sidebar
x
Przekaż dalej

Czy Refinansowanie kredytu Rodzina na Swoim jest opłacalne?

Refinansowanie kredytu Rodzina na Swoim to coraz częściej medialnie pojawiający się temat. Program Rodzina na Swoim to program dopłat polegający na dopłacaniu przez Państwo części odsetek do rat kredytów hipotecznych przez pierwsze 8 lat kredytu. Program czynnie działał od roku 2007 do 2012. Zaczął funkcjonować w czasie, kiedy na topie były kredyty walutowe, stopa WIBOR 3M była na wysokim poziomie, a marże w kredytach z dopłatą były wyższe niż dla kredytów standardowych. Wobec tego przez pierwsze lata kredyty z dopłatą Rodzina na Swoim były rzadko wykorzystywane przez kredytobiorców. Niewielu klientów było zainteresowanych zaciągnięciem kredytu z dofinansowaniem. Program zaczął nabierać na znaczeniu w momencie, kiedy banki zaczęły rezygnować z udzielania kredytów we frankach szwajcarskich, KNF znacznie ograniczył możliwości udzielania kredytów w innych walutach i banki, szukając nowych kanałów sprzedaży, zaczęły mocniej akcentować kredyty RnS. Były to lata 2009–2012, gdy zostało udzielone ponad 180 000 takich kredytów. W związku z faktem, iż dopłaty trwają do 8 lat, na rynek obecnie zaczynają trafiać osoby z pierwszego większego rzutu dopłat, którym zmieniły się raty na zdecydowanie wyższe. Zniknęła dopłata, zwiększyła się rata, pojawiło się zdziwienie u kredytobiorców. W dzisiejszym wpisie „Czy Refinansowanie kredytu Rodzina na Swoim jest opłacalne” dowiesz się:

Co to jest refinansowanie kredytu.
Czy można zyskać na refinansowaniu kredytu RnS.
Czy musisz zwracać dopłatę, jeśli refinansujesz kredyt Rodzina na Swoim.
Czy opłaca się czekać do końca dopłat.

Refinansowanie kredytu Rodzina na Swoim

Koniec dopłat Rodzina na Swoim co to oznacza?

Wysokość dopłat jest uzależniona od metrażu nieruchomości, wysokości kredytu, okresu kredytowania, wskaźnika BGK i oprocentowania kredytu (WIBOR3M/WIBOR6M + marża). Posłużę się swoim przykładem, gdyż w 2012 roku zaciągnąłem kredyt w ówczesnym jeszcze BNP Paribas (teraz BGŻ BNP Paribas). Przedstawię kredyt na warunkach, jakie mnie obowiązywały w momencie zaciągania mojego kredytu, gdyż kilka miesięcy temu skróciłem okres kredytowania o 6 lat.

Kwota kredytu – 438 370 PLN

Okres kredytowania –  30 lat

Oprocentowanie obecne – 2,92%(marża 1,19% :D) Teraz niestety o takim poziomie można pomarzyć.

Rata – ok.1450 PLN

W moim przypadku rata wzrośnie po zakończeniu dopłat o ok. 400 PLN/mc. Wzrost raty o 400 PLN może być dla pewnej ilości kredytobiorców problemem. Na chwilę obecną żaden bank nie ma szans pobić moich warunków cenowych. Trudno zatem oczekiwać możliwości refinansowania kredytu o powyższych parametrach. Jednakże kredyty z początkowych lat obowiązywania programu dopłat już takowy potencjał posiadają ze względu na słabiutkie warunki marżowe.

Co to jest refinansowanie kredytu hipotecznego?

Refinansowanie kredytu oznacza spłatę kredytu w banku A przez bank B. Zwyczajnie zaciągasz nowy kredyt w nowym banku na spłatę starego kredytu w starym banku. Spłacany jest sam kapitał bez odsetek, ewentualnie dorzucając prowizję za wcześniejszą spłatę (zazwyczaj po 3–5 latach już nie ma) i odsetki bieżące (np. spłata w 20. dniu miesiąca kiedy ratę płacimy 15. dnia).

Refinansowanie kredytu ma w większości przypadków na celu:

Obniżenie raty przez zmianę oprocentowania,
Obniżenie raty przez wydłużenie okresu kredytowania,
Rezygnację z niekomfortowych produktów dodatkowych,
Przeniesienie się do banku, który znajduje się w bliższej lokalizacji,
Uzyskanie dodatkowych środków w cenie kredytu hipotecznego.

