Umowa deweloperska a kredyt hipoteczny
Rynek pierwotny
10 min. czytania
Oświadczenie inwestora zastępczego to druk do wypełnienia przez dewelopera lub spółdzielnię mieszkaniową. Inwestor wypełnia w nim najważniejsze dane z umowy deweloperskiej, przedwstępnej lub rezerwacyjnej. W szybkim tłumaczeniu to streszczenie umowy podpisywanej z nabywcą nieruchomości. Ma to na celu łatwiejszą nawigację w dokumentacji kredytowej oraz potwierdzenie prawdziwości dostarczonej umowy przedwstępnej. Branżowy skrót tego druku to OIZ. Dokument ten obowiązuje, jeśli wnioskujesz o zakup mieszkania lub domu z rynku pierwotnego.
W dzisiejszym artykule „Oświadczenie inwestora zastępczego” dowiesz się:
Mimo, iż formy i treść oświadczeń inwestora różnią się między bankami, to pewne wymogi są stałe. Podstawowe dane zawsze występujące w OIZ to:
Najczęstszym błędem jest niekompletność dokumentu. Wszystkie wymagane dane dotyczące transakcji muszą być bezwzględnie wypełnione.
Drugim błędem jest wypełnienie druku przez osobę nieupoważnioną. Do wypełnienia OIZ zobowiązana jest osoba występująca w KRS dewelopera. Jeśli nie występuje, to trzeba przedłożyć stosowne pełnomocnictwo.
Natomiast trzecim błędem jest wypełnienie danych innych, niż te znajdujące się w umowie np. inne daty, kwoty, dane dotyczące nieruchomości. Powyższe błędy mogą skutkować koniecznością dostarczenia nowego OIZ. Przed oddaniem dokumentu do banku możesz skonsultować z pracownikiem banku lub pośrednikiem, czy jest on prawidłowo wypełniony.
Należy przyjąć, iż taki dokument ma ważność 30 dni od daty znajdującej się na dokumencie. Termin ten musi być spełniony na moment złożenia kompletnej dokumentacji w banku. Może pojawić się sytuacja, iż w trakcie analizy kredytowej bank zażąda ponowienia dokumentu, choć zazwyczaj się to nie zdarza.
Nie, nie każdy bank ma druk oświadczenia dewelopera. Banki stosują własną politykę co do sposobu liczenia zdolności, procesu analizy kredytowej, jak i dokumentacji niezbędnej do uzyskania finansowania hipotecznego. Dla przykładu oświadczenie dewelopera będzie wymagane przez m.in. ING Bank Śląski, Millennium, Pekao S.A, Citi Handlowy, Santander, BNP Paribas. Po drugiej stronie stoją PKO BP, mBank, które nie mają takiego dokumentu w swoich wymaganiach.
Dokumenty na drukach bankowych zawsze muszą być dostarczane w oryginale. Proponuję jednak przed złożeniem w banku poprosić o skan celem weryfikacji dokumentu przez osobę, która Ciebie obsługuje. Zdarza się, że OIZ są wypełnione niepoprawnie. W dobie zwolnionego przez pandemię koronawirusa przepływu dokumentów warto zadbać o to, żeby dokumenty składane były raz, nie na raty. Dzięki temu znacznie przyspieszysz swój proces analizy kredytowej.
Zwróć uwagę, kto wypełnił druk oświadczenia inwestora zastępczego. W pierwszej kolejności możesz sprawdzić w KRS lub CEiDG (zależnie od rodzaju działalności dewelopera), czy osoba wypełniająca jest wpisana jako pełnomocnik. Jeśli nie, poproś o pełnomocnictwo do występowania w imieniu firmy. Bank musi mieć pewność, że dokument jest oficjalnym stanowiskiem inwestora.
Poza oświadczenie inwestora zastępczego będziesz musiał dostarczyć szereg innych dokumentów deweloperskich. Banki standardowo wymagają:
Komplet dokumentów powinieneś otrzymać od osoby, która obsługuje Cię w zakresie kredytu hipotecznego. Nie polecam pobierania druków z Internetu, gdyż bardzo często funkcjonują tam nieaktualne wersje. Możesz zgłosić się również do mnie. Mam dostęp do wszystkich aktualnych druków oświadczenia dewelopera.
Dokumenty, które trafiają do mnie od deweloperów, bardzo często zawierają powtarzające się błędy. Wśród nich wymieniłbym:
Dokumentacja deweloperska bardzo często jest niekompletna lub wręcz błędna. Prawidłowo skompletowane dokumenty znacząco wpływają na szybkość procesu analizy kredytowej. Bank nie wstrzymuje działania w trakcie, nie tracisz czasu na kuriera, dzięki czemu uzyskasz decyzję kredytową tak szybko, jak to możliwe. O ile duzi deweloperzy są dość dobrze przeszkoleni w wypełnianiu oświadczeń inwestora, o tyle małe podmioty potrafią je wypełniać na poziomie klasy podstawowej. Dzisiejszy temat być może nie jest najbardziej pasjonujący, jednak mimo wszystko istotny.
Czy uważasz, że temat Oświadczenie inwestora zastępczego został opisany wyczerpująco? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, koniecznie skomentuj poniżej. Chętnie odpowiadam na wszystkie pytania moich czytelników.
Masz pytania lub uwagi?
Odpowiemy na Twoją wiadomość
Wiadomość
została
przesłana
Dziękuję!
Odpowiem tak szybko jak to możliwe.