Kredyt hipoteczny w związku nieformalnym – co warto wiedzieć?
Kredyty hipoteczne
6 min. czytania
Żyjemy w coraz bardziej tolerancyjnych czasach. Nie jest może idealnie, ale generalnie z roku na rok jest coraz lepiej. Na stosach nie pali się czarownic, ludzie nie wyglądają jak od ekierki, można swobodnie głosić własne zdanie. Sposób życia innych nie powinien wpływać na życie żadnej innej osoby. Pary jednopłciowe są normalnym zjawiskiem w naszym otoczeniu. Niestety rzeczywistość i relacje międzyludzkie idą swoją drogą, a prawo i rozwiązania formalne pozostają daleko w tyle. Pary homoseksualne napotykają w codziennym życiu wiele różnego rodzaju przeszkód. Jak to wygląda w odniesieniu do kredytu hipotecznego? Czy zdobycie kredytu hipotecznego dla par jednopłciowych jest możliwe? Czy łatwo go uzyskać?
Z dzisiejszego artykułu na temat kredytu hipotecznego dla par homoseksualnych dowiesz się:
Uzyskanie kredytu przez dwie osoby tej samej płci nie jest żadnym problemem. Pary homoseksualne powinny spełniać te same warunki brzegowe co pary heteroseksualne i single – należy mieć pozytywną historię kredytową, wkład własny, posiadać odpowiednie dochody, a nieruchomość musi być odpowiednio wyceniona oraz zaakceptowana jako forma zabezpieczenia.
Tak wyglądają wymagania banków w skrócie. Kredyt hipoteczny dla par tej samej płci opiera się na tych samych zasadach co kredyt standardowy.
Zdecydowana większość banków nie różnicuje sposobu liczenia zdolności kredytowej dla par homo- i heteroseksualnych. Banki mają liberalne podejście do tych kwestii i są w stanie pójść na rękę wnioskodawcom.
Głównym problemem jest oczywiście sposób wyliczania minimalnych kosztów socjalnych. Banki komercyjne ustalają to według własnego uznania. Poza bankami typu PKO BP S.A. i PEKAO S.A. reszta instytucji nie widzi problemu. Wnioskodawcy muszą oświadczyć, że tworzą wspólne gospodarstwo domowe i wspólnie rozliczają wszelkiego rodzaju koszty i przychody. W takim ujęciu zdolność kredytowa jest wyliczana dokładnie tak samo jak dla innych.
Dla pewności przed rozpoczęciem ubiegania się o kredyt proponowałbym założyć wspólny rachunek do codziennych rozliczeń. Dzięki temu w ramach jakichkolwiek wątpliwości wnioskodawcy posiadają dowody na wspólne miesięczne rozliczenia. Na wyciągach można wykazać dokonywanie wspólnych płatności za czynsz, żywność i inne wydatki socjalne. Kolejną kwestią jest konieczność wykazania we wniosku tego samego adresu zamieszkania. Nie można twierdzić, iż prowadzi się wspólne gospodarstwo domowe, mając różne adresy zamieszkania.
Ponieważ w polskim systemie prawnym nie ma wypracowanych rozwiązań dla par homoseksualnych, trzeba korzystać z możliwości ogólnych przewidzianych w kodeksie cywilnym. Pary homoseksualne nie mogą korzystać z prawa dziedziczenia. Oznacza to, iż w przypadku śmierci jednego z partnerów jego część majątku trafia do prawnych spadkobierców: rodziców, dzieci, a jeśli brak takowych, to do skarbu państwa. Warto zatem przemyśleć napisanie krzyżowego testamentu, nawet jeśli wnioskodawcy są w wieku, w którym nie myśli się o swojej śmierci.
Drugim zabezpieczeniem jest ubezpieczenie na życie z uposażeniem partnera minimum na wysokość kredytu. Z polisy ubezpieczeniowej spłacany jest kredyt. Dzięki temu w sytuacji śmierci jednej z osób druga zyskuje nieruchomość bez obciążenia. Śmierć drugiej osoby oznacza spadek dochodów gospodarstwa domowego, czyli może mieć wpływ na jakość życia i możliwość regularnego opłacania raty kredytu hipotecznego. Polisę ubezpieczeniową polecam każdej parze zaciągającej kredyt mieszkaniowy.
Ponieważ w polskim systemie prawnym nie ma wypracowanych rozwiązań dla par homoseksualnych trzeba korzystać z możliwości ogólnych przewidzianych w kodeksie cywilnym. Pary homoseksualne nie mogą korzystać z prawa dziedziczenia. Oznacza to, iż w przypadku śmierci jednego z partnerów jego część majątku trafia do prawnych spadkobierców: rodziców, dzieci, a jeśli brak takowych to do skarbu państwa. Warto zatem przemyśleć napisanie krzyżowego testamentu, nawet, jeśli wnioskodawcy są w wieku w którym nie myśli się o swojej śmierci. Drugim zabezpieczeniem jest ubezpieczenie na życie z uposażeniem partnera minimum na wysokość kredytu. Z polisy ubezpieczeniowej spłacany jest kredyt. Dzięki temu w sytuacji śmierci jednej z osób druga zyskuje nieruchomość bez obciążenia. Śmierć drugiej osoby oznacza spadek dochodów gospodarstwa domowego, czyli może mieć wpływ na jakość życia i możliwość regularnego opłacania raty kredytu hipotecznego. Polisę ubezpieczeniowe polecam każdej parze zaciągającej kredyt mieszkaniowy.
Proces uzyskania kredytu niemal nigdy nie jest komfortowy. To dni podwyższonego stresu spowodowanego wyczekiwaniem na pozytywne załatwienie sprawy. Od czasu do czasu trzeba uzupełnić informacje i dokumenty, tak by przekonać bank do siebie. Banki mają mniej lub bardziej logiczne rozwiązania w swojej polityce. Niestety raczej nie ma możliwości dyskutowania, tylko trzeba się poddać decyzji.
Jak wspomniałem, banki podchodzą neutralnie do jednopłciowości w gospodarstwie. Nie powinny pojawić się żadne pytania dotyczące tej kwestii.
Pomimo opinii obiegowych kredyt hipoteczny dla par homoseksualnych nie różni się niczym od kredytu standardowego. Paradoksalnie łatwiej jest zrealizować kredyt hipoteczny dla pary jednopłciowej niż dla księdza :).
Przygotowanie, lista dokumentów, proces uzyskiwania, podpisanie umowy i wypłata kredytu będą wyglądało bliźniaczo jak dla kredytu standardowego.
Pomagałem w uzyskiwaniu kredytów hipotecznych dla wielu par homoseksualnych i nigdy z tego tytułu nie napotkałem żadnych problemów. Jednocześnie mam świadomość, jak wiele mitów narosło wokół tej kwestii. Tym artykułem chciałem wyprostować wiele nieprawdziwych opinii, jakie zasłyszałem podczas rozmów z ludźmi lub przeczytałem w Internecie.
Jeśli będziesz mieć jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące kredytu hipotecznego dla homoseksualisty, śmiało korzystaj z funkcji komentowania. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania.
Masz pytania lub uwagi?
Odpowiemy na Twoją wiadomość
Wiadomość
została
przesłana
Dziękuję!
Odpowiem tak szybko jak to możliwe.