x

Kredyty hipoteczne

Kredyt na remont lub wykończenie nieruchomości

Planowanie remontu domu czy mieszkania może być stresujące i kosztowne. Szczególnie, gdy brakuje nam funduszy na sfinansowanie wszystkich potrzebnych prac. W takiej sytuacji kredyt hipoteczny może okazać się świetnym rozwiązaniem, które pozwoli na przeprowadzenie wymarzonego remontu lub wykończenia nieruchomości.

Dla wielu ludzi kredyt hipoteczny kojarzy się jedynie z zakupem nieruchomości. Nic bardziej mylnego! Taki kredyt można wykorzystać także na remont, modernizację lub rozbudowę już posiadanej nieruchomości. Dzięki temu potencjalni zainteresowani nie muszą odkładać decyzji na wiele lat ze względu na koszty, jakie należy ponieść przy realizacji marzeń o zmianie wnętrza swojego lokum. Nie muszą korzystać z półśrodków lub ciągnąć prac w nieskończoność, angażując każdą odłożoną przysłowiową złotówkę. Dzięki swoim cechom kredyt hipoteczny  umożliwia relatywnie szybkie uzyskanie taniego i długoletniego finansowania na zaspokojenie swoich potrzeb.

W tym artykule chcę pokazać Ci, jakie korzyści wynikają z zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego na remont oraz jakie są najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem takiej decyzji.

Spis treści

W dzisiejszym wpisie “Kredyt na remont lub wykończenie nieruchomości” dowiesz się:

 1. co to jest kredyt na remont lub wykończenie,
 2. zakres prac i materiałów możliwych do kredytowania,
 3. niezbędne dokumenty do złożenia wniosku,
 4. jaka jest maksymalna kwota kredytu na remont,
 5. ile wyniesie rata i całkowity koszt kredytu na remont,
 6. kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, czy pożyczka hipoteczna na remont,
 7. sposób rozliczenia kredytu na remont lub wykończenie.

 Jaka nieruchomość może być zabezpieczeniem?

Kredyt hipoteczny na remont może zostać zabezpieczony na różnych rodzajach nieruchomości, w tym:

 1. Mieszkanie lub dom, który jest własnością kredytobiorcy – to najczęstszy rodzaj zabezpieczenia kredytu hipotecznego na remont. Jeśli już posiadasz nieruchomość, na której chcesz przeprowadzić remont, możesz zastawić ją na rzecz banku, aby uzyskać potrzebną kwotę.
 2. Nieruchomość, którą planujesz zakupić – jeśli szukasz nieruchomości do remontu i chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny, możesz zastawić nowo nabytą nieruchomość jako zabezpieczenie.
 3. Inwestycyjna nieruchomość np. lokal usługowy – jeśli posiadasz już inwestycyjną nieruchomość i chcesz przeprowadzić na niej remont, to również możesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na remont, zastawiając ją jako zabezpieczenie.
 4. Działka budowlana – jeśli posiadasz działkę budowlaną, na której planujesz postawić dom, to także możesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na remont, zastawiając działkę jako zabezpieczenie.

Warto jednak pamiętać, że w każdym przypadku bank dokładnie ocenia ryzyko związane z udzieleniem kredytu hipotecznego i decyduje, czy dana nieruchomość będzie wystarczającym zabezpieczeniem. Wymagane dokumenty, procedury i warunki kredytu mogą się różnić w zależności od typu nieruchomości i indywidualnej sytuacji kredytobiorcy.

Twoja nieruchomość jest już obciążona kredytem hipotecznym a potrzebujesz środków na remont

W przypadku, gdy nieruchomość jest już obciążona hipotecznie, środki na remont można uzyskać tylko w banku macierzystym. Banki nie chcą zabezpieczać się na “drugim i kolejnych miejscach w hipotece”. W takiej sytuacji należy sprawdzić możliwości jakie oferuje bank, w którym posiadamy kredyt na zakup nieruchomości. Jeśli z jakichś przyczyn zaciągnięcie dodatkowego kredytu na remont lub wykończenie nie jest możliwe możemy postarać się o kredyt refinansowy + dodatkowe środki na remont lub wykończenie.

