Uruchomienie kredytu hipotecznego – jak to poprawnie wykonać?
Wniosek kredytowy
6 min. czytania
16-11-2024
8 min. czytania
Proces ubiegania się o kredyt hipoteczny wiąże się z podjęciem wielu decyzji, w tym wyboru banków, do których złożymy wnioski kredytowe. Decyzja ta ma duży wpływ na uzyskanie jak najlepszych warunków finansowych oraz zwiększenie szans na pozytywną odpowiedź. Pojawia się jednak pytanie – do ilu banków można skierować wnioski jednocześnie? W moim artykule wyjaśnię, dlaczego warto złożyć wniosek do kilku banków i rozprawie się z kilkoma mitami.
Sprawdź, co przeczytasz w moim artykule.
Nie ma prawnych ograniczeń dotyczących liczby banków, w których możesz złożyć wniosek kredytowy.Złożenie wniosku o kredyt hipoteczny jest normalną praktyką, która w wielu przypadkach okazuje się konieczna.
Teoretycznie ograniczeniem jest Twoja determinacja oraz czas, który możesz poświęcić na zebranie wszystkich wymaganych dokumentów i rozmowy z bankami.
Ograniczeniem możesz być również niemożliwa do końca do określenia liczba wniosków kredytowych, która dla danego analityka będzie „dziwna” i w jego ocenie może świadczyć i niestandardowym zachowaniu kredytobiorcy, wobec czego „dla świętego spokoju” da decyzję negatywną.
Składanie wniosków o kredyt hipoteczny w kilku bankach to bardzo mądra strategia. Zebrałem kilka argumentów, które – mam nadzieję – przekonają Cię, że warto składać wniosek do więcej niż jednego banku.
Składając wniosek kredytowy, nigdy nie masz pewności, że bank udzieli Ci kredytu. Proces przyznawania kredytu hipotecznego jest skomplikowany i zależy od wielu czynników. Nawet jeśli Twoja sytuacja finansowa wydaje się stabilna, nigdy nie masz stuprocentowej gwarancji, że otrzymasz decyzję pozytywną w pierwszym banku, do którego złożysz wniosek.
Każdy bank ma swoje wewnętrzne procedury i kryteria oceny zdolności kredytowej. W jednym banku analitycy mogą uznać, że masz wystarczającą zdolność kredytową, a w innym może się okazać, że czeka Cię odmowa udzielenia kredytu.
Istotnym czynnikiem jest również czas analizy wniosku. Banki miewają z tym okresowe problemy. Zdarza się, że w jednym momencie np. ze względu na bardzo dobrą ofertę kredytową trafi ponadstandardowa liczba wniosków. W konsekwencji czas oczekiwania na decyzję kredytową będzie znacząco wydłużony. Wtedy masz zabezpieczenia w postaci być może delikatnie gorszej oferty z innego banku, ale jest to już pewna pozytywna decyzja kredytowa.
Banki mają różne tempo rozpatrywania wniosków kredytowych. Składając wnioski do kilku instytucji, możesz oczekiwać, że przynajmniej jedna z nich podejmie szybko decyzję. Jest to szczególnie ważne, gdy sprzedawca wymarzonej nieruchomości nie chce zbyt długo czekać.
Przyznanie kredytu hipotecznego to tak naprawdę dopiero początek. Jest to bowiem zobowiązanie, które będzie Ci towarzyszyć przez kolejne kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Dlatego warto dokładnie przemyśleć swoją decyzję i dać sobie szansę na wybór najlepszej oferty.
Kiedy składasz wnioski w kilku bankach, możesz porównać różne oferty kredytowe. Każdy bank może zaproponować inne oprocentowanie, marżę czy warunki dotyczące wkładu własnego i wymaganego pakietu ubezpieczeń. Dzięki temu możesz spokojnie przeanalizować zapisy w umowach i wybrać opcję, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
Musisz wiedzieć, że bank może wydać pozytywną decyzję, ale zawarte w niej warunki (np. do podpisania umowy lub wypłaty kredytu) mogą być trudne lub niemożliwe do spełnienia. Wstępna oferta z danego banku być może była zdecydowanie najlepsza, ale po uwzględnieniu dodatkowych wymagań jej jakość może znacząco się obniżyć.
