x

Kredyt hipoteczny na 300 tys. zł – porównanie ofert

Kwoty zaciąganych kredytów hipotecznych rosną wraz ze wzrostem cen nieruchomości. Jak pokazują dane napływające z rynku, średnia wartość zobowiązania wynosi ponad 300 tys. zł. Warto wobec tego dowiedzieć się, jaki jest koszt kredytu hipotecznego na tę sumę i jak znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny. 

Kredyt hipoteczny 300 tys. na 25 lat ze zmienną stopą procentową to niemal modelowe zobowiązanie. Właśnie taka kwota i okres spłaty pojawiają się wyjątkowo często we wnioskach kredytowych. Wielu kredytobiorców musi wobec tego regulować takie zobowiązania, uwzględniając przy tym wzrost raty kredytu hipotecznego w ostatnim okresie. Jeżeli chcesz uzyskać wskazany kredyt mieszkaniowy, uważnie przeanalizuj oferty poszczególnych banków. Dobrym rozwiązaniem może być również sięgnięcie po dodatkowe opcje pozwalające obniżyć odsetki.

Kredyt hipoteczny 300 tys. — jaki wkład własny?

Wysokość minimalnego wkładu własnego kredytobiorcy zależy od regulacji konkretnego banku. Minimum dostępne na rynku to 10% wartości nieruchomości. Jeśli więc chcesz kupić mieszkanie o wartości 300 tysięcy złotych, będziesz musieć dysponować przynajmniej 30 tysiącami na ten cel. Banki często mają jednak wyższe oczekiwania i konieczne będzie samodzielne wniesienie minimum 20% wartości. W takim przypadku mowa już o 60 tysiącach złotych wkładu własnego.

Oczywiście im wyższy wkład własny, tym lepsze warunki może zaoferować bank. Niższa marża pozwoli obniżyć oprocentowanie kredytu hipotecznego. Nie będzie także konieczności wykupowania dodatkowego ubezpieczenia. Warto więc pomyśleć o wniesieniu jak najwyższej kwoty, zwłaszcza jeżeli kupujesz droższą nieruchomość.

Długość spłaty zobowiązania, czyli na ile lat kredyt hipoteczny na 300 tys.?

Najczęściej wybierany okres spłaty wynosi 25-30 lat. Dzięki tak długiemu okresowi pojedyncza rata jest niższa. Należy jednak pamiętać, że wpływa to na sumaryczne koszty pożyczki. Z bankiem można ustalić oczywiście inne warunki umowy. Maksymalna długość spłaty wyniesie ok. 35 lat. Pod uwagę należy wziąć również wiek kredytobiorców. W bankach trudno otrzymać kredyty, które miałyby być spłacone po ukończeniu przez kredytobiorców 75 roku życia. W niektórych instytucjach może być to jednak możliwe.

Wysokość raty kredytu i rodzaj oprocentowania przy kredycie hipotecznym na 300 000 zł

Kredyt hipoteczny 300 tys. – jaka rata będzie opłacana co miesiąc? Zależy to od kilku czynników, w tym przede wszystkim wysokości oprocentowania. Najczęściej wybierane kredyty ze zmiennym oprocentowaniem, poza marżą banku, opierają się także na zmiennej stawce WIBOR. Warto przeanalizować, o ile wzrośnie rata kredytu hipotecznego w przypadku zmiany stóp przez RPP. W przypadku chęci zakupu mieszkania z kredytem z zabezpieczeniem hipoteki można skorzystać również z czasowo stałej stopy, która nie będzie ulegać zmianie we wskazanym okresie.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny 300 tys.? Zdolność kredytowa zależy od kilku czynników. W przypadku kredytu na 25 lat z oprocentowaniem na poziomie 9% rata będzie wynosić ok. 2500 zł. O 5 lat dłuższy okres spłaty to rata niższa o ok. 100 zł. Właśnie takie środki muszą więc pozostawać w rodzinnym budżecie po opłaceniu stałych wydatków.

Bierzesz kredyt hipoteczny 300 tys., ile do spłaty w całym okresie kredytowania wymaga bank? To kolejna ważna kwestia. W podanym wyżej przykładzie okaże się, że łącznie trzeba będzie spłacić ponad 700 tysięcy złotych.

Kredyt mieszkaniowy wiąże się ze zróżnicowanymi kosztami. Jednym z nich jest wymagane ubezpieczenie oraz płacona na początku prowizja. Warto więc wziąć je pod uwagę jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji i podpisaniem umowy.

Formularz kontaktowy