sidebar

Kredyty hipoteczne okiem praktyka

x
Przekaż dalej

Jak znaleźć księgę wieczystą po adresie lub numerze działki?

W jakim celu chciałbyś znaleźć numer księgi wieczystej? Jesteś zainteresowany zakupem nieruchomości? Na pierwszy rzut oka trafia Ci się naprawdę fajna okazja, tylko jak sprawdzić, czy sprzedający, z którym rozmawiasz, to faktyczny sprzedający? Czy dane, które podaje właściciel, faktycznie mają odbicie w rzeczywistości? Czy na nieruchomości przypadkiem nie ma żadnych obciążeń powodujących, że zakup będzie obarczony dużym ryzykiem? Z pomocą w takiej sytuacji przychodzi księga wieczysta. Na etapie wstępnych rozmów nie każdy chce podać dokładny numer księgi wieczystej, a być może i Ty nie chcesz od razu zdradzać tak dużego zainteresowania. Z pomocą może przyjść system pozwalający na znalezienie numeru księgi wieczystej po adresie nieruchomości. Dzięki temu rozwiązaniu tanio, szybko i skutecznie można sprawdzić setki tysięcy nieruchomości. W dzisiejszym wpisie „Jak znaleźć księgę wieczystą po adresie lub numerze działki” dowiesz się:

1. co to jest księga wieczysta,
2. jak znaleźć numer księgi wieczystej po adresie,
3. jak znaleźć księgę wieczystą po numerze działki,
4. jak ustalić numer księgi wieczystej drogą urzędową,
5. jak ustalić kto jest właścicielem nieruchomości po adresie.

jak znaleźć księgę wieczystą 2

Księga wieczysta po ludzku

Księga wieczysta to swoisty dowód osobisty nieruchomości. Z księgi wieczystej można wyczytać wiele istotnych informacji. Kto jest właścicielem, jakie jest dokładne położenie nieruchomości, jakie są jej parametry typu metraż/liczba pokoi, czy nieruchomość jest zabezpieczeniem zewnętrznego finansowania. Dzięki KW możesz zatem poznać niemal całą charakterystykę nieruchomości, którą się interesujesz. Numer księgi wieczystej pozwala w prosty sposób w kilka minut sprawdzić wszystkie informacje na temat nieruchomości.

Co to jest księga wieczysta?

Księga wieczysta to wyciąg z najważniejszych informacji o działce, mieszkaniu, domu lub lokalu. Księga wieczysta podzielona jest na cztery podstawowe działy:

Dział I składa się z dwóch poddziałów:
Dział I-O – „Oznaczenie nieruchomości” – dokładne oznaczenie nieruchomości pochodzące z ewidencji gruntów (katastru).
Dział I-Sp „Spis praw związanych z nieruchomością” – wpisy praw związanych z daną nieruchomością.
Dział II – wpisy praw związanych z właścicielem lub użytkownikiem wieczystym.
Dział III – wpisy praw związanych z ograniczeniem praw, roszczeniami, ograniczeniem w rozporządzaniu nieruchomością oraz roszczenia ciążące na nieruchomości.
Dział IV – wpisy praw związanych z hipoteką ciążącą na nieruchomości.

Najważniejsze cechy księgi wieczystej

Ponadto zgodnie z ustawą z dnia 06.07.1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U.1982 Nr 19 poz.147) księga wieczysta ustawowo jest nacechowana w określony sposób:

1. Księgi wieczyste są jawne

Księgi wieczyste są ogólnodostępne. Każdy, kto zna numer księgi wieczystej, może zapoznać się z jej zapisami. W związku z tym nie można zasłaniać się nieznajomością wpisów zawartych w księdze wieczystej. Dostępność nie oznacza możliwości zapoznania się z aktami księgi wieczyste. Nie zapoznasz się np. z dokumentami, na podstawie których zostały dokonane wpisy. Aby taki dostęp zdobyć, należy wykazać wspomniany interes prawny.

2. Pierwszeństwo praw wpisanych

Pierwszeństwo mają wpisane prawa przed tymi niewpisanymi. Oznacza to, że liczy się kolejność dokonania wpisów w KW w poszczególnych jej działach.

