x

Jak wybudować dom?

Marzysz o własnym domu? Cztery kąty z ogrodem to życiowy cel wielu osób, ale jak zabrać się do budowy i czy w ogóle warto stawiać dom od zera? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, jak postawić dom, który będzie służył Tobie i Twojej rodzinie przez długie lata i stanie się miejscem pięknych wspomnień.

Jak wybrać odpowiednią działkę na budowę domu?

Aby budowa domu mogła się rozpocząć, należy stać się właścicielem działki, na której stanie nasze gniazdko. Jeśli ziemię pod budowę otrzymałeś od rodziców czy dziadków, pamiętaj, by najpierw dopełnić wszystkich formalności i zadbać, by działka została na Ciebie oficjalnie przepisana.

Szukasz działki do zakupu? Na portalach ogłoszeniowych znajdziesz setki ofert z Twojej okolicy, ale skąd wiedzieć, jak wybrać najlepszą? Przede wszystkim szukaj działek budowlanych – w przypadku zakupu gruntu rolnego lub o innym przeznaczeniu będzie Cię czekało długie i drogie postępowanie o przekształcenie, zanim budowa będzie mogła się rozpocząć. Działki budowlane to „produkt” gotowy do postawienia na nim budynku jednorodzinnego, można więc przystąpić do prac znacznie szybciej.

Wybierając działkę z myślą o budowie domu, zwracaj oczywiście uwagę na jej lokalizację: ostateczny wybór powinien być podyktowany względami takimi jak: bliskość sklepów, komunikacji publicznej czy szkoły. Nie są to jednak jedyne wyznaczniki dobrej działki. By wybudować dom, musisz zapewnić pewne minimum powierzchni – najwygodniej budować na co najmniej 800 m2

Dobre działki mają regularny kształt, dostęp do drogi i uzbrojenie, tj. dostęp do mediów. Absolutnie konieczny jest przyłączenie do prądu. W ostateczności zamiast wodociągu i kanalizacji można mieć na działce studnię i szambo, choć z ich wykopaniem i utrzymaniem wiążą się zawsze dodatkowe koszty. Należy też ustalić sposób ogrzewania: tylko niektóre działki mają dostęp do lokalnej sieci ciepłowniczej.

Na tym etapie inwestycji koniecznie zajrzyj do księgi wieczystej działki i zobacz, jak wygląda jej stan prawny. Bez tego kroku w ogóle nie powinieneś przystępować do zakupu, a co dopiero zabudowy ziemi. Informacje zawarte w księdze są dostępne publicznie, wystarczy znać jej numer – otrzymasz go od sprzedawcy gruntu.

Wybór projektu domu

Drugim z niezbędnych procesów dotyczących budowy domu od podstaw jest projekt. Projekty domów wykonują biura architektoniczne, możesz też zdecydować się na zakup gotowego projektu z katalogu – jego koszt jest stosunkowo niewielki, a może znacznie zredukować wysokość późniejszych wydatków związanych z potencjalnymi przeróbkami i niemiłymi niespodziankami w trakcie budowy. W gotowych projektach materiały są z reguły optymalnie wykorzystane, a to pole do kolejnych oszczędności. Taki projekt to dobra podstawa, by zaplanować tanie budowanie domu.

Najlepsze domy to takie, które odpowiadają ich właścicielom, dlatego przy wyborze projektu kieruj się własnymi potrzebami, a nie sugestiami rodziny czy znajomych. Oprócz optymalnej liczby sypialni oraz sporej ilości miejsca do przechowywania warto pomyśleć o zorientowaniu działki i domu wobec stron świata. Wielu osobom zależy na słonecznym salonie z wyjściem na taras i do ogrodu, jednak takie rozwiązanie nie zawsze jest możliwe do wykonania i czasem trzeba pójść na kompromis.

Pamiętaj, że projekt domu musi być też zgodny z lokalnym MPZP – piszemy o tym niżej.

Budowa domu a formalności

Jak zbudować dom, by nie narazić się na kłopoty z prawem? Wbrew pozorom nawet na własnej działce nie możesz tak po prostu przystąpić do kopania fundamentów i stawiania ścian. W prawie budowlanym ściśle określono procedury, które poprzedzają etap budowy.

Najpierw udaj się do urzędu gminy lub urzędu miasta z wnioskiem o wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP), który określa warunki zabudowy na danym terenie. Następnie musisz uzyskać pozwolenie na budowę – w tym celu do urzędu musisz złożyć projekt zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany oraz dodatkową dokumentację, w tym dowód praw do nieruchomości i zaświadczenia od projektantów. Pozwolenie na budowę jest ważne przez 3 lata od wydania.

Zanim wbijesz łopatę, musisz jeszcze zgłosić zamiar rozpoczęcia budowy do regionalnego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Do tego wniosku będzie Ci potrzebny m.in. dziennik budowy, którego skrupulatne prowadzenie przez cały okres prac pozwoli Ci później uzyskać pozwolenie na użytkowanie nieruchomości.

Ostatnim krokiem jest zgłoszenie budowy w urzędzie – powinieneś to zrobić na 7 dni przed rozpoczęciem jakichkolwiek czynności budowlanych.

Miej na uwadze, że każdy z tych procesów kosztuje, a opłaty skarbowe nie są negocjowalne. Przygotuj się więc na pewne wydatki.

Podsumowanie

Jak (stosunkowo) tanio wybudować dom? Można powiedzieć, że w tym celu musimy działać na trzech obszarach: wybrać odpowiedni projekt, sprawnie współpracować z urzędami, by zaoszczędzić na opłatach skarbowych, i rozsądnie wybrać działkę. Jeśli dom stanie na działce budowlanej z doprowadzonymi mediami, na start unikniesz naprawdę wielu kosztów.

Szukasz dalszych cięć? Często warto wysupłać kilka złotych na fachową ekspertyzę, by później nie stanąć przed koniecznością oszczędności na siłę albo wręcz zawieszenia budowy ze względu na brak środków. Doświadczona ekipa budowlana lub architekt podpowiedzą, z czego najtaniej wybudować dom, jak zaoszczędzić na materiałach i jakie rozwiązania wprowadzić, żeby cieszyć się solidnym budynkiem, który nie okaże się skarbonką bez dna.

Formularz kontaktowy