Bardzo istotnym czynnikiem, którego nie jesteśmy w stanie ocenić jest scoring banku. Każdy bank musi na bazie swoich dotychczasowych doświadczeń z klientami prowadzić scoring. Nie myl tego ze scoringiem BIK. Scoring to punktowa ocena klienta. Im wyższy, tym mniejsza szansa, ze dana osoba będzie sprawiała problemy ze spłatą swojego zobowiązania. Im niższy, tym ta szansa jest większa. Nikt nie jest w stanie ocenić scoringu „na oko”.
Ciekawym przypadkiem jest obecny dylemat dzisiejszych kredytobiorców. Oprocentowanie stałe czy zmienne? Decyzję musisz podjąć zaznaczając opcję we wniosku kredytowym, nie możesz jej później zmienić, a w jednym banku nie możesz złożyć równolegle dwóch wniosków na różne opcje oprocentowania.
Co proponujemy w takiej sytuacji naszym klientom? Jeśli nie wiesz, na jaki rodzaj oprocentowania się zdecydować, to proponuję złożyć dwa wnioski kredytowe o kredyt z oprocentowaniem zmiennym i dwa o kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym. Dzięki tej strategii nasz klient „kupuje sobie czas”. Ma dodatkowe 1-2 miesiące nad zastanowienie się. Być może w tym czasie w gospodarce wyklaruje się coś na tyle konkretnego, że klient przychyli się do danej opcji mocniej. Nie raz, nie dwa pierwsza wydawałoby się restrykcyjna opinia klienta na przestrzeni czasu zmieniała się finalnie.
Jeśli otrzymałeś oferty kredytowe od kilku banków, możesz wykorzystać je jako argumenty w negocjacjach. Banki, które chcą zatrzymać klientów, czasami są otwarte na rozmowy i są skłonne obniżyć marżę, czy też zrezygnować z części opłat.
W wielu wypadkach problem może stanowić wartość nieruchomości. Każdy bank będzie wymagał wyceny nieruchomości. Cześć banków akceptuje własny operat szacunkowy, część będzie bazowała na własnej ewaluacji. W każdym z tych przypadków bank może dokonać korekty wedle własnego uznania i uznać, że kupowana nieruchomość ma niższą wartość, niż wskazana w treści umowy przedwstępnej. Jeśli masz środki na uzupełnienie, super. Jeśli nie masz, to masz problem, a bank rezerwowy może uratować wpłacony zadatek.
Złożenie kilku wniosków zwiększa szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji, a także daje możliwość porównania różnych ofert banków i uzyskanie korzystnego finansowania.
Osoby o standardowym profilu ubiegające się o kredyt hipoteczny we współpracy ze mną składają statystycznie najczęściej wnioski w trzech bankach. Taka liczba pozwala na obniżenie ryzyka, rozsądne rozeznanie rynku i porównanie ofert bez nadmiernego obciążenia czasowego.
W bardziej skomplikowanych przypadkach, takich jak niestabilne dochody, niejednoznaczna historia kredytowa lub nietypowe formy zabezpieczenia sugeruję złożenie wniosków w czterech, a nawet pięciu bankach.
Zdarza się nawet że w przypadku negatywnej decyzji kredytowej ponawiamy wniosek do tego samego banku.
Jeśli dana osoba jest nad wyraz poddenerwowana procesem kredytowym, staramy się obniżyć presję i wybieramy dodatkowo bank., który na 100% wyda decyzję w szybkim trybie. Wszystko po to, żeby obniżyć strach przed utratą wymarzonej nieruchomości i stratą zadatku.
Możesz być pewny, że każdy przypadek traktujemy dla klienta indywidualnie
Kilka lat temu trafił do mnie klient – obywatel Ukrainy, z zawodu kierowca, mający dochód na podstawie ryczałtu i umowy zlecenie. Zdolność kredytowa na styk, ale też tylko w wypadku spłaty zobowiązań kredytowych. DO tego wszystkiego tzw. błędy młodości w postaci opóźnień powyżej 30 dni w historii kredytowej. Już na pierwszy rzut oka widać, że sytuacja skomplikowana, a my wewnątrz firmy nazywamy sobie takie przypadki gimnastyką.
Klientowi poleciłem podpisanie długiej umowy przedwstępnej, a zadatek był opatrzony klauzulą zwrotu na wypadek 3 decyzji negatywnych.