3. Rękojmia wiary publicznej księgi wieczystej

Bardziej po ludzku oznacza to, że gdyby ktoś nabył nieruchomość od osoby, która widnieje w księdze wieczystej, a faktycznie nie była właścicielem, to nowy nabywca prawnie nabył prawa własności.

4. Zgodność z bieżącym stanem prawnym

Przyjmuje się, że dane zawarte w księgach wieczystych odpowiadają rzeczywistości. Podejmując decyzję związaną z nieruchomością, masz prawo oczekiwać, iż stan prawny zawarty w księdze odpowiada faktycznej sytuacji.

jak znaleźć księgę wieczystą 1

Jakiego rodzaju nieruchomości posiadają księgę wieczystą?

Wyróżniamy trzy rodzaje nieruchomości, dla których są prowadzone księgi wieczyste:

Nieruchomość gruntowa-część powierzchni ziemi, która stanowi odrębną własność. Nieruchomości gruntowe można dodatkowo podzielić na działki rolne, mieszkaniowe, drogowe.

Nieruchomość lokalowa-nieruchomość, która została oddzielona od nieruchomość macierzystej, celem ustanowienia odrębnej własności lokalu.

Nieruchomość budynkowa-nieruchomość trwale związana z gruntem, który nie stanowi części składowej nieruchomości gruntowej, tylko jest oddzielnym przedmiotem własności.

Co oznacza numeracja księgi wieczystej?

Przykładowy numer księgi wieczystej to WA1M/00245687/0

Każdy numer księgi wieczystej jest niepowtarzalny. Składa się z trzech głównych części. Jego pierwsza część (cztery znaki – litera, litera, cyfra, litera, np. WA1M) oznacza skrót wydziału Sądu Rejonowego, pod który przynależy dana nieruchomość. Środek, czyli osiem cyfr, to indywidualny numer nadany przez sąd. Stare księgi wieczyste, tzw. księgi papierowe, po migracji do elektronicznej formy „otrzymały” na przodzie dodatkowe dwa zera. Ostatnia część, czyli cyfra, to numer kontrolny nadawany losowo.

Jak można sprawdzić numer księgi wieczystej?

Księgi wieczyste są jawne i ogólnodostępne dla wszystkich zainteresowanych. Wszystkie informacje można sprawdzić w prosty sposób na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Niestety ustawodawca zapomniał, że do sprawdzenia bazy trzeba znać numer księgi wieczystej. Na tę chwilę masz do wyboru trzy różne sposoby wyszukiwania:

1. znalezienie księgi wieczystej drogą urzędową,
2. znalezienie księgi wieczystej przez Internet,
3. uzyskanie informacji o numerze księgi wieczystej od właściciela.

Założyliśmy wcześniej, że nie zawsze mamy możliwość skorzystania z wiedzy obecnego właściciela. Ewentualnie niekoniecznie chcemy tę możliwość wykorzystać. Pozostaje nam zatem grzeczne podreptanie do urzędu lub wykorzystanie możliwości dostępnych w Internecie.

Jak ustalić numer księgi wieczystej przez Internet?

Internet pozwala na skrócenie, uproszczenie i ograniczenie kosztów w wielu procesach. Z poprzedniego akapitu wynika, że klasyczny sposób zdobycia numeru KW jest czasem bardzo skomplikowany. Dzięki współpracy z operatorem ksiegiwieczyste.pl umożliwiam sprawdzenie księgi w nieskomplikowany sposób u mnie na stronie. Do ustalenia numeru księgi wieczystej będziesz potrzebować dokładnego adresu nieruchomości lub numeru ewidencyjnego działki.

Koszt ustalenia księgi hipotecznej

Koszt uzyskania numeru księgi wieczystej jest uzależniony od liczby planowanych pobrań. Klienci, którzy zamawiają ilości hurtowe, mogą liczyć na znaczne zniżki za jedno wyszukanie. Poniżej przedstawiam cennik w zależności od liczby wyszukiwań i pobrań ksiąg wieczystych:

1. 1 pobranie kosztuje 39,95 PLN,
2. 3 pobrania kosztują 99,99 PLN,
3. 6 pobrań kosztuje 159,99 PLN,
4. 25 pobrań kosztuje 499,99 PLN,
5. 100 pobrań kosztuje 1499,99 PLN.

