Kredyt hipoteczny w Santander Bank Polska S.A

Kredyt hipoteczny w Santander Bank Polska S.A (wcześniej: BZ WBK S.A) to okresami naprawdę mocna pozycja dla poszukujących finansowania nieruchomości. Zgodnie z aktualnymi danymi (II kwartał 2021 roku) Santander obsługuje wolumen kredytów mieszkaniowych o wartości ponad 50 miliardów złotych. Ten bank plasuje się na czwartym miejscu w Polsce. W ostatnim kwartale Santander udzielił finansowania hipotecznego na około 2,2 miliarda złotych. Same liczby wyglądają naprawdę nieźle. Jak realnie wygląda oferta tego banku względem konkurencji? Santander, jak każdy z banków ma zarówno świetne rozwiązania, jak i takie nad którymi należałoby spuścić kurtynę milczenia. Z jednej strony instytucja nowoczesna, z drugiej strony potencjał ewolucji naprawdę duży. Jednym zdaniem – kredyt mieszkaniowy w Santanderze nie jest idealny. Na tym blogu nie pieścimy się z żadną ofertą. Jak zawsze można liczyć na uczciwy i profesjonalny opis najbardziej istotnych parametrów kredytu mieszkaniowego.

Spis treści

Z dzisiejszego artykułu “Kredyt hipoteczny w Santander Bank Polska S.A – 28 najciekawszych parametrów oferty” dowiesz się:

1. jak na różne rodzaje dochodów patrzy Santander,

2. dlaczego wcześniejsza spłata nie jest idealna, ale całkiem niezła,

3. czy Santander będzie chciał Cię “opakować” w produkty dodatkowe,

4. ile na start będziesz musiał zapłacić,

5. jak ten bank liczy zdolność kredytową,

6. jakie są najważniejsze plusy i minusy hipoteki.

kredyt hipoteczny w Santander

Santander kredyt hipoteczny – czy to jest wpis sponsorowany?

Cykl publikacji szczegółowo opisujący parametry banków nie jest w żaden sposób sponsorowany. Wszystkie informacje podawane są na podstawie bieżącej oferty, moich doświadczeń oraz opinii wyniesionych z ponad 10-letniej pracy w charakterze eksperta kredytowego. Dlaczego poświęcam swój czas, żeby tak szczegółowo opisywać ofertę Santandera? Chcę podnieść świadomość ludzi na temat kredytu, głównie po to, żeby przestali popełniać powszechne błędy. Zdaję sobie sprawę, że rynek finansowy jest zepsuty i nie wszyscy jego uczestnicy są godni polecenia. Potraktuj to jako moją małą pracę u podstaw. Jeśli uznasz, że wpis jest interesujący, a ja mogę pomóc Ci pomóc w zdobyciu kredytu hipotecznego, to będzie super efekt uboczny. W ogóle się nie obrażę :)

1. Oprocentowanie

Oprocentowanie w tym banku uzależnione jest od kilku czynników. Głównym  z nich jest wkład własny. Im wyższy, tym lepsze otrzymasz oprocentowanie kredytu hipotecznego. Składnikiem oprocentowania jest stopa referencyjna WIBOR 3M oraz marża. Na najniższą marżę mogą liczyć posiadacze wkładu w wysokości ponad 50% wartości nieruchomości. Następne stopnie to środki własne powyżej 20%, 15% i 10%. Otrzymasz niższe oprocentowanie, jeśli jesteś klientem banku i masz status klienta Select. Obniżka względem standardowej oferty wynosi 0,1 p.p-0,6 p.p , więc potrafi być to dość duża różnica. Oferta banku przestaje być atrakcyjna, jeśli zamierzasz starać się o kredyt poniżej 100 000 PLN. Stawki marżą idą wtedy mocno w górę. Nie podaję RRSO, gdyż to zależy od wielu różnych czynników. Zresztą uważam, że podejmowanie decyzji odnośnie kredytu na mieszkanie lub dom na podstawie RRSO jest nieprawidłowe. Dlaczego? Opisałem to w temacie Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania a kredyt hipoteczny.