Już na wstępie złożyłem 4 wnioski kredytowe, informując klienta, że to będzie ciężka transakcja i mamy wysokie ryzyko niepowodzenia. Długo nie trzeba było czekać, gdyż już na starcie dostaliśmy dwie negatywne decyzje scoringowe, a dość krótko po tym resztę odmów z pozostałych banków. Skonsultowałem sytuację z koordynatorem docelowego banku (ING Bank Śląski) co do potencjalnych kroków, wdrożyliśmy dwumiesięczny „plan naprawczy”, który klient cierpliwie realizował. Ponownie spotkaliśmy się po tym czasie i złożyliśmy kolejne 3 wnioski kredytowe. Pierwsze 2 kolejny raz decyzja negatywna. W ING wniosek o kredyt hipoteczny trafił na rozszerzoną analizę, analityk prosił o uzupełnienia, co dawało światełko w tunelu. Finalnie łącznie po 6 miesiącach klient otrzymał pozytywną decyzję kredytową wnioskując 7 razy, w tym dwa razy do banku docelowego.
Dzięki cierpliwości i pracy nad poprawą parametrów finansowych (spłata kredytu gotówkowego, wyższy wkład własny, podwyższenie wynagrodzenia) klient ostatecznie otrzymał kredyt w pierwszym banku, w którym składał wniosek.
Każdy wniosek wymaga prawidłowego przygotowania dokumentów. Kady bank wymaga różnego kompletu dokumentów (np. różne druki zaświadczeń o zarobkach). Pamiętaj, żeby realnie ocenić swoje możliwości czasowe. Banki mogą mieć różne wymagania dotyczące załączników. Upewnij się, że dostarczasz wszystkie niezbędne dokumenty. Nieprawidłowo wypełniony wniosek może wydłużyć proces. Brak odpowiedniego przygotowania może oznaczać, że wpadniesz w spiralę uzupełnień, co będzie powodowało dużą frustrację.
Zarządzanie takim procesem jest z pewnością czasochłonne, wymaga pewnej dyscypliny i zaangażowania. Możesz też zwrócić się o pomoc do eksperta kredytowego, który weźmie na siebie większość formalności i będzie Cię reprezentował w rozmowach z bankiem.
Nie musisz się obawiać, że takie działanie wpłynie negatywnie na Twoją zdolność kredytową. W rzeczywistości jest to normalna i zalecana praktyka. Złożenie wniosków do różnych banków to racjonalna decyzja i bardzo często spotykana praktyka na rynku.
Zdarza się, że doradcy w bankach sugerują, że złożenie wielu wniosków spowoduje, że analityk spojrzy na klienta mniej przychylnie. W ten sposób chcą zachęcić klientów do składania wniosków wyłącznie w jednej instytucji. „Obrażanie się” banków to mit kredytowy. Banki nie mają bowiem dostępu do informacji o decyzjach innych instytucji. W BIK widnieje jedynie fakt złożenia wniosku, ale bez szczegółów dotyczących wyniku analizy. Inną kwestią jest to, że banki to profesjonalne instytucje, które kierują się względami biznesowymi przy podejmowaniu decyzji, a nie „emocjami”.
Podsumowując: składanie kilku wniosków nie wpływa na Twoje relacje z bankami i nie obniża Twoich szans na otrzymanie kredytu – wręcz przeciwnie, może je zwiększyć.
Banki nie mają dostępu do informacji o decyzjach kredytowych wydanych przez inne instytucje finansowe. W Biurze Informacji Kredytowej (BIK) rejestrowane są jedynie następujące zdarzenia związane z Twoim wnioskiem kredytowym:
Gdy składasz wniosek kredytowy, bank wysyła zapytanie do BIK co jest standardową praktyką. Jednak zapytania te mają ograniczony wpływ na Twoją ocenę punktową.
Jeśli zapytania kredytowe dotyczą tego samego rodzaju kredytu (np. hipotecznego) i są składane w ciągu 14 dni, będą traktowane jako jedno zapytanie. Taka polityka pozwala klientom na porównywanie ofert i składanie wniosków w kilku bankach bez negatywnego wpływu na scoring BIK. Możesz bez obaw aplikować o kredyt hipoteczny w kilku bankach jednocześnie, żeby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie korzystnych warunków finansowania.
Scoring BIK, czyli ocena punktowa Twojej wiarygodności kredytowe jest tylko jednym z elementów analizy, a decyzje negatywne z innych instytucji nie wpłyną na ocenę Twojej zdolności w kolejnych bankach. Dzięki tej wiedzy możesz podejść do procesu ubiegania się o kredyt hipoteczny z większym spokojem i świadomością. Każdy bank ocenia bowiem wniosek indywidualnie przede wszystkim na podstawie własnych procedur i polityki kredytowej.