Opłaty można dokonać za pomocą bezpiecznych płatności elektronicznych. Sam testowałem wyszukiwanie ksiąg na swoje potrzeby. Za każdym razem szybko i bezproblemowo uzyskałem dostęp do numeru księgi wieczystej. Dostarczone narzędzie działa szybko i jest na tyle przejrzyste, że poradzi sobie każdy zwykły użytkownik Internetu. Jeśli będziesz mieć jakiekolwiek problemy z uzyskaniem numeru księgi wieczystej, napisz do mnie na skrzynkę mailową.

jak znaleźć księgę wieczystą 1

Wyszukanie numeru księgi wieczystej po adresie

Do znalezienia numeru KW trzeba znać miasto, nazwę ulicy i opcjonalnie numer budynku. Po wpisaniu danych i wyszukaniu otrzymamy z systemu wszystkie numery ksiąg wieczystych, które znajdują się w bazie. Jeśli szukasz numeru księgi wieczystej domu, to na tym kończysz. Jeśli szukasz numeru księgi wieczystej mieszkania, to musisz znaleźć na rozwijanej liście numer mieszkania, które Cię interesuje.

Wyszukanie numeru księgi wieczystej Geoportal

Wyszukanie numeru księgi wieczystej po numerze działki wygląda na zdecydowanie bardziej skomplikowaną sprawę. Jest to jednak bardzo prosta operacja. Numer działki, którego wymaga system do wyszukania księgi, można odnaleźć na  portalu Geoportal.

Geoportal krok po kroku

W prawym górnym rogu znajdziesz opcję „szukaj”. Musisz tam wpisać nazwę obrębu ewidencyjnego, na terenie którego leży interesująca Cię działka. Termin obręb ewidencyjny brzmi skomplikowanie, ale to w rzeczywistości jest to zwyczajna nazwa miasta lub wsi. Jeśli znasz numer działki, wpisujesz jej numer po przecinku. Jeśli nie znasz, to musisz znaleźć działkę na mapie. Po znalezieniu działki najeżdżasz na nią kursorem i klikasz prawym przyciskiem myszy. Pojawią się różne opcje, m.in. identyfikacja. Identyfikacja działki przybierze formę 141804_5.0010.388/1 (przykładowy numer działki).

Działka oznaczona numerem 388/1, położona w województwie mazowieckim, powiecie piaseczyńskim, gminie Piaseczno, obrębie ewidencyjnym Głosków, będzie posiadała numer: 141804_5.0010.388/1, którego cyfry oznaczają kolejno:

1. 14 – numer województwa,
2. 18 – numer powiatu w województwie,
3. 04_5 – numer gminy w powiecie,
4. 0010 – numer obrębu ewidencyjnego w gminie,
5. 388/1 – numer działki.

Masz już zatem wszystko, co potrzebne, by sprawdzić numer księgi wieczystej działki. Posiadasz kompletny numer samej działki.

Jak ustalić numer księgi wieczystej drogą urzędową?

Numer księgi wieczystej można ustalić w odpowiednim Starostwie Powiatowym, na którego terenie leży interesująca Cię nieruchomość. Należy udać się do Wydziału Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, złożyć podanie, opłacić opłatę administracyjną (12 PLN) i poczekać na znalezienie i udostępnienie księgi.

Drugim sposobem jest wizyta w odpowiednim Sądzie Wieczystoksięgowym i złożenie podobnego podania o wydanie numeru księgi wieczystej nieruchomości.

Szukasz księgi w urzędzie? Musisz wykazać interes prawny

Warto wiedzieć, że przy wniosku o uzyskanie numeru księgi wieczystej Starostwo i Sąd Wieczystoksięgowy mogą poprosić o wykazanie interesu prawnego do uzyskania poszukiwanych informacji. Chęć nabycia nieruchomości czy też chęć sprawdzenia danych przed zakupem nie zawsze są pozytywnie opiniowane jako powody do wydania informacji o numerze KW. Nie ma jednego standardowego stanowiska. W jednym sądzie lub starostwie ustalenie numeru księgi wieczystej odbywa się w zasadzie bez problemu. W innym jest to znacznie utrudnione i cały proces potrafi się przeciągnąć. W jednym urzędzie otrzymasz te informacje od ręki przez telefon, a w innym będziesz musiał przejść długi proces, trwający nawet do 2 tygodni.

