Jako skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców przy kredycie hipotecznym?
Kredyty hipoteczne
4 min. czytania
24-10-2024
7 min. czytania
Zakup własnego mieszkania lub domu jednorodzinnego to marzenie wielu osób, ale nie zawsze jest łatwe do zrealizowania. Szczególnie młode rodziny mogą napotkać trudności związane z koniecznością zgromadzenia wysokiego wkładu własnego, który jest jednym z kluczowych warunków przy staraniu się o kredyt hipoteczny. Na szczęście, istnieje rozwiązanie, które może pomóc w pokonaniu tej bariery – Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy. W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega ten program, jakie warunki trzeba spełnić, oraz w jaki sposób może on ułatwić spełnienie marzeń o własnym domu lub mieszkaniu.
W dzisiejszym wpisie „Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy czyli jak kupić mieszkanie bez wkładu własnego” poruszyłem następujące kwestie:
Musisz spełnić poniższe warunki w ramach rodzinnego kredytu mieszkaniowego, żeby móc starać się o kredyt z gwarancją wkładu własnego:
Do kredytu „Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy” mogą przystąpić:
Gospodarstwo domowe musi znajdować się na terenie RP (obowiązuje osoby bez polskiego obywatelstwa), albo poza terenem RP, ale pod warunkiem, iż wnioskodawca posiada obywatelstwo RP lub jest w związku z osobą posiadającą takie obywatelstwo.
Kredytobiorca musi posiadać zdolność kredytową. Nie jest możliwe wnioskowanie o kredyt z osobą, która ma wspomóc w zdolności kredytowej nawet, gdy tą osobą jest najbliższa rodzina (brat, siostra, matka, ojciec, dziadkowie etc.)
Kredyt udzielany jest w złotówkach. Zgodnie z polskim prawem kredyt hipoteczny musi być zbieżny z uzyskiwaną walutą dochodu. Istnieje możliwość „mieszania” dochodów, ale aby otrzymać rodzinny kredyt mieszkaniowy, osoba z dochodem w PLN musi zarabiać więcej od partnera/małżonka lub jej dochód musi być wystarczający do oceny zdolności kredytowej.
Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy może być udzielony, jeśli do dnia wniosku 36 miesięcy wstecz wnioskodawca nie był stroną umowy kredytu hipotecznego, której celem były wydatki związane z nabyciem lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Część banków niestety interpretuje, że zakup działki to wydatek związany z nabyciem domu. Ustawa przewiduje również możliwość, żebyś wnioskował o Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy, jeśli podpisałeś umowę deweloperską, następnie umowę kredytową i skutecznie od niej odstąpiłeś nie pochodząc do umowy przyrzeczonej.
Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy można uzyskać tylko raz. Jeśli zaciągałeś kredyt hipoteczny w tym programie, to niestety nie masz możliwości starać się ponownie nawet, gdy minęło 36 miesięcy od tego zdarzenia.
Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy może zostać udzielony na zakup lub budowę całości lub części wydatków związanych z:
Niestety nie jest możliwe uzyskanie kredytu w tym programie, jeśli celem inwestycyjnym jest budowa tzw. bliźniaka. Po wybudowaniu „bliźniaka” powstaną dwa odrębne lokale mieszkalne, a co już jest niezgodne z warunkami ustawy.
Istnieje możliwość wnioskowania o jeden kredyt łączący cel zakupu działki i budowę. W przypadku PKO BP, Alior Bank i Santander Bank nie trzeba mieć pozwolenia na budowę. Do wniosku musisz dostarczyć z dokumentów budowlanych projekt techniczny i kosztorys budowlany. Bank wypłaci środki po uzyskaniu prawomocnego pozwolenia na budowę. W przypadku Pekao musisz znaleźć działkę z wydanym pozwoleniem na budowę domu.
Wykończenie nieruchomości jest akceptowanym celem kredytowania. Ten cel kredytowania musi być jednak łączony z zakupem. Banki sfinansują tylko materiały trwale związane z nieruchomości. Rozliczenie za pomocą własnych zdjęć lub inspekcji.