Zakres prac i materiałów możliwy do skredytowania

Zakres prac i materiałów, które można sfinansować z kredytu hipotecznego na remont, może być różny w zależności od banku i indywidualnych warunków kredytowych. Jednak w zdecydowanej większości przypadków kredyt hipoteczny na remont umożliwia pokrycie kosztów takich prac jak:

 1. Instalacje – w tym wykonanie instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, grzewczej, wentylacyjnej, klimatyzacyjnej, alarmowej i innych.
 2. Wykończenie wnętrz – w tym malowanie, tapetowanie, układanie płytek, montaż okien, drzwi i innych elementów wykończeniowych.
 3. Modernizacja lub rozbudowa – w tym wykonanie stałej zabudowy meblowej, wymiana podłogi, wymiana drzwi i okien na bardziej energooszczędne.
 4. Remont łazienki lub kuchni – w tym wymiana instalacji, płytek, mebli, armatury i innych elementów.
 5. Zakup materiałów budowlanych i wykończeniowych – w tym materiałów budowlanych, farb, płytek, mebli, armatury, okien, drzwi i innych.
 6. Sprzęt AGD do zabudowy – w kilku bankach istnieje możliwość sfinansowania lodówki, zmywarki, piekarnika, kuchenki etc.

Wyposażenie, które nie jest trwale złączone z nieruchomością nie jest kredytowane kredytem na remont lub wykończenie. To samo tyczy się również sprzętu RTV, audio – video oraz komputerowego.

Maksymalna kwota kredytu na remont

Maksymalna kwota kredytu hipotecznego na remont zależy od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy, jego zdolności kredytowej, a także od wartości nieruchomości, która ma zostać zastawiona jako zabezpieczenie kredytu.

W praktyce, banki finansują różne kwoty kredytów na remont, które zwykle wahają się od kilkudziesięciu tysięcy do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Minimalna kwota kredytu na remont

Minimalna kwota kredytu jest uzależniona od polityki banku. Są banki, które kredytem hipotecznym sfinansują potrzeby nawet na 20 000 PLN. W przypadku kilku innych minimalnym pułapem, od którego ktoś będzie chciał z Tobą rozmawiać będzie 100 000 PLN.

Wycena nieruchomości

Do wniosku kredytowego będziesz musiał przedstawić wycenę nieruchomości. Uważam, iż dobrze jest ten dokument zlecić we własnym zakresie operat szacunkowy zlecony we własnym zakresie, o ile dany wybrany bank akceptuje rozwiązanie tego typu. W operacie należy uwzględnić wartość obecną nieruchomości i wartość przyszłą, czyli prognozowaną wartość po wykonaniu zamierzonych prac remontowych. Operat szacunkowy powinien zostać wykonany przez licencjonowanego rzeczoznawcę majątkowego akceptowanego przez wybrany bank. W kontakcie z rzeczoznawcą zaznacz, że wycenę zlecasz na potrzeby starania się o kredyt hipoteczny oraz wyraźnie poinformuj, do jakiego banku lub banków będziesz składał wniosek. Niektóre banki wymagają wypełnienia przez rzeczoznawcę specjalnych druków bankowych.

Kwestię wyceny nieruchomości poruszyłem w temacie: wycena nieruchomości.

Na ile transz bank podzieli kredyt?

W zależności od kwoty kredytu, zakresu prac i wewnętrznych regulacji danego banku kredyt hipoteczny na remont może być podzielony na 1,2 lub więcej transz. W dużej mierze jest to zależne od kwoty kredytu na wykończenie. Jeśli będziesz zaciągał kredyt na 100 000 PLN, to otrzymasz te kwotę w 1 lub 2 transzach. Natomiast, gdybyś wnioskował o kredyt na remont w kwocie np. 300 000 PLN, to musisz się liczyć z podziałem na większa ilość transz.