Refinansowanie kredytu nie jest żadnym specjalnym produktem finansowym. Jest to zwykły zabieg mający polepszyć Twoją dotychczasową sytuację finansową. Mimo, iż w Polsce nie jest to zbyt popularne na chwilę obecną warto wiedzieć o wszystkich możliwościach.

Refinansowanie kredytu Rodzina na Swoim

Refinansowanie RnS może mieć sens, o ile znajdziesz choć jeden powód wymieniony powyżej. Dla części kredytobiorców, szczególnie z początkowych lat trwania programu, może to być naprawdę fajne rozwiązanie. Widziałem umowy, które klienci podpisywali z marżami w wysokości 3%. Zostali zwabieni dopłatą, ale niestety nie dopatrzyli że cała dopłata jest zjadana przez bardzo wysokie oprocentowanie.  3 % marży to jest naprawdę kosmiczny poziom, bo nawet teraz, kiedy mamy do czynienia z posuchą rynkową, da się zrobić kredyt na marży 1,7%. Dla szybkiego porównania:

Kredyt 300k PLN, okres kredytowania 22 lata (po 8 latach dopłat)

Kredy z dopłatą z marżą 3% – rata 1830 PLN

Kredyt bez dopłaty z marżą 1,7% – rata 1 620 PLN

Moim zdaniem to bardzo duża różnica – aż 2 400 PLN w skali roku, a więc więcej niż wynosi jedna rata w skali roku. Jak spojrzysz w dłuższym przedziale czasu, to okazuje się, że można zaoszczędzić ponad 50 000 PLN na odsetkach w następnych 22 latach trwania kredytu.

Dodatkowo podczas refinansowania kredytu można pomyśleć nad wydłużeniem okresu kredytowania. Polecam to jednak tylko osobom z faktycznymi kłopotami finansowymi. Okres kredytowania to bardzo istotny parametr. To jest główny determinant sumy odsetek, jakie trzeba zapłacić do banku. Wydłużenie okres kredytowania ma sens tylko wtedy, jeśli faktycznie jest potrzebne. Szczegółowo opisałem to w temacie kredyt hipoteczny a okres kredytowania.

Kredytów z dopłatą RnS było niemal 200 000 sztuk w całym okresie trwania programu. Większość datowana jest na ostatnie 5 lat. Po okresie dopłat z pełną ratą są kredytobiorcy z lat 2007–2009. W bieżącym roku i kilku następnych latach wiele osób czeka spotkanie z nową rzeczywistością i być może pytanie, czy warto spłacać kredyt RnS innym finansowaniem?

Refinansowanie kredytu RnS

Czy muszę zwrócić dopłatę jeśli zrefinansuję kredyt Rodzina na Swoim?

Nie musisz na nic zwracać. W ustawie o RnS nie znajdziesz żadnych zapisów o zwrocie dopłaty, tj. odsetek, jakie Państwo dopłaciło do Twojego kredytu, jeśli spłacisz zobowiązanie. Takie zasady są w obecnym programie dopłat – Mieszkanie dla Młodych. Są to jednak dwa różne programy, działające na podstawie dwóch różnych ustaw. Refinansowanie kredytu RnS nie oznacza konieczności zwrotu odsetek.

Czy mogę refinansować kredyt Rodzina na Swoim i zatrzymać dopłatę?

Niestety nie ma możliwości refinansowania kredytu RnS do innego banku i zachowania dopłat. Nawet jeśli bank, do którego chciałbyś przenieść kredyt, również brał udział w programie Rodzina na Swoim. W momencie refinansowania zamieniasz kredyt z dopłatami na kredyt standardowy. Raty będą w standardowej wysokości, bez dofinansowania. Niemniej taka operacja może być opłacalna. Kwestia dokonania odpowiednich wyliczeń.

Czy refinansowanie kredytu Rodzina na Swoim może być nieopłacalne?

Refinansowanie kredytu RnS można zrealizować w każdym momencie. Opłacalność należy wyliczać dla każdego przypadku indywidualnie. Nie ma jednej uniwersalnej recepty dla wszystkich. Coś  co jest dobre dla jednego kredytobiorcy może być złe dla innego. Najgorsze co można zrobić to kierować się opinią innych bez kalkulacji własnego przypadku. Rozumiem że dla wielu osób kredyt hipoteczny i matematyka to nie są najbardziej pasjonujące kwestie na świecie. Jednocześnie wiem, że błędne decyzje odpracowuje się znacznie dłużej niż poświęcenie kilku, kilkunastu godzin na analizę swoich spraw finansowych.