2. Zdolność kredytowa

Udzielenie kredytu jest uzależnione od posiadania zdolności kredytowej. Santander zdolność kredytową liczy raczej liberalnie. Kalkulator bankowy w porównaniu do konkurencji wskazuje relatywnie wysokie poziomy. Jeśli chciałbyś sprawdzić jak ten parametr kształtuje się u Ciebie, koniecznie daj znać. Mam do dyspozycji bankowy kalkulator zdolności kredytowej i mogę sprawdzić, jaką maksymalną kwotę kredytu hipotecznego w tym banku mógłbyś otrzymać. Namiary na mnie znajdziesz w sekcji kontakt.

3. Kredyt hipoteczny w Santander, a rodzaje dochodów

No właśnie – twardy orzech do zgryzienia jak ocenić ten bank. Z jednej strony posiada on świetne prokonsumenckie rozwiązania, które zdecydowanie ułatwiają mi życie. Z drugiej strony – beton totalny i rzucanie zbędnych kłód pod nogi. Poniżej moja subiektywna ocena.

Umowa o pracę na czas nieokreślony

Umowa w obecnym pracodawcą powinna trwać od minimum 3 miesięcy. Ogólny staż pracy to minimum 6 miesięcy. Bank liczy zdolność kredytową na bazie średniej z 6 miesięcy. Teoretycznie wszystkie dodatki włącznie z premią roczną, jeśli były uzyskanie w trakcie ostatnich 3 miesięcy są wliczane w całości do średniej. Jeden z dwóch banków obok PEKAO S.A, który zamiast zaświadczenia akceptuje oświadczenie o dochodzie. Warunkiem jest przedstawienie pełnych wyciągów potwierdzających deklarowane dochody.

Umowa o pracę na czas określony

Umowa w obecnym pracodawcą powinna trwać od minimum 3 miesięcy. Ogólny staż pracy to minimum 6 miesięcy. Bank liczy zdolność kredytową na bazie średniej z 6 miesięcy. Jeśli jest zawarta na minimum 12 miesięcy od momentu podpisania, bank traktuje ten rodzaj dochodu jak umowę na czas nieokreślony. Zdarzało mi się złożyć wniosek klienta, któremu umowa na czas określony kończyła 2 tygodnie w przód. Efekt – decyzja pozytywna. Bez żadnej promesy. Nie ma lepszej opcji na rynku. Sposób liczenia zdolności kredytowej jest taki sam jak w przypadku umowy na czas nieokreślony. Bank również w tym wypadku zaakceptuje oświadczenie o uzyskiwanym dochodzie.

W związku z sytuacją związaną z koronawirusem bank zawiesił możliwość akceptacji dochodu z z umowy na czas określony. Wyjątkami są przedstawiciele niektórych zawodów np. lekarze, nauczyciele, prawnik, lekarz, żołnierz.

Umowa zlecenie i umowa o dzieło

Umowa zlecenie musi trwać od minimum 6 miesięcy, co jest naprawdę mocnym wyróżnikiem tego banku na tle konkurencji Warunkiem akceptacji takiego dochodu jest potwierdzenie uzyskania w poprzednim roku podatkowym dochodu w wysokości minimum 70% od obecnie wykazywanej wartości. Jeśli nie możesz przedstawić deklaracji PIT za rok poprzedni, nie masz możliwości starania się o kredyt hipoteczny w Santander Bank Polska S.A. Bank do wyliczenia zdolności przyjmuje 100% wpływów na rachunek.

Bank czasowo zawiesił możliwość akceptacji umowy zlecenie oraz o dzieło jako podstawy do wyliczenie zdolności kredytowej. Santander deklaruje przywrócenie możliwości wnioskowania w oparciu o umowy cywilnoprawne, jeśli sytuacja z COVID-19 zostanie ustabilizowana.

Działalność gospodarcza

Santander stosuje podziałkę sposobu liczenia zdolności i akceptacji dochodu w zależności od kwoty kredytu. Do 300 000 PLN bank stosuje mniejsze wymagania. Powyżej tej kwoty są one naprawdę restrykcyjne. Dla kredytów do 300 000 PLN bank wymaga, by działalność była prowadzona od minimum 12 miesięcy. Dla kredytów powyżej tej kwoty trzeba wykazać dwa pełne lata podatkowe w formie PIT. Analityk jednocześnie skrupulatnie bada ten rodzaj dochodu. Potrafi zadać sporo dodatkowych pytań wyjaśniających, co jest zupełnie niespotykane w innych bankach. Nie ma możliwości, by bank zaakceptował do wymaganego stażu umowę o pracę, umowę zlecenie, umowę o dzieło lub inny dochód. Bank daje możliwość podwyższenia dochodu o amortyzację. Oj ciężka przeprawa bywa z tym bankiem dla prowadzących biznes. Suma wymagań jest naprawdę wysoka.