Jak się rozlicza transze?

W przypadku podziału na 2 lub więcej transz pierwsze środki kredytobiorca otrzymuje na podstawie złożonej dokumentacji wraz z wnioskiem. Każda kolejna transza jest wypłacana na podstawie inspekcji nieruchomości dokonanej przez osobą wytypowaną przez bank (koszt w zależności od banku 0 PLN – 300 PLN) lub na podstawie dostarczonych zdjęć. Ma to na celu potwierdzenie wykonania  zadeklarowanych prac wykończeniowych.

Prace zadeklarowane w kosztorysie powinny być wykonane w 100%. Bank nie przymknie oka na brak wykonania prac, które zostały zadeklarowane w kosztorysie.

Obecnie już raczej nie stosuje się rozliczeń otrzymanych środków na podstawie faktur. Banki podchodzą zdroworozsądkowo i zdają sobie sprawę z tego w jaki sposób rozlicza się branża wykończeniowo-budowlana w Polsce. Wymóg przedstawienia faktur spowodowałby znaczne podrożenie kosztów wykonanych prac.

Czas na wykonanie remontu

Czas na wykonanie remontu, który może być zaliczony do kredytu hipotecznego, zależy od umowy zawartej między kredytobiorcą a bankiem. Zazwyczaj, banki wymagają, aby prace remontowe zostały wykonane w ciągu roku od udzielenia kredytu.

W przypadku, gdy remont nie zostanie wykonany w wyznaczonym terminie, bank może żądać zwrotu części kredytu lub narzucić inne sankcje. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed podpisaniem umowy zwrócić uwagę na czas na wykonanie remontu i upewnić się, że jest on realny i dostosowany do planów kredytobiorcy.

Maksymalny okres kredytowania w kredycie na remont

Okres kredytowania jest również uzależniony od wewnętrznych regulacji bankowych. Od 1 roku do nawet 35 lat.

Zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa to kluczowy czynnik, który wpływa na możliwość uzyskania kredytu hipotecznego na remont. Zdolność kredytowa to zdolność kredytobiorcy do spłaty zaciągniętego zobowiązania. Oznacza to, że bank dokładnie analizuje sytuację finansową kredytobiorcy, jego dochody i wydatki oraz obecne zobowiązania finansowe, aby określić, czy dany kredytobiorca jest w stanie spłacać raty kredytowe w terminie.

Aby bank mógł udzielić kredytu hipotecznego na remont, kredytobiorca musi posiadać wystarczającą zdolność kredytową. Zwykle banki wymagają, aby miesięczna rata kredytu nie przekraczała 50% dochodu kredytobiorcy. Oznacza to, że kredytobiorca musi mieć wystarczające dochody, aby po spłacie raty kredytowej, nadal móc utrzymać odpowiedni poziom życia i regularnie regulować inne zobowiązania finansowe.

Oprocentowanie kredytu na remont

Oprocentowanie kredytu na wykończenie jest dokładnie takie samo jak w przypadku kredytu na zakup nieruchomości. Jest to kredyt przeznaczony na cele mieszkaniowe.

Przykładowe wyliczenie kredytu przeznaczone na remont w kwocie 100 000 PLN

Oprocentowanie zmienne

Oprocentowanie zmienne oparte jest o zmiennej stopy procentowej WIBOR 3M/6M + marży banku

Całkowita kwota kredytu – 100 000 PLN
Okres kredytowania – 5 lat
Oprocentowanie –  WIBOR 3M 6,9% + marża 2%
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania – 10,52%
Rata – 2 071 PLN
Wysokość odsetek – 24 230 PLN

Oprocentowanie stałe

Stała stopa oprocentowania kredytu hipotecznego oznacza, iż Twoja rata się nie zmieni w zakładanym okresie kredytowania. Banki są zobowiązania do udzielenia kredytu na stałej stopie na minimum 5 lat w przód.