Jakie są koszty kredytu refinansowego Rodzina na Swoim?

Refinansowanie kredytu Rodzina na Swoim nie wiąże się ze specjalnymi kosztami.  Przynajmniej, tak jest zazwyczaj. To nie jest kredyt zabezpieczony jakimiś specjalnymi obwarowaniami. W trakcie refinansowania warto zwrócić uwagę kilka potencjalnych kosztów jakie mogą Ciebie w tej sytuacji spotkać. Głównie z nich to:

Prowizja za wcześniejszą spłatę
Najczęściej to koszt 2-3% pozostałego salda kredytu do spłaty. Zazwyczaj występuje przez pierwsze 3-5 lat okresu kredytowania. Dla większości kredytobiorców zatem jest lub zaraz będzie to problem przeszłości.

Prowizja za udzielenie kredytu refinansowego
Oferty kredytów refinansowych zazwyczaj w standardzie mają prowizję za udzielenie 0%. Może się tak jednak zdarzyć, że będzie na rynku oferta z super niską marżą i prowizją. Taka operacja również może być opłacalna, tylko że realne korzyści odczujesz dopiero po pewnym czasie. W każdej sytuacji trzeba skalkulować koszty i ocenić zasadność refinansowania kredytu RnS w takiej a nie innej formie.

Wycena nieruchomości
Każdy bank musi wykonać oszacowania wartości nieruchomości, by móc wyznaczyć poziom zabezpieczenia kredytu. Wartość nieruchomości jest zmienna w czasie. Dla kredytów refinansowych bardzo często banki oferują darmową wycenę. Czasem jednak trzeba będzie ponieść ten koszt z własnej kieszeni. Koszt wykonania wyceny dla mieszkań to ok. 400 PLN, dla domów ok.700 PLN.

Opłaty wieczystoksięgowe
Zmiana banku będzie wymagała zmian w księdze wieczystej. Trzeba będzie wykreślić starą hipotekę co kosztuje 100 PLN oraz wpisać nowy bank co kosztuje 200 PLN.

Wymagane dokumenty do refinansowania kredytu RnS

Każdy kredyt hipoteczny jest nieodłącznie związany z koniecznością dostarczenia precyzyjnej dokumenty. Tak będzie również w przypadku refinansowania kredytu Rodzina na Swoim. Dokumentacja nie odbiega w żadnym wypadku od standardowego kredytu refinansowego. Razem z wnioskiem trzeba będzie złożyć:

Dowód osobisty,
Dokumenty finansowe (w zależności od tytułu uzyskiwanego dochodu),
Dokumenty nieruchomości (podstawa nabycia nieruchomości),
Umowa kredytowa wraz z harmonogramem,
Zaświadczenie o kredycie.

Chwilę chciałbym zatrzymać się na zaświadczeniu o kredycie, gdyż jest to dokument, który nie ma jednej uniwersalnej treści. Zdarza się, że bank wystawiający nie uwzględnia w nim wszystkich istotnych danych. Prawidłowe zaświadczenie do refinansowania kredytu Rodzina na Swoim powinno zawierać:

Dane osobowe kredytobiorcy,
Datę udzielenia kredytu,
Wysokość pozostałego kapitału,
Odsetki naliczone od dnia ostatniej spłaty do dnia wystawienia zaświadczenia,
Prowizję za wcześniejszą spłatę,
Nr rachunku technicznego poprzez który ma zostać przeprowadzona spłata dotychczasowego kredytu,
Deklarację wydania dokumentów do zwolnienia hipoteki po spłacie kredytu.

Powyższe jest absolutnym minimum, by bank refinansujący miał wszystkie niezbędne informacje do przeprowadzenia transakcji. Zlecając wykonanie zaświadczenia warto zwrócić uwagę pracownikowi przyjmującego zlecenie na wszystkie powyższe punktu. Pracownik w oddziale niekoniecznie musi znać specyfikę kredytu hipotecznego. Zatem niekoniecznie musi znać niuanse refinansowania. Dla zachowania pewności proponuję by wszystkie zlecenia były zlecane na papierze i podpisane przez osobę, która to zlecenie przyjmuje.