Na czas pandemii koronawirusa bank ograniczył możliwość uwzględnienia dochodów z jednoosobowej działalności tylko do branż, których ryzyko jest określane jako niskie. Koniecznie skontaktuj się ze mną! Sprawdzę, czy kredyt hipoteczny Santander jest dla Ciebie możliwy do uzyskania.

4. Maksymalny okres kredytowania

Hipoteczny kredyt w Santander można uzyskać na maksymalnie 30 lat. W tym czasie musisz ująć ewentualną karencję, czyli okres, który występuje w trakcie wypłaty transz. Jest to jednak jedyny bank na rynku, który daje możliwość spłaty kapitału w trakcie wypłaty środków na budowę lub na rzecz dewelopera. Dzięki temu można zaoszczędzić masę odsetek.

5. Maksymalny wiek kredytobiorcy

Dawne BZ WBK (obecnie: Santander) daje możliwość uzyskania kredytu mieszkaniowego dla osób do 70 roku życia – w momencie spłaty ostatniej raty. Istnieje możliwość wydłużenia tego okresu, jeśli kredytobiorca przedstawi ubezpieczenie na życie scedowane na bank. Teoretycznie 60-latek może zaciągnąć kredyt hipoteczny w Santander na 30 lat, jeśli znajdzie odpowiednią polisę ubezpieczeniową. Maksymalny wiek kredytobiorcy w tym banku jest parametrem elastycznym.

6. Wkład własny, a kredyt hipoteczny w Santander

Hipoteka w Santander wymaga wprowadzenia do transakcji minimum 10% środków własnych dla klienta własnego oraz 20% dla klienta zewnętrznego. Wkład własny ma wpływ na wysokość oprocentowania. Santander stosuje kilka poziomów udziału własnego: 10%,15%, 20%, 30% i 50%. Im wyższy wkład własny, tym lepsze warunki cenowe kredytu hipotecznego.
Jest to jedyny, który dopuszcza możliwość zabezpieczenia na drugiej nieruchomości. Wnioskowany kredyt może stanowić w takiej sytuacji maksymalnie 70% wartości obydwu nieruchomości.
Bank dopuszcza możliwość finansowania naprzemiennego, czyli raz kredytobiorca , a raz bank.
Istnieje możliwość akceptacji książeczki mieszkaniowej jako środków własnych.

7. Koszty startowe np. prowizja

Istnieje jest podział na dwa rodzaje kredytów pod kątem kosztów początkowych. Jeśli nie będziesz korzystał z pakietu ubezpieczeń, będziesz musiał zapłacić prowizję. Koszt startowy wyniesie 2% kwoty kredytu.  Prowizji możesz uniknąć, jeśli zdecydujesz się na pakiet ubezpieczenia na życie i od utraty pracy (więcej informacji poniżej).

8. Wycena nieruchomości

Istnieją dwa sposoby wyceny nieruchomości. Można skorzystać z propozycji banku, co kosztuje 369 PLN dla mieszkań i działek, a 650 PLN dla domów. Jest również opcja dostarczenia własnej wyceny nieruchomości.

9. Wcześniejsza spłata hipoteki w Santander

Naprawdę mocny element dla zainteresowania kredytobiorców. Bank stosuje niewielką prowizję 1% od wcześniejszej spłaty przez pierwsze 3 lata. Po tym okresie wszystkie operacje są bezpłatnie. Możesz ominąć prowizję w trakcie pierwszych 3 lat. W ramach pierwszej nadpłaty do 50% opłata prowizyjna wynosi 0%. Nadpłatę można realizować online. Co ważne – możesz decydować, czy wcześniejsza spłata ma powodować obniżenie lub skrócenie okresu kredytowania. Powyższe stosuje się do oprocentowania zmiennego. W przypadku oprocentowania stałego bank od samego początku stosuje wcześniejszą spłatę 0%.