Całkowita kwota kredytu  – 100 000 PLN
Okres kredytowania – 5 lat
Oprocentowanie –  7,4%
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania – 8,97%
Rata – 2 002 PLN
Wysokość odsetek – 20 114 PLN

Jakie koszty trzeba ponieść w kredycie na remont?

Koszty w kredycie hipotecznym na remont, z którymi musisz się liczyć to:

 1. wpis do KW 200 PLN,
 2. ubezpieczenie nieruchomości 0,06% wartości ubezpieczanej,
 3. prowizja 0%-5% wartości kredytu,
 4. wycena nieruchomości 0-1 000 PLN,
 5. inspekcja do wypłaty transzy 0– 300 PLN.

Wszystkie koszty będą wpisane do umowy kredytu. Koniecznie zapoznaj się ze szczegółami.

Kosztorys prac remontowych – druk bankowy

Jednym z podstawowych dokumentów do ubiegania się o kredyt hipoteczny na remont lub wykończenie jest dołączenie kosztorysu do wniosku kredytowego. W kosztorysie deklarujemy zakres, termin i koszt prac, które chcemy wykonać w związku z planowanym remontem lub wykończeniem. Każdy bank ma swój własny druk kosztorysu. Są to raczej proste druki, których wypełnienie nie nastręczy zbyt wielu problemów nawet laikowi. Banki nie wymagają podawania konkretnych modeli, nazw produktów, serii itp. Jeśli będziesz miał problem z wypełnieniem takiego druku, powiedz to swojemu doradcy. Dla niego powinna to być przysłowiowa „bułka z masłem”. Musisz mieć jednak dość mocno sprecyzowany zakres prac, jakie zamierzasz wykonać.

Lista dokumentów do wniosku kredytowego

Do wniosku kredytowego będziesz musiał dostarczyć sporą ilość dokumentów. Precyzyjna i konkretna lista dokumentów będzie uzależniona od sytuacji osobistej, finansowej oraz nieruchomości, którą zamierzasz remontować. Poniżej znajdziesz najczęściej spotykane dokumenty od analizy których uzależnione jest udzielenie kredytu. Pamiętaj, że listę trzeba skonsultować ze swoim ekspertem kredytowym.

Dokumenty osobiste

Kredyt hipoteczny wymaga dokładnego określenia sytuacji prawnej oraz stanu cywilnego kredytobiorcy. Do złożenia wniosku o remont będziesz musiał posiadać:

 • dowód osobisty/ paszport,
 • akt rozwodowy*,
 • dokument potwierdzający alimenty*,
 • umowa przedwstępna, umowa rezerwacyjna, umowa deweloperska*.

Dokumenty finansowe

W banku będziesz należy przedstawić dokumenty potwierdzający wiarygodny, stabilny i zgodny z zasadami bankowymi dochód.

Umowa o pracę

Ulubiony przez banki sposób uzyskiwania dochodów. Klient uzyskujących dochody z umowy o pracę będzie musiał dostarczyć:

 • zaświadczenie o zarobkach – na druku bankowym,
 • potwierdzenie wpływów z wynagrodzenia na rachunek – wyciągi bankowe,
 • PIT + UPO za ubiegły rok,
 • zaświadczenie z ZUS o podstawie naliczania składek brutto – jeśli brak wpływów na rachunek lub zatrudnienie w firmie rodzinnej.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jeśli prowadzisz własną działalności, to spodziewaj się sporej ilości dokumentów. Najważniejsze z nich to:

 • PIT + UPO za rok lub dwa lata wstecz,
 • KPiR/ewidencja sprzedaży narastająco szczegółowo i podsumowanie za rok ubiegły i bieżący,
 • zaświadczenie z US i ZUS o braku zaległości w opłatach,
 • umowy kredytowe i leasingowe – jeśli posiadasz,
 • wyciągi bankowe,
 • druki bankowe.