Podsumowanie

Refinansowanie kredytu Rodzina na Swoim musi być dokładnie skalkulowane. Może wspomóc nas, by uzyskać lepsze warunki cenowe, uzyskać dodatkową gotówkę, zrezygnować ze współpracy z obecnym bankiem. Sama operacja nie jest trudna. Zaliczam ją do standardowych. Dokumentacja niezbędna do złożenia wniosku nie jest specjalnie wymagająca. Kredyt hipoteczny to taki produkt, wokół którego czasem trzeba się „zakręcić”, gdyż na ewentualnym wykorzystaniu możliwości rynkowych można coś ugrać. Warto na bieżąco sprawdzać swoją sytuację i odpowiednio reagować. Jeśli korzystałeś z pomocy doradcy kredytowego – odezwij się do niego z pytaniem czy można coś polepszyć.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, uwagi lub wątpliwości dotyczące tematu „Czy refinansowanie kredytu Rodzina na Swoim jest opłacalne” odezwij się w komentarzu. Chętnie pomogę :)

 • Adam

  Cześć, dzięki za artykuł i z góry dzięki za pomoc ;) mam problem bo kontakt na stronie RnS już chyba nie funkcjonuje, a cały czas męczy mnie jedno pytanie…mianowicie w 2012 kupiłem mieszkanie na RnS, zostały mi 3 lata do zakończenia dopłat,ale w związku z tym, że rodzina się juz powiększyła mieszkanie robi się dla nas za małe i myślimy o budowie domu. Przy czym obawiamy się, że będziemy musieli oddać całe dofinansowanie jeżeli sprzedamy mieszkanie przed tymi 8 latami. Czy jest jakaś opcja by nie zwracać tego dofinansowania do Państwa przy sprzedaży mieszkania po 5 latach programu RnS?
  Pozdrawiam,

  • Cześć,
   Nie trzeba zwracać dofinansowania po sprzedaży. 5 lat tyczy się programu Mieszkanie dla Młodych, nie Rodzina na Swoim. Niemniej trzeba przeczytać ustawę czy przypadkiem, nie ma jakichś specjalnych obowiązków w związku ze sprzedażą.
   Pozdrawiam
   Michał Dawidowicz

 • Tomasz

  Witam,
  Mam kredyt RNSa, czy jest jakaś dodatkowa dopłata do kredytu przeze bank ze względu na urodzenie się dziecka podczas trwania kredytu.

  • Dzień dobry,
   W RnS nie ma dodatkowych dopłat z tytułu urodzenia dziecka. Taka dopłata występuje w programie MdM.
   Pozdrawiam
   Michał Dawidowicz

 • Darek

  Witam,
  Mam RNSa na korzystnych warunkach.Mój bank na obniżkę wibor 3m reaguje skróceniem okresu kredytowania (rata pozostaje stała, bez zmian) Obecnie mój kredyt został skrócony o 11 lat. Gdyby wibor wzrósł to okres kredytu wydłużyłby się do maksymalnie pierwotnego.
  Chciałbym zawrzeć aneks z bankiem o realne skrócenie kredytu do właśnie tego okresu. Teoretycznie wydaje mi się że kwota dofinansowania powinna pozostać bez zmian. Zdaję sobie sprawę że przy podniesieniu wiboru rata wzrośnie. Pytanie moje brzmi: Czy aneksowanie umowy i skrócenie okresu kredytowego może w jakikolwiek sposób wpłynąć na dofinansowanie RNS? (pozostało mi jeszcze 2,5 roku dopłat).

  • Cześć Darku,
   Po opisie wiem że masz RnS w Deutsche Bank. Skrócenie okresu kredytowania oznacza niższe dofinansowanie, bo dofinansowanie w RnS jest do odsetek. Krótszy okres kredytowania oznacza niższe odsetki. Natomiast głównym celem jest podejrzewam nie najwyższa wartość dofinansowania tylko najniższe koszty odsetkowe.

   Pozdrawiam
   Michał

   • Darek

    Dokladnie tak. Zakładam że skoro bank sam „sztucznie” skraca okres kredytowania to poziom odsetek, a co za tym idzie dopłat pozostanie póki co bez zmian.

