącej ilości pracy Alior potrzebuje do wydania decyzji kredytowej od kilku do 21 dni roboczych. Wpływ na długość oczekiwania na ostateczne warunki kredytowania zdecydowanie będą miały oferty promocyjne. Ponadstandardowy napływ zainteresowanych klientów może spowodować wydłużenie czasu analizy kredytowej.
12. Kredyt hipoteczny w Alior Banku SA – produkty dodatkowe
W zależności od założeń oferty promocyjnej – bank ten wymaga skorzystania z zakupu polisy na życie na 5 lat. Bank nie żąda nawet założenia rachunku bankowego, wpływu wynagrodzenia, korzystania z karty kredytowej i innych dodatków. Warunki ofert promocyjnych są zmienne w czasie. Warto dowiadywać się o bieżące wymogi u swojego doradcy kredytowego.
13. Ubezpieczenie na życie – kredyt hipoteczny w Alior Banku SA
Polisa na życie to „ulubiony” produkt dodatkowy tego banku. Bank oferuje ubezpieczenie na życie we współpracy z PZU Życie SA. Bank może wymagać zabezpieczenia w postaci polisy na życie, gdy jest jeden wnioskodawca, tylko jedna osoba uzyskuje dochód lub jeden z kredytobiorców wykonuje zawód podwyższonego ryzyka. W przypadku takiego wymogu lub warunków promocyjnej oferty należy wykupić polisę na pierwsze 5 lat kredytu. Składka za ten okres to 5% wysokości uzyskanego finansowania. Składka opłacana jednorazowo w dniu daty wypłaty kredytu. Kontynuacja w banku po 5 latach nie jest obowiązkowa. Będziesz mógł zakupić polisę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jeśli zdecydujesz się na prolongatę, to składka ubezpieczeniowa w przypadku przedłużenia umowy za roczne okresy ubezpieczenia równa się sumie ubezpieczenia × stopa miesięczna składki wynosząca:
- 0,08% dla kredytobiorców w wieku 23–60 lat,
- 0,19% dla kredytobiorców w wieku 61–70 lat,
- 0,37% dla kredytobiorców w wieku 71–79 lat.
Może zainteresuje Cię również:
14. Ubezpieczenie od utraty pracy
W tej chwili bank nie oferuje opcji ubezpieczenia od utraty pracy.
15. Ubezpieczenie nieruchomości
Polisa na nieruchomość to standardowy wymóg, z którym spotkasz się w bankach, gdy będziesz chciał zabezpieczyć finansowanie budowy lub kupna domu, lokalu lub mieszkania. Nie ma obowiązku korzystania z produktu bankowego. Możesz wykupić ubezpieczenie nieruchomości do kredytu u dowolnego ubezpieczyciela na rynku. Alior oczywiście ma w swojej ofercie rozwiązanie w tym zakresie (ubezpieczenie budynków, lokali usługowych lub mieszkań). Istnieje rozróżnienie na dwa pakiety: podstawowy i rozszerzony.
Pakiet podstawowy
Podstawowy pakiet to ochrona murów oraz podstawowy assistance. Stawka za pakiet podstawowy to 0,085% wartości nieruchomości w skali roku. Koszt ubezpieczenia nieruchomości opłacany jest przez kredytobiorcę.
Pakiet rozszerzony
Drugi pakiet jest rozszerzony o ruchomości domowe, stałe elementy oraz OC w życiu prywatnym. Stawka za pakiet rozszerzony to 0,316% wartości nieruchomości w skali roku. Koszt ubezpieczenia nieruchomości opłacany jest przez kredytobiorcę.
16. Ubezpieczenie pomostowe
W nowej sprzedaży nie ma ubezpieczenia pomostowego. W kredytach już uruchomionych klient składa zawiadomienie o wpisie hipoteki a bank weryfikuje, kiedy była wpisana hipoteka i zwraca odpowiednio powiększony koszt odsetek za ubezpieczenie pomostowe. Zwrot dla wpisów dokonanych do 17.09 od czasu wpisu hipoteki, dla wpisów dokonanych po 17.09 od dnia uruchomienia kredytu.
17. Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego
Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego jest wymagane, jeśli wkład własny jest niższy niż w danej transakcji wymaga sytuacja. Polisa za niski wkład własny jest opłacana we własnym zakresie przez Alior. Dla klienta może jednak skutkować wyższą marżą dla danego segmentu.
18. Kredyt na zakup działki i budowę domu
Występuje tu ciekawa sytuacja, gdyż Alior nie kredytuje działki. Natomiast istnieje możliwość, żeby sfinansować za jednym zamachem działkę i budowę domu bez posiadania pozwolenia na budowę. Do wniosku musisz dostarczyć planowany projekt oraz wypełniony kosztorys na druku banku. Bank wypłaci środki na działkę, a środki na budowę zostaną wypłacone po dostarczeniu kompletu dokumentów, takich jak pozwolenie na budowę, wypis i wyrys z rejestru gruntów, projekt, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i innych. Do czasu wypłaty całego kredytu będziesz płacić same odsetki od wypłaconej kwoty.
19. Zasiłek macierzyński i zwolnienie z powodu ciąży
Kredyt mieszkaniowy w tym banku daje możliwość, aby uwzględnić zasiłek macierzyński oraz dochody uzyskiwane w przypadku zwolnienia z powodu ciąży. Oczywiście dotyczy to tylko umów o pracę na czas nieokreślony oraz umów o pracę na czas określony, które kończą się później niż data porodu. Kobieta będzie musiała oświadczyć, że zamierza wrócić do pracy i nie skorzysta z urlopu wychowawczego. Bank w żaden sposób tego później nie weryfikuje.
20. Alior Bank kredyt hipoteczny dla kierowcy
Kredyt mieszkaniowy w tym banku to jest jedno z najlepszych rozwiązań dla zawodowych kierowców. Bank akceptuje diety w liczeniu dochodu. Warunkiem jest przedstawienie pasków płacowych, które będą jasno wskazywały, iż część dochodu wynika właśnie z tego dodatku.
21. Finansowanie naprzemienne
Jeśli podasz wysoki wkład własny, a nie chcesz od razu wypłacić całości swoich środków, to istnieje możliwość zastosowania finansowania. Będziesz musiał wpłacić na start 20% wkładu własnego, następnie możesz uruchomić kredyt i w zależności od zapotrzebowania zgodnego z harmonogramem możesz korzystać ze środków bankowych. Warunkiem jest zamknięcie inwestycji przez bank, czyli wypłata ostatniej transz ze środków kredytowych.
Może zainteresuje Cię również:
22. Dodatek mieszkaniowy dla służb mundurowych
Jeśli jesteś żołnierzem lub policjantem, to bank jest w stanie zaakceptować dodatek mieszkaniowy jako dochód. Będziesz musiał dostarczyć zaświadczenie oraz potwierdzić wpływ dodatku mieszkaniowego na rachunek bankowy.
23. Kredyt hipoteczny w walucie EUR
Alior jest jednym z dwóch banków, które finansują zakup nieruchomości lub budowę domu dla osób zarabiających poza granicami Polski. „Megahipoteka” walutowa jest dostępna w EUR. Zatem jeśli uzyskujesz dochód w tej walucie, to powinieneś się zainteresować ofertą Alior Banku.
Oprocentowanie składa się ze stopy procentowej EURIBOR3M + marży. Ta z kolei uzależniona jest od rodzaju nieruchomości oraz wkładu własnego.
Wkład własny dla kredytów walutowych wynosi minimum 26%.
Bank ten oferuje kredyt walutowy indeksowany. W przypadku kredytu indeksowanego całkowita kwota kredytu będzie wyrażona w złotówkach. Daty wypłaty kredytu lub transz “Megahipoteka” będą miały wpływ na wysokość kredytu w walucie.
Warte wspomnienia są minima dotyczące zatrudnienia. Osoby zatrudnione w Wielkiej Brytanii muszą wykazać staż minimum 60 miesięcy. Zatrudnieni w reszcie krajów są traktowani mniej restrykcyjnie. Bank będzie wymagał stażu zatrudnienia na poziomie minimum 6 miesięcy.