Sprawdź, jak wygląda analiza wniosku kredytowego:
Podsumowując, decyzje negatywne są wewnętrzną sprawą banku. Nikt poza daną instytucją nie zna szczegółów analizy zdolności kredytowej, która doprowadziła do odrzucenia wniosku. Możesz też spokojnie przyjąć, że składanie wniosków w różnych bankach to normalna praktyka, która jest uwzględniona w mechanizmach działania BIK.
Jeśli obawiasz się, że Twoje zapytania mogą negatywnie wpłynąć na scoring, możesz zasięgnąć porady eksperta kredytowego, który pomoże Ci opracować strategię składania wniosków.
Warto jednak zachować umiar i działać rozsądnie, składając wnioski w 2-4 bankach w zależności od Twojej sytuacji finansowej. Dzięki temu możesz być pewien, że wybierzesz najlepszą ofertę i zabezpieczysz swoje potrzeby kredytowe.
Decyzja o złożeniu wniosku o kredyt hipoteczny w banku, w którym prowadzisz konto osobiste, wydaje się naturalnym krokiem. Klientom często wydaje się, że wieloletnia współpraca z bankiem może przynieść im korzystniejsze warunki lub szybszą decyzję. Niestety, rzeczywistość bywa bardziej złożona, a własny bank wcale nie musi być najlepszym wyborem.
Bank, z którym współpracujemy od lat, ma szeroki dostęp do szczegółowych informacji o naszej sytuacji finansowej. Na podstawie historii konta bankowego może zobaczyć:
Choć taka transparentność może przyspieszyć proces analizy, oznacza również, że bank dokładniej przyjrzy się naszym finansom. Zwyczajowo banki proszę o wyciągi z rachunku z ostatnich 3-6 miesięcy, a nasz bank będzie miał dostęp do znacznie dłuższego okresu. Jeśli w naszej historii finansowej pojawiły się jakiekolwiek problemy, mogą one wpłynąć na decyzję kredytową.
Przykładem są sytuacje związane z egzekucjami komorniczymi, zaległościami w płatnościach lub innymi zobowiązaniami, o których inne banki nie mają pełnej wiedzy. Bankowi może się nie spodobać, że rok temu wziąłeś chwilówkę, inwestujemy w kryptowaluty, gramy w zakładach bukmacherskich, lubimy życie „na mieście”, często podróżujemy itp. Własny bank uwzględnia te czynniki, co może skutkować decyzją negatywną.
Nie jest prawdą, że własny bank zaoferuje lepsze warunki kredytu hipotecznego tylko dlatego, że jesteśmy jego długoletnimi klientami. Często zdarza się, że konkurencyjne instytucje mają korzystniejsze oferty, ponieważ starają się przyciągnąć nowych klientów.
Zaufanie do jednego banku może sprawić, że pominiemy lepsze oferty dostępne na rynku. Złożenie wniosków w innych instytucjach pozwala porównać warunki kredytowania i upewnić się, że dokonaliśmy najlepszego wyboru.
Zadatek to jeden z bardzo ważnych elementów umowy przedwstępnej jest zadatek, który zabezpiecza realizację umowy. Warto wyważyć w umowie interesy stron i jasno określić w umowie sytuacje, w których zadatek podlega zwrotowi.
Jedną z obiektywnych przeszkód, które uniemożliwiają zakup nieruchomości jest negatywna decyzje kredytowa. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie klauzuli umożliwiającej zwrot zadatku w przypadku, gdy kupujący potwierdzi, że co najmniej dwie lub trzy instytucje finansowe odmówiły przyznania kredytu hipotecznego.
Taki zapis stanowi ochronę dla kupującego, który nie musi obawiać się straty zadatku. Warunkiem jest złożenie kilku wniosków kredytowych. W przeciwnym wypadku sprzedający nie będzie musiał zwracać zadatku, który zgodnie z przepisami polskiego prawa jest z zasady instytucją bezzwrotną.
Sprzedający, zgadzając się na taki zapis, z pewnością zażąda dodatkowego potwierdzenia, że kupujący faktycznie podjął realne kroki w celu uzyskania finansowania (np. poprzez przedstawienie harmonogramu kontaktów z bankami lub decyzji wstępnych). Z kolei kupujący powinien zadbać o to, żeby warunki zwrotu zadatku były jasno i jednoznacznie sformułowane, co eliminuje ryzyko dowolnej interpretacji przez drugą stronę.