 • Marek

  Czy możliwe jest refinansowanie w tym samym banku ? 8 lat temu dany bank miał marżę na poziome 3% a teraz na 1,8%. Więc zaciągnięcie nowego kredytu hipotecznego aby spłacić stary ?

  • Cześć,
   To nie będzie refinansowanie a negocjacja warunków cenowych. Jak najbardziej. Musisz zgłosić się do swojego banku, napisać wniosek wskazać że obecne warunki cenowe odbiegają od tych, które posiadasz i złożyć wniosek. Swoją drogą to Twój kredyt nadawał się do refinansowania w 2011-2012 roku (marże w okolicach 1%). Posiadając kredyt standardowy miałbyś podobne warunki jak w RnS, ale na cały okres kredytowania.

   Pozdrawiam
   Michał Dawidowicz

 • GoS

  Dzień dobry, czy jest w ogóle możliwość by sprzedać mieszkanie w RnS po tych 8 latach dopłat, refinansować i dobrać gotówkę by kupić większe mieszkanie. Czy wchodzi w grę w tym momencie tylko refinansowanie?

  • Sprzedajesz mieszkanie. Dostajesz różnicę między wartością transakcyjną nieruchomości i wartością kredytu. Następnie kupujesz nowe mieszkanie posiadając wkład własny.

   Pozdrawiam
   Michał

 • Maria Lesień

  cyfry nie kłamią, refinansować rodzinę na swoim będzie się opłacało jeszcze długo. tym bardziej, że podwyżka stóp procentowych nie jest do końca pewna, a może być też niewielka. fajnie na wykresach pokazują to na https://refinansowanie-rodzina-na-swoim.pl/ gdzie widać różnice między dotychczasowym kredytem a proponowanym rozwiązaniem

 • test

  Załóżmy sytuację:
  mam RnS, chce sprzedać to mieszkanie i kupić nowe, nie tracąc przy tym dopłat, które już zostały wykonane (wiadomo że nowych nie będzie). Czy refinansowanie mi to umożliwi? Tzn. czy pozbędę się RnS i warunek że przez 8 lat nie mogę sprzedać mieszkania przestanie obowiązywać?

  • Cześć,
   Dlaczego twierdzisz że przez 8 lat nie możesz sprzedać mieszkania? Rodzina na Swoim to nie MdM.
   Pozdrawiam
   Michał

 • Refinansowanie RnS

  Generalnie refinansowanie opłaca się najbardziej powyżej 1,5% różnicy między marżami, bo warto pamiętać, że refinansowanie także może pociągnąć koszty – dodatkową prowizję, nowe ubezpieczenie, opłaty związane z nowymi wpisami w księdze wieczystej itp. Jednak dla beneficjentów RnS to często bardzo dobre rozwiązanie.

  • Trochę jesteś w ciąży i trochę nie jesteś w ciąży :) Tak na poważnie to po części masz rację, ale po części nie. Różnica na marży o której piszesz miałaby znaczenie na początku dopłat. Teraz kiedy wszystkie umowy są na końcu należy łapać okazję jeśli jakiś bank ma fajne warunki. Za jakiś czas może być gorzej i wtedy te kunktatorskie wyliczenia są do kitu.

 • Basia

  Dzień dobry, widzę że artykuł dość świeży, więc zakładam że obcuje Pan z tego typu kredytami na co dzień. Moje pytanie może nie do końca w temacie refinansowania, ale tez dotyczy kredytu z dopłatą RnS. Chcę kupić mieszkanie w budowie (akt notarialny po zakończeniu budowy mniej wiecej czerwiec 2018) częściowo finansując zakup środkami ze sprzedaży mieszkania, które posiadam z kredytem RnS. Pytanie jest następujące, w którym momencie musze poinformować bank (ten od kredytu z RnS) tak żeby nie stracić już wypłaconych dopłat? Czy juz po podpisaniu umowy z deweloperem? czy dopiero do 14 dni po podpisaniu aktu notarialnego? W przypadku jeżeli w między czasie sprzedam obecne mieszkanie to co jest podstawą do tego żeby informować bank? Wiem, że ten termin 14 dni jest ściśle przestrzegany, z tym że nie do końca wiem 14 dni od czego. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Cześć,
   Właścicielem nieruchomości stajesz się po podpisaniu końcowej umowy kupna-sprzedaży. Dopiero po tej umowie musisz zgłosić ten fakt do banku obsługującego RnS.
   Pozdrawiam
   Michał

Powiązane wpisy