Dokumenty nieruchomości

W zależności od rodzaju nieruchomości będziesz musiał dostarczyć różne dokumenty.

Zakup mieszkania

Zakup mieszkania będzie dla banku najłatwiejszą transakcją do realizacji. W związku z tym musisz dostarczyć niewielką ilość informacji.

 • numer księgi wieczystej,
 • podstawa nabycia nieruchomości (jeśli darowizna lub spadek),
 • kosztorys prac remontowych,
 • zaświadczenie o kredycie (jeśli finansowane kredytem).

Zakup domu

Zakup domu z rynku wtórnego lub od dewelopera będzie trochę bardziej skomplikowany. Będziesz musiał dostarczyć poniższą listę dokumentów, aby wziąć kredyt hipoteczny na remont.

 • numer księgi wieczystej,
 • wypis i wyrys z rejestru gruntów,
 • wypis z kartoteki budynków,
 • rzuty nieruchomości,
 • pozwolenie na użytkowanie/ zgłoszenie zakończenia budowy,
 • zaświadczenie o kredycie,
 • operat szacunkowy.

*-jeśli dotyczy

Wykończenie jako sposób na 20% wkładu własnego

Często spotykam się z informacją od klientów, iż posiadają 10% wkładu i około 10% na wykończenie mieszkania lub domu. Takie zestawienie pozwala na uzyskanie LTV na poziomie 80%, dostęp do większej ilości banków i dostęp do lepszych ofert. Środki pierwotnie przewidziane na wykończenie przeznaczasz na wkład własny. Z kolei wnioskujesz do banku o środki na wykończenie mieszkania lub domu Dzięki temu, iż bank partycypuje w wykończeniu podwyższa się docelowa wartość nieruchomości. Bank będzie się opierał na wartości nieruchomości uwzględniającej wykonane prace wykończeniowe.

Przykład 1.

Wartość nieruchomości – 300 000 PLN
Wartość transakcyjna – 300 000 PLN
Wkład własny – 30 000 PLN
Środki na wykończenie – 35 000 PLN
Wysokość kredytu – 270 000 PLN

Przykład 2.

Docelowa wartość nieruchomości – 335 000 PLN
Wartość transakcyjna – 300 000 PLN
Wkład własny – 65 000 PLN
Wysokość kredytu na zakup – 235 000 PLN
Wysokość kredytu na wykończenie – 35 000 PLN
Wysokość kredytu sumarycznie – 270 000 PLN

Całość posiadanych środków przeznaczasz na wkład własny i wnioskujesz do banku o środki na wykończenie w tej samej wysokości co zakładałeś pierwotnie. Prawda że proste? :)

Kiedy dostaniesz środki na wykończenie od banku?

To zależy od rodzaju inwestycji. Jeśli kupowana nieruchomość jest z rynku wtórnego, to środki otrzymasz po umowie przyrzeczonej, równolegle z wypłatą środków na rzecz sprzedającego. Jeśli zakupujesz nieruchomość na rynku pierwotnym, wypłata jest przed umową przyrzeczoną, to do wypłaty musisz donieść protokół zdawczo-odbiorczy podpisany przez dewelopera.