RKM jest skierowany do osób, które nie posiadają nieruchomości mieszkalnej (lokal mieszkalny, dom jednorodzinny) oraz w okresie 5 lat poprzedzających złożenie wniosku nie dokonały zbycia takiej nieruchomości w drodze darowizny na rzecz osoby bliskiej tj. zaliczanej do grupy I i II podatkowej. Zakaz ten nie obowiązuje, gdy osoba obdarowana (nawet z I lub II grupy podatkowej) posiadała wcześniej udział w tej nieruchomości.
Jeśli jesteś zainteresowany opcją Rodzinnego Kredytu Mieszkaniowego i posiadasz nieruchomość, możesz ją sprzedać przed złożeniem wniosku. W tej sytuacji ograniczenie nie występuje.
Wyjątkiem pozwalającym na wnioskowanie o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego jest posiadanie przez wszystkie osoby wchodzą w skład gospodarstwa domowego maksymalnie jednej nieruchomości w udziale nie wyższym niż 50% i nabytym w formie dziedziczenia (spadek). Ta osoba nie może mieszkać w tejże nieruchomości od minimum 12 miesięcy lub kredyt RKM ma służyć nabyciu reszty udziałów.
Jeśli jesteś właścicielem lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, ale ta nieruchomość została wyłączona na podstawie stosownej decyzji urzędowej z użytkowania w związku z katastrofą budowlaną lub ze skutkami powodzi, wiatru, osunięcia ziemi lub działania innego żywiołu. Decyzja o wyłączeniu nieruchomości z użytkowania musiała wejść w życie minimum 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny.
Kolejny wyjątek zastosowane dla rodzin, które wychowują dwójkę i większą ilość dzieci. Rodziny wieloosobowe na moment starania się o kredyt w Rodzinnym Kredycie Mieszkaniowym mogą łącznie posiadać nieruchomości mieszkalne (mieszkanie, dom jednorodzinny) nie większe niż:
Banki oferujące kredyty hipotecznego w programie Rodzinnego Kredytu Mieszkaniowego nie wymagają wniesienia wkładu własnego. Istnieje możliwość sfinansowania nawet 100% LtV (Loan to Value, stosunek kredytu do zabezpieczenia).
Maksymalny posiadany wkład własny nie może przekraczać 200 000 PLN oraz nie więcej niż:
Rodziny wieloosobowe posiadające nieruchomość na moment złożenia wniosku nie mogą mieć więcej jak 10% wkładu własnego.
Wkład własny i środki RKM nie mogą przekroczyć 1 000 000 PLN. Jeśli wkładem własnym będzie działka na, której nie rozpoczęto prac budowlanych (do stwierdzenia przez wycenę nieruchomości) wartość działki może przekroczyć wkład własny 200 000 PLN.
Jeśli masz środki własne w kwocie minimum 20% i więcej, to dalej możesz skorzystać z programu, ale Twoje korzyści mogą wystąpić tylko w przypadku spłaty rodzinnej.
RKM wymaga skorzystania z gwarancji, jeśli nie masz 20% wkładu własnego. Gwarancja wkładu własnego jest zabezpieczeniem kredytu udzielanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) w przypadku Rodzinnego Kredytu Mieszkaniowego. Twój kredyt będzie podzielony niejako na dwie części:
Łącznie zatem masz szansę uzyskać kredyt nawet na 100% wartości nieruchomości.
Koszt skorzystania z gwarancji to 1% od jej wartości, maksymalnie 1 000 PLN.
W przypadku nieruchomości do 500 000 możesz, ale nie musisz wnieść w ogóle wkładu własnego.
20% X 500 000 PLN = 100 000 PLN
Maksymalna wartość gwarancji to właśnie 100 000 PLN.
W przypadku nieruchomości o wartości wyższej jak 500 000 PLN będziesz zobowiązany do wniesienia wkładu własnego. Wartość wymaganych środków własnych będzie uzależniona od wartości nieruchomości.
Załóżmy, że chcesz kupić nieruchomość o wartości 700 000 PLN.
700 000 X 20% = 140 000 PLN
Maksymalny kredyt o jaki możesz wnioskować to 660 000 PLN. Będziesz musiał wnieść minimum 40 000 PLN. Możesz więcej, ale nie musisz.