Dobra wiadomość dla kredytobiorców jest taka, że większość banków nie pobiera opłat za analizę wniosku kredytowego, ani za jego rozpatrzenie. Samo złożenie wniosku jest z reguły bezpłatne, co zachęca do składania wniosków na wypadek gdyby jeden bank odrzucił wniosek lub w celu znalezienia najkorzystniejszych warunków.
Jedynym kosztem, który może pojawić się w trakcie składania wniosków, jest wycena nieruchomości. Wartość nieruchomości jest ważnym elementem oceny ryzyka przez bank i wpływa na decyzję kredytową oraz warunki oferty (np. wysokość marży, wymagany wkład własny).
W wielu bankach akceptowana jest wycena dostarczona przez kredytobiorcę, wykonana przez niezależnego rzeczoznawcę majątkowego. Jeśli chcesz obniżyć koszty, które wynoszą od około 300 do 1000 zł, to możesz wykorzystać aktualny operat szacunkowy w kilku instytucjach.
Zgodnie z polskim prawem bank powinien wydać decyzję kredytową w ciągu 21 dni od momentu złożenia kompletnego wniosku kredytowego wraz z wymaganymi dokumentami. Regulacje te mają na celu przyspieszenie procesu i zwiększenie jego przejrzystości dla kredytobiorców.
Tyle teoria i przepisy prawa, ale z doświadczenia wiem, że banki często obchodzą ten zapis, a rzeczywisty czas oczekiwania może być dłuższy. Powody wydłużenia procesu to najczęściej:
Realistyczny czas oczekiwania wynosi od około 1 do nawet 3 miesięcy. Możesz go skrócić, jeśli zadbasz o kompletność dokumentów i zdecydujesz się na wsparcie eksperta kredytowego. Pomoże też złożenie wniosku w kilku bankach jednocześnie. Równoległe rozpatrywanie wniosków przez kilka instytucji, zwiększa szanse na szybsze uzyskanie pozytywnej decyzji.
Otrzymanie kilku decyzji negatywnych w procesie ubiegania się o kredyt może być frustrujące, ale nie oznacza końca możliwości. Warto jest poznać przyczyny odmowy, żeby podjąć odpowiednie kroki i poprawić swoją sytuację. Zgodnie z art. 70a ust. 1a ustawy Prawo bankowe banki mają obowiązek poinformować niedoszłego kredytobiorcę, co wpłynęło na dokonaną ocenę zdolności kredytowej.
Najczęstsze powody to:
Niektóre banki zakładają okres karencji, w którego trakcie nie można ponownie składać wniosku po decyzji negatywnej. Najczęściej wynosi on 2–3 miesiące, co daje Ci czas na poprawę sytuacji finansowej i historii kredytowej.
Już wiesz, dlaczego warto złożyć wniosek kredytowy i co sprawdza bank, rozpatrując wniosek kredytowy. Decyzja negatywna w jednym banku nie oznacza końca szans na uzyskanie kredytu. Co w sytuacji, gdy każdy z banków odmówi Ci przyznania kredytu? Zapraszam wtedy do kontaktu. Razem przeanalizujemy przyczyny odmowy i podejmiemy działania naprawcze. Współpraca z ekspertem kredytowym może pomóc w rozwiązaniu problemów i poprawie sytuacji. Ważna jest konsekwencja i cierpliwość. W wielu przypadkach odmowa jest jedynie przeszkodą do pokonania, a nie końcem świata.
Proces ubiegania się o kredyt hipoteczny i składania wniosków może wydać się złożony. Dlatego podzieliłem się z Tobą kilkoma praktycznymi wskazówkami i rozwiązaniami, które pomogą Ci zrozumieć najważniejsze zagadnienia oraz przygotować się do skutecznego działania. Bank zawsze może odmówić udzielenia kredytu hipotecznego. Złóż wniosek do kilku banków, będziesz miał pewniejszą sytuację.
Zdaję sobie sprawę, że każda sytuacja jest inna, a szczegóły procesu kredytowego mogą różnić się w zależności od indywidualnych potrzeb i okoliczności. Dlatego zachęcam do dzielenia się swoimi doświadczeniami, uwagami i pytaniami. Zapraszam do dyskusji!
Masz pytania lub uwagi?
Odpowiemy na Twoją wiadomość
Wiadomość
została
przesłana
Dziękuję!
Odpowiem tak szybko jak to możliwe.