10. Decyzja wstępna

Decyzja wstępna bazuje na uzyskiwanych dochodach. W zależności od stopnia skomplikowania sprawy decyzja może być wydana automatycznie. Drugi sposób to “ręczna” weryfikacja przez analityka. Z moich doświadczeń wynika, iż w prostych przypadkach decyzja wstępna potrafi być wydana w ciągu kilkunastu minut do nawet kilku dni od rejestracji wniosku, jeśli wniosek wymaga dodatkowego ustalenia szczegółów. Decyzja wstępna w żaden sposób nie przesądza o końcowym sukcesie.

11. Ile trwa wydane decyzji ostatecznej?

Obecnie jest to bank, który najdłużej analizuje wnioski kredytowe. Na podstawie moich doświadczeń łącznie musisz zabezpieczyć minimum 3,5 miesiąca na uzyskanie finalnej decyzji kredytowej. Sprytnie unika ustawowego terminu 21 dni na wydane decyzji kredytowej, zaczynając analizę wniosku na podstawie pre-wniosku kredytowego. Wniosek właściwy jest wymagany dopiero na późniejszym etapie.

12. Produkty dodatkowe

Santander przeszedł bardzo dużą reformę w tym zakresie. Przez długie lata tzw. cross-selling nie był wymagający. Wystarczył rachunek wraz z wpływem wynagrodzenia w kwocie 2000 PLN przez 7 lat. Produktowcy przeanalizowali jak wyglądają liderzy rynku w tym zakresie i postanowili dostosować swoją ofertę do potrzeb i możliwości konsumentów. W zależności od rodzaju produktu oferuje zniżkę marży. Poniżej szczegóły.

Konto z wpływem wynagrodzenia

Bank wymaga założenia rachunku i przelewu określonej kwoty wynagrodzenia. Skorzystanie z tej opcji obniża marżę bazową o 0,2 p.p. Żeby zachować obniżkę na cały okres kredytowania musisz posiadać ror i przelewać wynagrodzenie przez minimum 5 lat. Dla kwoty kredytu poniżej 300 000 PLN minimalny przelew to 2 000 PLN, od 300 001 do 500 000 – 3 000 PLN, od 500 001 w górę 4 000 PLN. Klienci Select muszą przelewać minimum 7 500 PLN miesięcznie.

Ubezpieczenie na życie

Bank oferuje skorzystanie z polisy ubezpieczeniowej Spokojna Hipoteka. Dzięki temu rozwiązaniu obniżysz prowizję z 2% do 0%. Żeby zachować warunki cenowe na cały okres kredytowania musisz opłacać polisę przez minimum 5 lat. Kosz ubezpieczenia to 0,035% od salda kredytu. Bank wymaga zakupu tylko jednej polisy bez względu na ilość kredytobiorców. Co ciekawe nie ma wymogu cedowania praw na bank.

Ubezpieczenie nieruchomości

Santander dla swoich klientów oferuje polisę Locum Comfort. Polisa kosztuje 0,1% wartości nieruchomości w skali roku. Zakup rozwiązania oferowanego przez bank pozwala obniżyć marże bazową o 0,1 p.p. Skorzystanie z polisy bankowej przez minimum 5 lat pozwala zachować warunki cenowe na cały okres kredytowania.

Karta kredytowa

Chyba najmniej lubiany produkt przez większość kredytobiorców. Moim zdaniem nie do końca słusznie, gdyż sumienne zarządzanie wydatkami pozwala bez większych problemów spełnić warunki hipoteki, bez dodatkowych odsetek z tytułu używania karty kredytowej. Aby uzyskać obniżkę 0,1 p.p musisz zakupić kartę i wydawać przez 60 miesięcy minimum 500 PLN w skali miesiąca.