Plusy kredytu hipotecznego na remont

Kredyt hipoteczny na remont to opcja, która ma wiele korzyści dla kredytobiorcy. Oto niektóre z głównych plusów kredytu hipotecznego na remont:

 1. Niskie oprocentowanie – kredyt hipoteczny na remont zazwyczaj oferuje niższe oprocentowanie niż inne rodzaje pożyczek, co oznacza niższe koszty pożyczki i niższe miesięczne raty.
 2. Dłuższy okres spłaty – w przypadku kredytu hipotecznego na remont, okres spłaty może wynosić nawet kilkadziesiąt lat, co pozwala na rozłożenie spłaty na dłuższy czas i zminimalizowanie wysokości miesięcznych rat.
 3. Zabezpieczenie kredytu hipotecznego – kredyt hipoteczny na remont jest zazwyczaj zabezpieczony na nieruchomości, co oznacza niższe ryzyko dla banku i może pozwolić na uzyskanie korzystniejszych warunków kredytu.
 4. Wysoka kwota pożyczki – kredyt hipoteczny na remont może być udzielony na wysoką kwotę, co pozwala na pokrycie większych kosztów remontu.
 5. Możliwość przeprowadzenia większego remontu – kredyt hipoteczny na remont może pozwolić na przeprowadzenie większej i bardziej skomplikowanej modernizacji lub remontu nieruchomości, co pozwoli na jej zwiększenie wartości.

Podsumowując, kredyt hipoteczny na remont jest korzystną opcją dla osób, które planują remont nieruchomości i potrzebują większej kwoty pożyczki na dłuższy okres czasu.

Minusy kredytu hipotecznego na remont

Oprócz wielu korzyści, kredyt na remont może mieć również pewne minusy, o których warto pamiętać. Oto niektóre z najważniejszych minusów kredytu hipotecznego na remont:

 1. Długi okres spłaty – chociaż długi okres spłaty może być korzystny z punktu widzenia miesięcznych rat, to jednocześnie oznacza to dłuższy czas spłaty kredytu i wyższe koszty kredytu w sumie, co może wpłynąć na wysokość całkowitego kosztu kredytu.
 2. Relatywnie długi okres oczekiwania na remont- proces ubiegania się o kredyt hipoteczny na remont może być czasochłonny i wymagać dostarczenia dużej ilości dokumentów oraz spełnienia określonych wymagań kredytowych. W niektórych przypadkach proces ten może trwać nawet 2-3 miesiące.
 3. Ryzyko utraty nieruchomości – kredyt hipoteczny jest zazwyczaj zabezpieczony na nieruchomości, co oznacza, że w przypadku problemów ze spłatą kredytu, bank ma prawo zająć nieruchomość jako zabezpieczenie, co może prowadzić do utraty mieszkania lub domu.
 4. Ograniczenia w wykorzystaniu środków – kredyt hipoteczny na remont jest udzielany na określony cel, czyli na remont lub modernizację nieruchomości, co oznacza, że środki z kredytu nie mogą być wykorzystane na inne cele.
 5. Wysokie wymagania kredytowe – uzyskanie kredytu hipotecznego na remont może być trudne dla osób, które mają niską zdolność kredytową lub niewystarczające zabezpieczenia, co może prowadzić do odrzucenia wniosku kredytowego lub udzielenia kredytu na mniej korzystnych warunkach.

Podsumowując, kredyt hipoteczny na remont może mieć pewne minusy, takie jak długi okres spłaty, wysokie koszty kredytu, ryzyko utraty nieruchomości czy ograniczenia w wykorzystaniu środków.

Najczęściej popełniane błędy w kredycie na remont mieszkania

Kredyt na remont może być doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą przeprowadzić remont lub modernizację swojego domu lub mieszkania. Jednak, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, należy zwrócić uwagę na pewne błędy, które najczęściej popełniane są w trakcie ubiegania się o kredyt na remont. Poniżej przedstawiamy cztery z nich.