24. Oprocentowanie stałe
Zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) wszystkie banki muszę mieć w swojej ofercie możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego z oprocentowaniem stałym na minimum 5 lat. Przez pewien czas bank oferował stałe oprocentowanie trwające 7 lat. Od marca 2023 roku została to zmienione i klienci otrzymują możliwość zablokowania stałego oprocentowania na 5 lat. Po okresie trwania stałego oprocentowania klient otrzymuje możliwość prolongowania stałej raty kredytu na kolejny okres. Jeśli się nie zdecyduje, to przechodzi na oprocentowanie zmienne. Stawka oprocentowania stałego jest ustalana codziennie.
Kto zaciąga kredyt hipoteczny w Alior Banku
„Megahipoteka” w Alior Bank to ciekawe rozwiązanie na rynku dla kilku szczególnych przypadków. Na poniższej liście znajdziesz moje typy przypadków, które pasują do oferty tego banku. Kredyt hipoteczny w tym banku będzie interesujący dla:
- osób, które zarabiają w EUR,
- kierowców zawodowych, którzy części dochodu uzyskują w dietach,
- osób prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających się w formie ryczałtu,
- osób starszych, gdyż maksymalny wiek kredytobiorcy to 80 lat.
Plusy kredytu hipotecznego w Alior Banku
W mojej opinii oferta kredytu hipotecznego „Megahipoteka” cechuje się kilkoma ciekawymi rozwiązaniami, którymi mogą interesować się przyszli kredytobiorcy:
- ciekawe cenowo oferty promocyjne,
- możliwość spłaty kredytu mieszkaniowego aż do 80. roku życia,
- dostępny kredyt walutowy EUR,
- świetnie liczoną zdolność kredytową dla ryczałtowców,
- możliwość akceptacji diet dla kierowców zawodowych,
- różne cele kredytowe, np. możliwość skredytowania lokalu użytkowego,
- darmowe ubezpieczenie pomostowe,
- relatywnie krótki czas uzyskania kredytu hipotecznego,
- możliwość zawieszenia spłaty w okresie kredytowania.
Minusy kredytu Megahipoteka
Do głównych negatywnych cech Megahipoteka w tym banku zaliczyłbym:
- wysoką stawkę ubezpieczenia na życie (5%) w części ofert promocyjnych,
- relatywnie wysokie oprocentowanie zmienne i stałe,
- wysoki całkowity koszt kredytu hipotecznego,
- niekorzystne warunki wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego,
- bankowość elektroniczną stojącą na średnim poziomie,
- dużą rotację pracowników w placówkach Alior Bank SA.
Moja opinia o kredycie hipotecznym w Alior Banku
„Megahipoteka” to dość ciekawe rozwiązanie na rynku kredytów hipotecznych. Obserwując działania tego banku, zauważam, że próbuje pozycjonować się jako liberalna instytucja. Miejscami ryzykowne podejście do akceptacji pewnych odstępstw jednocześnie równoważy wyższą ceną kredytu. Koszty kredytu hipotecznego będą delikatnie wyższe niż u konkurencji. Co zadziwiające, Alior Bank oferuje okresowo warunki promocyjne (niska marża, prowizja 0%) na poziomie najlepszych banków komercyjnych. Zdarza mi się korzystać z usług tego banku dla moich klientów, ale zazwyczaj wybór pada na inną instytucję. Nie mam nic przeciwko, ale gdy można uzyskać kredyt hipoteczny w lepszej cenie (marża, prowizja, RRSO, całkowity koszt kredytu) w innym banku, to sprawa jest dla mnie jasna. Mam negatywne doświadczenia obsługi w placówce banku jako klient. Jednocześnie podoba mi się minimum formalności, jakich ten bank wymaga do udzielenia kredytów hipotecznych.
Zapraszam do komentowania
Czy informacje, które podałem, były dla Ciebie interesujące oraz przydatne? Jak Twoim zdaniem wygląda to, co bank oferuje w zakresie kredytów hipotecznych? Chętnie też się dowiem, czy coś powinienem uzupełnić. Jestem bardzo otwarty na opinie dotyczące oferty kredytu hipotecznego w Alior Banku.