13. Ubezpieczenie na życie

Ubezpieczenie na życie w Santander nazywa się Spokojna Hipoteka. Jest to polisa dostarczana przez towarzystwo ubezpieczeniowe Aviva. Koszt miesięczny to 0,035% od salda kredytu w skali miesiąca, czyli 35 PLN za każde 100 000 PLN kredytu. Wiek kredytobiorcy nie ma żadnego znaczenia na wysokość stawki. Bank wymaga zakupu tylko jednej polisy bez względu na ilość kredytobiorców. Występują typowe ograniczenia tj. odszkodowanie nie było się należało, gdy kredytobiorca poniesie śmierć wskutek samobójstwa do 1 roku od podpisania polisy, następstw działań wojennych, udziału w aktach terroryzmu lub w trakcie popełnienia przestępstwa. Maksymalny wiek dla ubezpieczonego to 75 lat.

14. Ubezpieczenie od utraty pracy

Obecnie brak nie oferuje ubezpieczenia od utraty pracy.

15. Ubezpieczenie nieruchomości

Bankowa polisa Locum Comfort kosztuje 0,09% od wartości nieruchomości w skali roku. Wynosi to 90 PLN/ rocznie za każde 100 000 PLN wartości nieruchomości. Zakres polisy poza murami to zdarzenia losowe takie jak: pożar, powódź, zalanie, przepięcie, silny wiatr czy uderzenie pioruna.

16. Ubezpieczenie pomostowe

Do czasu wpisu w hipotece Santander podwyższa marżę o 1 p.p (1% potocznie). Wysokość raty w okresie stosowania podwyższonego oprocentowania będzie się różniła względem standardu o około 55 PLN miesięcznie za każde 100 000 PLN kredytu. Twoja marża będzie podwyższona do dnia, kiedy wpis na rzecz banku znajdzie się na pierwszym miejscu w dziale IV w księdze wieczystej. Ile to może trwać? Zależy od lokalizacji oraz rodzaju nieruchomości. Zakup mieszkania na rynku wtórnym – maksymalnie do kilku miesięcy. Zakup mieszkania na rynku pierwotnym od momentu zakupu nieruchomości do końcowego czasu uprawomocnienia się wpisu w hipotece, może zająć nawet 2-3 lata.

17. Ubezpieczenie niskiego wkładu

W przypadku kredytów z wkładem poniżej 20% bank stosuje ubezpieczenie niskiego wkładu. Jednakże opłaca to we własnym zakresie. Klient nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów.

18. Budowa domu, a kredyt hipoteczny w Santander

Santander jest bankiem, który należy brać pod uwagę, jeśli zastanawiasz się nad budową domu. W praktyce najczęściej stosuje się trzy transze. Pierwsza może wynieść 50% obecnej wartości nieruchomości, trzecia – do 10%, a druga pozostałą kwotę. Specjalnie przestawiłem kolejność dla ułatwienia wyliczenia wartości. Na własne życzenie kredyt można podzielić na większą liczbę transz budowlanych. Rozliczenie transz jest realizowane na podstawie inspekcji pracownika banku. Kredytobiorca nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów. Kosztorys banku jest jednym z najbardziej skomplikowanych. Dla “przeciętnego Kowalskiego” nie do przejścia, a jeśli już się uda, to z pewnością kosztorys budowlany będzie do poprawy.

19. Zasiłek macierzyński i zwolnienie z powodu ciąży

Co do zasady dochody uzyskiwane na podstawie zasiłku macierzyńskiego są w tym banku akceptowane. O dziwo dochody uzyskiwane w momencie zwolnienia powyżej 30 dni z powodu ciąży już nie. Na zaświadczeniu o zarobkach nie ma tej informacji, ale w pewnych sytuacjach na wyciągach można to już wyczytać. Może to być tytuł przelewu od pracodawcy wskazujący na ten fakt.

20. W jakiej walucie można zaciągnąć kredyt w Santander?

Od dłuższego czasu Santander udziela kredytów hipotecznych tylko w złotówkach. Niestety nie ma możliwości uzyskania kredytu walutowego.

21. Bankowość elektroniczna

Bankowość elektroniczna jest jedną bardziej zaawansowanych (obok ING Bank Śląski, Millennium i mBank) . Bank jest znany z cyklicznego wprowadzania nowinek technicznych. Co ważne możesz dokonać nadpłaty kredytu hipotecznego online. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie i pozwala oszczędzić czas. Zdecydowanie konto osobiste należy uznać jako plus warunków cenowych.