Budowa domu
10 min. czytania
Oferty banków
10 min. czytania
Oferty banków
10 min. czytania
Gdy RKM był łączony z programem Bezpieczny Kredyt 2%, banki liczyły zdolność kredytową lepiej. Obecnie ten program funkcjonuje samodzielnie (Bezpieczny Kredyt 2% wygasł), oprocentowanie jest standardowe, zatem zdolność kredytowa jest liczona jak w zwykłym kredycie hipotecznym. Można rzecz, że trzeba mieć nawet wyższą zdolność, gdyż istnieje możliwość zaciągnąć kredyt bez wkładu własnego, a więc w grę wchodzą wyższe kwoty transakcji.
Lokale mieszkalne zostały w ustawie potraktowane „gorzej” od domów jednorodzinnych. W przypadku lokali istnieją limity cenowe, których nie można przekroczyć, żeby mieć szansę na program „Mieszkanie bez wkładu własnego”
Zgodnie z zapisami ustawy cena lokalu mieszkalnego w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego, nie może przekroczyć kwoty stanowiącej iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych oraz współczynnika:
Jeśli kupujesz lokal mieszkalny budowany przez osobę nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej tylko jako osoba prywatna, musisz zastosować współczynnik 1,3.
Limit cenowy jest zróżnicowany również ze względu na położenie nieruchomości (województwo, miasto wojewódzkie, reszta miejscowości w województwie).
Limity cenowe są publikowane na stronie BGK raz na kwartał.
Limity cenowe mogą się zmieniać co kwartał ze względu na zmianę wskaźnika kosztu odtworzenia nieruchomości. Jeśli planujesz zakup mieszkania, warto umowę przedwstępną podpisać w bezpiecznej odległości od terminu zmiany. Od długiego czasu obserwujemy, że wskaźnik odtworzenia idzie tylko w górę. Może zdarzyć się jednak sytuacja, iż wskaźnik spadnie, Ty właśnie podpisałeś umowę przedwstępną/rezerwacyjną na określonych warunkach (wybrana nieruchomość „łapie się” ledwo, ledwo), a limity cenowe poszły w dół. Na bazie wielomiesięcznych doświadczeń wstecz, iż wskaźnik co najwyżej może iść tylko w górę lub jest stabilny została uśpiona Twoja czujność i nie złożyłeś wniosku na czas. W przypadku kredytu RKM decyduje data złożenia wniosku kredytowego. Postaraj się nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.
Domy jednorodzinne nie zostały uwzględnione w limitach cenowych przypadających na cenę 1 m2 powierzchni użytkowej. Niestety nie każdy dom w potocznym rozumieniu, to formalnie dom.
Jeśli ktoś wybudował tzw. bliźniaka jako osoba prywatna i sprzedaje nieruchomość, to w tym wypadku obowiązuje współczynnik 1,3. Bliźniaki mają tylko funkcjonalność domu, ale formalne są zazwyczaj lokalami mieszkalnymi. Podobnie rzecz się ma z segmentami. Tego rodzaje nieruchomości są w 99% przypadków budowane jako lokale mieszkanie i należy stosować wobec nich odpowiedni współczynnik. Aby formalnie określić rodzaj budowanej nieruchomości poproś o pozwolenie na budowę.
Co do zasady w większości transakcji, żeby mieć szansę na zakup nieruchomości będziesz musiał podpisać umowę przedwstępną. Umowa przedwstępna ma sens, jeśli równolegle wpłacisz środki zabezpieczające transakcje. Środki te mają na celu zapewnienie, iż obydwie strony podchodzą do transakcji poważnie i mają wspólny cel. Wpłacone środki możesz w umowie zapisać jako zaliczkę lub zadatek.
Jak kupić dom lub mieszkanie bez wkładu własnego, ale mając wpłaconą kwotę? Mianowicie w tej samej umowie należy zapisać zobowiązanie sprzedającego do zwrotu otrzymanej kwoty po podpisaniu umowy przyrzeczonej. Należy do wniosku dołączyć stosowne oświadczenie, w którym wyjaśnisz całą sytuację. Bank do uruchomienia kredytu będzie wymagał odpowiedniego zapisu w umowie przedwstępnej oraz potwierdzenia zwrotu otrzymanych środków.