 1. Źle przygotowany kosztorys – jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas składania wniosku o kredyt na remont jest źle przygotowany kosztorys. Warto zwrócić uwagę na to, aby kosztorys był dokładny i zawierał wszystkie niezbędne koszty. Nieprawidłowo oszacowany kosztorys może skutkować koniecznością przeprowadzenia dodatkowych prac, co zwiększy całkowity koszt remontu. Źle przygotowany kosztorys może powodować problemy z bankiem i rozliczeniem transz.
 2. Brak odpowiednio przygotowanych dokumentów – drugim błędem jest brak odpowiednio przygotowanych dokumentów. Przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny na remont należy dostarczyć wiele dokumentów, w tym dokumenty potwierdzające dochody, zatrudnienie, kosztorys remontowy i wiele innych. Brak jednego dokumentu może skutkować odrzuceniem wniosku kredytowego lub przedłużeniem procesu aplikowania.
 3. Źle wyliczona zdolność kredytowa – kolejnym błędem jest źle wyliczona zdolność kredytowa. Warto dokładnie przeanalizować swoje dochody i wydatki, aby uzyskać realny obraz swojej sytuacji finansowej. Przekroczenie swojej zdolności kredytowej może spowodować odrzucenie wniosku kredytowego.
 4. źle dobrany okres wykonania remontu – nieprawidłowe zaplanowanie czasu na wykonanie remontu może skutkować przekroczeniem terminów zawartych w umowie kredytowej. Przed podjęciem decyzji o kredycie należy dokładnie przemyśleć czas potrzebny na wykonanie remontu i wybrać odpowiedni okres kredytowania

Pożyczka hipoteczna

Pewnym rozwiązaniem między kredytem hipotecznym celowym a kredytem gotówkowym jest pożyczka hipoteczna. Pożyczka hipoteczna to kredyt hipoteczny na dowolny cel, również na remont nieruchomości. Pożyczka hipoteczna będzie trochę droższa jak standardowa hipoteka, ale w tym przypadku nie będziesz musiał dostarczać kosztorysu, środki nie będą podzielone na transze i nie będzie trzeba ich rozliczać. Pożyczkę hipoteczną proponowałbym rozważyć, gdy Twoje potrzeby na remont to około 100 000 PLN. Całkowity koszt pożyczki hipotecznej nie będzie wiele wyższy od kredytu celowego.

Kredyt gotówkowy na remont mieszkania

Jeśli jesteś zainteresowany niższą kwotą kredytu, to może warto zastanowić się nad kredytem gotówkowym. W przypadku kredytu gotówkowego możesz liczyć na szybszą decyzję kredytową oraz mniejsze formalności. Koniecznie sprawdź ofertę kredytu gotówkowego oferowanego przez bank, w którym masz konto i wpływ wynagrodzenia. Wiele banków dla swoich klientów ma oferty kredytów gotówkowych “na klik”. W takiej sytuacji jesteś w stanie zrealizować wypłatę gotówki przelewem na rachunek bankowy klienta dosłownie w kilka minut od złożenia wniosku. W kredycie gotówkowym funkcjonują trochę prostsze zasady, jak w hipotece. Jednakże jest to droższe rozwiązanie, stąd proponuję rozważyć kredyt gotówkowy na remont tylko w przypadku niższych kwot.

Podsumowanie

Moim zdaniem, jeśli ktoś chce przeznaczyć kilkadziesiąt tysięcy złotych lub więcej na wykończenie lub zmianę aranżacji swojego lokum, to kredyt hipoteczny jest najlepszym rozwiązaniem. W przeciwieństwie do kredytu gotówkowego jest dużo tańszy i daje możliwość długiego okresu kredytowania. Dzięki temu skala codziennych wyrzeczeń na rzecz spłaty zobowiązania może być zdecydowanie mniejsza, a sytuacja korzystniejsza dla kredytobiorcy. Co prawda wiąże się z tym kilka niedogodności typu: zakres dokumentacji, długość czasu oczekiwania na kredyt czy też rozliczenie, ale wysokość raty i odsetek będzie zdecydowanie niższa.

Zapraszam do komentowania

Jeśli masz jakiekolwiek pytania na temat “Kredyt na wykończenie nieruchomości” zapraszam do komentowania poniżej. Chętnie odniosę się do wszelkich wątpliwości.

Formularz kontaktowy