22. Oprocentowanie stałe

Kredytobiorcy szukający stabilności mogą pomyśleć o kredycie z gwarantowanym oprocentowaniem stałym. Santander oferuje możliwość zablokowania raty na najbliższe 5 lat.

Bank oferuje oprocentowanie stałe na pierwsze 5 lat w zakresie oprocentowanie od 3,14% do 4,44%.

Twoje RRSO wyjdzie całkiem w porządku. Całkowity koszt kredytu będzie wprawdzie wyższy, jak w przypadku opcji z oprocentowaniem zmiennym, ale zyskujesz bezpieczeństwo na pierwszy okres kredytu. Po 5 latach będzie obowiązywać Ciebie marża od 1,79% do nawet 3,59%. Zdecyduje o tym wkład własny i ewentualna dotychczasowa relacja z bankiem. Co ciekawe wcześniejsza spłata już od początku jest darmowa, co czyni ofertę lepszą jak w przypadku oferty z oprocentowaniem zmiennym.

23. Kredyt na nieruchomości z licytacji i przetargu

Niewiele banków jest w stanie “udźwignąć” taką transakcję, a tutaj masz taką możliwość. Możesz uzyskać decyzję finansową bez składania kompletu dokumentów. Minusem jest konieczność, by bank dokonał wyceny we własnym zakresie lub by wyceny dokonał osoba z firmy, która znajduje się na liście akceptowanych rzeczoznawców. Nie zawsze komornik daje możliwość dostępu do licytowanej nieruchomości.

24. Kredytowanie nieruchomości od dewelopera

Ten hiszpański bank jest znany z tego, że ma defensywne podejście do finansowania nieruchomości od dewelopera. Bank ten klasyfikuje deweloperów na bardziej lub mniej wiarygodnych. W zależności od oceny dewelopera uzależnia moment składania wniosku i wypłaty kredytu. Najczęściej tylko znani deweloperzy i spółdzielnie mieszkaniowe mają możliwość finansowania na wczesnym etapie inwestycji.

25. Oferta dla klientów Select

Klienci Select (segment Premium) od czasu do czasu mają możliwość uzyskania naprawdę bardzo atrakcyjnych warunków finansowych. Nie zawsze, gdyż ten bank jest znany “z odkręcania i przykręcania kurka z hipoteką”. By zostać zaklasyfikowanym do segmentu Select (wewnętrzna nomenklatura) trzeba wykazać wpływ na rachunek z wynagrodzenia w wysokości minimum 10 000 PLN dla jednej osoby lub dla dwóch w kwocie 15 000 PLN. Dzięki temu można liczyć na lepsze warunki marżowe i prowizyjne.

26. Oferta specjalna dla pracowników banków

Bank Santander oferuje specjalne warunki cenowe dla pracowników instytucji finansowych. W zasadzie ogranicza te możliwości tylko dla zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w PKO BP, PEKAO i własnych pracowników. Warunki marżowe są naprawdę atrakcyjne – 1,59% (stan na 10.07.2019r), prowizja jest zależna od wkładu własnego i ewentualnej współpracy z bankiem.

27. Kredyt na oświadczenie dla wolnych zawodów

W związku z pandemią koronawirusa bank wycofał możliwość liczenia dochodu “na oświadczenia dla osób wykonujących tzw. wolne zawody.

28. Środki na cel dowolny w cenie kredytu hipotecznego

Zaciągając kredyt hipoteczny w Santander Bank Polska możesz liczyć na uzyskanie środków na dowolny cel w cenie kredytu mieszkaniowego. Maksymalnie można uzyskać nawet 30% wysokości kredytu. Pamiętaj jednak, że w dalszym ciągu obowiązuje Cię maksymalne LTV. Nie ma zatem możliwości wniesienia 10% wkładu i odzyskania ich w postaci pożyczki hipotecznej. W związku z tym taka konstrukcja ma sens w kredytach na budowę domu, gdzie wkładem jest działka lub kredyt na remont nieruchomości.

Kto zaciąga kredyt mieszkaniowy w Santander?

Ofertą kredytu hipotecznego w Santander powinny interesować się osoby, które:

1. mają krótki czas trwania umowy na czas określony,

2. planują budowę domu,

3. mają rachunek w banku i wkład własny a poziomie co najmniej 20%,

4. nie mają gotówki, ale posiadają dodatkową nieruchomość jako zabezpieczenie,

5. chcą spłacać kapitał bez uwzględniania karencji.