Tu dowiesz się więcej zaliczka czy zadatek.
Wcześniejszą spłatę kredytu należy rozpatrywać w odniesieniu do indywidualnych zasad obowiązujących w danym banku oraz wcześniejszą spłatę wynikającą z ustawy.
Banki w swoich ofertach mogą pobierać prowizję do 3% przez pierwsze 3 lata, gdy wybierzesz oprocentowanie zmienne. W przypadku okresowo stałej stopy procentowej bank może pobierać prowizję (nie ma wartości maksymalnej) przez cały okres jej obowiązywania. Zazwyczaj jednak banki decydują się na prowizję 0%.
Powyższe zasady nie obowiązują, jeśli nadpłata będzie mniejsza od gwarancji wkładu własnego lub wynika ze spłaty rodzinnej. Tu zawsze prowizja za wcześniejszą spłatę to 0%.
Zwróć uwagę, czy możesz nadpłacać kredyt przez bankowość elektroniczną oraz czy możesz skracać okres kredytowania.
Jeśli chcesz sprawdzić korzyści wynikające z wcześniejszej spłaty, udostępniłem na swoim blogu przyjazne narzędzie, które pozwoli szybko wyliczyć jak dużo odsetek zaoszczędzisz.
Kliknij tu – Kalkulator wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego
Spłata rodzinna to jeden z elementów Rodzinnego Kredytu Mieszkaniowego. Jest skierowany do kredytobiorców, którym po podpisaniu umowy kredytowej powiększyła się rodzina o drugie lub kolejne dziecko. Wysokość spłaty rodzinnej to:
Maksymalna sumaryczna kwota spłaty rodzinnej to 100 000 PLN.
Środki są przekierowane na spłatę kapitału. Dzięki temu kredytobiorca będzie miał niższą ratę oraz całkowity koszt kredytu.
Spłata rodzinna jest możliwa, jeśli wszystkie poniższe warunki są spełnione łącznie:
W terminie 5 lat od dokonania spłaty rodzinnej nieruchomość finansowana Rodzinnym Kredytem Mieszkaniowym podlega ograniczeniom w obrocie. Pod rygorem zwrotu otrzymanej spłaty rodzinnej nie możesz:
Brak informacji o spółdzielczym prawie wynika z bałaganiarstwa ustawodawcy, nie wyjątkowego traktowania tego rodzaju nieruchomości.
Jeśli jednak w tym terminie, to zrobisz, będziesz musiał oddać proporcjonalną część do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego. Należy zastosować wzór (Otrzymana spłata rodzinna x pozostała ilość miesięcy do końca 5 letniego okresu)/60
Zaciągając kredyt RKM możesz wybrać:
Ustawa RKM nie określa wysokości oprocentowania. Banki mogą ustalać warunki cenowe wedle własnego uznania i wewnętrznej polityki.
Zwyczajowo kredyty z niskim wkładem własnym (tak się określa kredyty z LtV wyższym jak 80%) są dla banków bardziej ryzykowne. Ponadto trzeba opłacić ubezpieczenie niskiego wkładu. W związku z tym banki dla kredytów z wkładem poniżej 20% oferują gorsze warunki cenowe.
Trzeba jednak przyznać, iż większości instytucji wprowadziła specjalne warunki cenowe dla RKM, które są znacząco lepsze jak w przypadku kredytów standardowych. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania będzie bardzo korzystna. Jeśli wybierzesz zmienne oprocentowanie, większość banków zaoferuje kredyt z marżą 2%. Jeśli wybierzesz stałe oprocentowanie, Twoja oferta będzie również bardzo dobra. Nie jestem w stanie podać dokładnych danych, gdyż oferty ze stałym oprocentowaniem zmieniają się dość często. Napisz do mnie, chętnie pokażę Ci dzisiejsze możliwości.