Jak pobrać księgę wieczystą i ile to kosztuje?

Gdy już znajdziesz numer księgi wieczystej, możesz ją sobie pobrać lub przejrzeć. Przeglądanie i pobieranie jest dostępne przez Internet na stronie księgi wieczyste online. Samo przeglądanie jest darmowe. Dopiero pobranie dokumentu, który ma moc oficjalnego dokumentu, kosztuje 20 PLN brutto + koszty manipulacyjne przelewu elektronicznego. Księgę wieczystą możesz również pobrać osobiście w Sądzie Wieczystoksięgowym i tu koszt jest już wyższy-wynosi 30 PLN za każdy odpis.

Kiedy warto sprawdzić księgę wieczystą?

Księgę wieczystą warto sprawdzić w kilku mniej lub bardziej oczywistych sytuacjach:

1. Przed zakupem nieruchomości, by sprawdzić stan prawny nieruchomości.
2. W trakcie rozmów z kontrahentem biznesowym, by sprawdzić jego wiarygodność.
3. Gdy chcesz wynająć nieruchomość, by sprawdzić, kto jest faktycznym właścicielem nieruchomości.
4. Interesujesz się działką, mieszkaniem lub domem, ale nie wiesz kto jest właścicielem nieruchomości.
5. Gdy potrzebujesz sprawdzić, czy ktoś nie „uciekł” ze swoim majątkiem w obliczu długów.

Jak znaleźć księgę wieczystą za darmo?

Niestety nie ma żadnego mechanizmu pozwalającego sprawdzić numer księgi wieczystej za darmo w Internecie. Księgę wieczystą można przejrzeć za darmo, o ile się zna jej dokładny numer. Jeśli znamy numer księgi wieczystej, możemy przejrzeć jej dokładne zapisy na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Na ten moment nie ma żadnego narzędzia, które by dawało dostęp za darmo do numeru ksiąg wieczystych.

Jak ustalić numer księgi wieczystej po nazwisku lub numerze PESEL?

Niestety nie ma możliwości, by ustalić po nazwisku lub numerze PESEL listy posiadanych nieruchomości. Wynika to z zapisów ustawy o ochronie danych osobowych.

Podsumowanie

Wyszukiwanie ksiąg wieczystych po adresie lub numerze działki jest relatywnie nową ogólnodostępną opcją. Wyszukiwarka kw jest bardzo przystępna. Możesz szybko i w dyskretny sposób chcesz dowiedzieć się szczegółów na temat jakiejś nieruchomości. Wyszukiwarka KW pozwala za relatywnie niewielkie pieniądze przyśpieszyć proces znalezienia księgi wieczystej. Nie jest w 100% kompletne, gdyż baza nieruchomości z terenu całej Polski jest gigantyczna. Zawiera ok. 50 milionów danych o nieruchomościach. Baza jest cały czas aktualizowana na bieżąco. Daj znać koniecznie, czy korzystałeś z tej opcji, gdyż sam jestem ciekaw opinii osób szukających numeru księgi wieczystej po adresie lub numerze działki.

Zapraszam do komentowania

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, śmiało zostaw komentarz pod wpisem „Jak znaleźć księgę wieczystą po adresie lub numerze działki”. Chętnie pomogę w wyjaśnieniu wszelakich problemów.

Artykuł sponsorowany

Powyższy wpis jest sponsorowany. Otrzymałem prowizję za publikację artykułu. Za rejestrację na wskazanej stronie otrzymuję prowizję od opłaty za pobranie księgi wieczystej. Dzięki temu mam szanse rozwijać blog. Szukający mają możliwość znaleźć na nim komplet informacji o kredytach hipotecznych i pobocznych. Moja prowizja od tego że znalazłeś księgę wieczystą nie powoduje, że ta usługa jest dla Ciebie droższa. Zapłacisz tyle samo rejestrując się na stronie partnera.

Jak znaleźć księgę wieczystą po adresie lub numerze działki?
4.8 (95.2%) 50 vote[s]

Powiązane wpisy

[save_call]
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Rozumiem i akceptuję