Plusy kredytu w Santander

Kredytowanie nieruchomości w banku Santander powinno szczególnie zainteresować w poniższych przypadkach. Ten bank ma naprawdę kilka ciekawych parametrów, które kredytobiorcy powinni rozważyć:

1. liberalne traktowanie umowy na czas określony,

2. tylko 6 miesięcy dla umowy-zlecenia, umowy o dzieło,

3. wymóg posiadania tylko 10% wkładu własnego w postaci gotówki,

4. możliwość zabezpieczenia na drugiej nieruchomości bez konieczności wnoszenia gotówki,

5. całkiem niezłe warunki wcześniejszej spłaty,

6. brak limitu maksymalnego wieku kredytobiorcy,

7. możliwość finansowania nieruchomości z przetargu i licytacji,

8. niewielka liczba produktów dodatkowych w standardowej ofercie,

9. zaawansowana internetowa obsługa serwisu bankowości elektronicznej.

Minusy hipoteki w Santanderze

Ja sam osobiście nie jestem zwolennikiem tego banku. Wielu moich klientów nie zaciąga tam kredytu. Zauważam zalety, ale niestety bank ma sporo wad. Co według mnie zdecydowanie odstaje od reszty rynku? Są to przede wszystkim:

1. wysokie koszty początkowe dla klientów, którzy nie mają historii współpracy z bankiem,

2. duże wymagania w stosunku do osób prowadzących działalność gospodarczą,

3. defensywne podejście do kredytowania średnich i małych deweloperów,

4. wysoki koszt ubezpieczenia na życie,

5. brak akceptacji zwolnienia lekarskiego z powodu ciąży,

6. długi i skomplikowany proces analizy kredytowej,

7. wysoka całkowita kwota kredytu dla kredytów z niskim wkładem własnym,

8. tylko kilku doradców hipotecznych nawet w dużych miastach

Podsumowanie “Santander kredyt hipoteczny”

W mojej opinii Santander jest zwykłym bankiem. Kredyty hipoteczne w tym banku nie wybijają się ponad przeciętność. Jednocześnie jest kilka szczegółów godnych odnotowania. Całkowita kwota do zapłaty w w przypadku kredytu w tym banku w kilku przypadkach jest na akceptowalnym poziomie. RRSO dla kredytu mieszkaniowego plasują tą ofertę raczej w drugiej połówce. Mój prywatny ranking wskazuje podobne wyniki. Jak wyjaśnić zatem liczbę udzielanych kredytów? Ta jest zależna od skali działalności banku i liczby obsługiwanych klientów. Mapa Polski jest bardzo dobrze zapełniona przez placówki tego banku. Reklama również robi swoje – to zdecydowanie zauważalny bank w mediach. Dużym zainteresowaniem cieszą się: kredyt samochodowy, kredyt gotówkowy, konto oszczędnościowe, więc klienci naturalnie interesują się innym produktami tego banku.

Nie jestem wyrocznią!

Liczę, że powyższa publikacja pozwoli Ci na szczegółowe zapoznanie się z ofertą banku i jego podejściem do pewnych kwestii. Oczywiście nie traktuj mojego artykułu jak wyroczni. Bank ma prawo do stosowania swojej polityki wybiórczo. Ja mam prawo do swojej subiektywnej oceny. Analizując sytuację poszczególnych klientów, nie raz, nie dwa Santander oferował najlepsze warunki cenowe. Opinie na temat kredytu hipotecznego w Santanderze są zapewne zróżnicowane.

Zapraszam do komentowania

Czy uważasz, że temat kredytu hipotecznego w Santanderze opisałem wystarczająco szczegółowo? Czy informacje na temat kredytu w dawnym BZ WBK są dla Ciebie wystarczające? Jeśli czegokolwiek brakuje, koniecznie daj znać. Chętnie odpowiem, gdyż chcę dostosować mój blog do potrzeb kredytobiorców. Jeśli nie będę znał odpowiedzi, mam możliwość kontaktu z osobami, które odpowiadają za tworzenie produktów finansowych w tym banku. Uzupełnię wiedzę i wrócę do Ciebie z kompletem informacji.