Tu przeczytasz moje dywagacje na temat co wybrać – oprocentowanie stałe czy zmienne?
W programie wezmą udział instytucje, które podpiszą stosowną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Banki, które na dzień dzisiejszy biorą udział w rodzinnym kredycie mieszkaniowym to:
Przez chwilę ofertę kredytu RKM miały u siebie banki spółdzielcze, ale jakiś czas temu ich uczestnictwo zostało zawieszone.
Jeśli korzystałeś z Rodzinnego Kredytu Mieszkaniowego, Twoja nieruchomość położona jest na terenach powodziowych, nieruchomość została uszkodzona lub zniszczona oraz nie masz możliwości użytkowania jej choćby w części, możesz skorzystać ze środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.
Wsparcie z FWK polega na spłacie 12 kolejnych raty twojego kredytu hipotecznego.
Spłata ta nie narusza możliwości korzystania ze spłaty rodzinnej.
Wniosek o dopłaty należy złożyć do 31 grudnia 2024 roku.
Jeśli szukasz wsparcia eksperta kredytowego, napisz do mnie, chętnie pomogę w organizacji finansowania.
Pracuję w branży kredytowej od 2009 roku. W tym czasie zrealizowałem ponad 1500 transakcji kredytowych dla moich klientów, w tym kilkadziesiąt kredytów w programie „RKM”.
Moje usługi są dla klienta bezpłatne, a dzięki doświadczeniu i wiedzy jestem w stanie skutecznie i szybko przeprowadzić Ciebie przez cały proces starania się o kredyt hipoteczny. Moje usługi są dla Ciebie bezpłatne, jestem wynagradzany przez bank w którym podpiszesz umowę kredytową. Oferty są dokładnie takie same cenowo jak w oddziale banku.
Zakres moich obowiązków to:
Głównie działam w Warszawie i okolicach, ale mam za sobą na dobrą sprawę realizację kredytów hipotecznych na terenie całej Polski.
W zakładce referencje znajdziesz opinie od moich klientów. Są to prawdziwe opinie wystawione na Google.
Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy to szansa dla wielu osób, które marzą o własnym mieszkaniu, ale nie mają wystarczających oszczędności na wkład własny. Dzięki rządowemu wsparciu można starać się o kredyt, nawet nie posiadając odpowiedniej kwoty na start. To rozwiązanie szczególnie atrakcyjne dla młodych rodzin oraz osób, które dopiero zaczynają budować swoją stabilizację finansową. Program pozwala ominąć barierę, jaką często stanowi wysoki wkład własny, co znacząco ułatwia podjęcie decyzji o zakupie nieruchomości.
Jednak, jak w przypadku każdej decyzji finansowej, warto podejść do niej z rozwagą. Choć kredyt bez wkładu własnego może być kuszący, warto zastanowić się nad długoterminowymi konsekwencjami. Należy dokładnie zapoznać się z warunkami programu, a także porównać dostępne oferty kredytowe. Pamiętajmy, że nawet jeśli nie wpłacamy środków na wkład własny, będziemy musieli spłacać kredyt przez wiele lat. Ważne jest więc, aby nasza sytuacja finansowa pozwalała na regularne spłaty zobowiązań, bez nadmiernego obciążenia domowego budżetu.
Podsumowując, Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy to ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy chcą zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu, ale mają trudności z uzbieraniem wkładu własnego. To dobra opcja, o ile podejdziemy do niej z odpowiedzialnością i uwzględnimy swoje realne możliwości finansowe. Zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu, warto poradzić się doradcy finansowego i dokładnie przemyśleć swoją sytuację.
Czy już wiesz na czym polega udzielenie kredytu hipotecznego w programie RKM? Czy już wiesz, co trzeba zrobić, żeby dostać kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego? Czy już wiesz, które banki udzielają kredytu mieszkaniowego w programie? Jeśli się zastanawiasz, jak dostać kredyt hipoteczny, napisz komentarz poniżej, chętnie odpowiem na szczegóły.
Masz pytania lub uwagi?
Odpowiemy na Twoją wiadomość
Wiadomość
została
przesłana
Dziękuję!
Odpowiem tak szybko jak to możliwe.