Kredyt hipoteczny dla prawnika – warunki, oprocentowanie, wkład własny
Zawód a kredyt
6 min. czytania
„Kredyt hipoteczny dla żołnierza zawodowego” to jedna z moich ulubionych transakcji. Z doświadczenia we współpracy ze służbami mundurowymi mogę ocenić, że żołnierze to z pewnością jedna z najbardziej zorganizowanych grup zawodowych. Co do zasady cechują się bardzo dobrym podejściem do organizacji kredytu hipotecznego. Pomagając żołnierzowi uzyskać kredyt, mogę być niemal pewnym terminowości, punktualności, idealnej organizacji dokumentów, spokoju i cierpliwości. Te cechy zdecydowanie pomagają we współpracy, co zwiększa szanse na uzyskanie kredytu mieszkaniowego. Właśnie dlatego chciałbym podzielić się z Wami moją wiedzą i doświadczeniem w tym temacie. Omówię różne aspekty kredytu hipotecznego dla żołnierzy i postaram się udzielić kilku wskazówek, które pomogą Wam w osiągnięciu celu posiadania własnego domu. Nie czekajmy dłużej, zapraszam Was do lektury!
W dzisiejszym wpisie „Kredyt hipoteczny dla żołnierza zawodowego” poruszę kilka istotnych kwestii i dzięki temu dowiesz się:
Jeszcze kilka lat temu faktycznie można było uzyskać kredyt dla żołnierza z lepszym od standardowego oprocentowaniem, niższą marżą lub korzystniejszymi warunkami wcześniejszej spłaty. Obecnie nie ma na rynku żadnej oferty ze specjalnymi warunkami dla służb mundurowych. Jestem trochę zdziwiony, że brakuje propozycji dla konkretnych grup zawodowych, tylko wszyscy są wrzucani do przysłowiowego worka i traktowani „od centymetra”.
Żołnierze to całkiem nieźle zarabiająca – jak na polskie warunki – grupa zawodowa posiadająca bardzo stabilne zatrudnienie. Statystycznie patrząc pracownicy służb mundurowych spłacają swoje zobowiązania sumiennie i terminowo. Wydawać by się mogło, że na takich klientach powinno bankom zależeć, a nie ma nic lepszego, jak stworzenie specjalnego produktu z niższą ceną, dzięki czemu można „dopieścić” zadowolonego petenta. Zdecydowanie inaczej wygląda kwestia w przypadku kredytu gotówkowego. Kredyt gotówkowy w kilku bankach będzie na lepszych warunkach z mniejszą ilością wymaganych dokumentów.
Wynagrodzenie żołnierza to bardzo skomplikowana kwestia. Wypłata zazwyczaj zawiera kilka składowych: uposażenie zasadnicze i różnego rodzaju dodatki (m.in. za długoletnią służbę, specjalny, służbowy, kompensacyjny, motywacyjny etc.). Banki będą miały podobne podejście jak w przypadku umowy o pracę. Wszystkie stałe składowe powinny zostać uwzględnione w wyznaczaniu dochodu. Dużo zależy od sposobu wypełnienia zaświadczenia o zarobkach przez wojskowe kadry. Jeśli wszystkie dodatki zostaną wpisane jako podstawa wynagrodzenia, to bank bez problemu uwzględni całość do liczenia zdolności kredytowej. Z doświadczenia jednak wiem, iż kadry wojskowe miewają bardzo specyficzne podejście do bankowych druków.
W zależności od lokalizacji dodatek mieszkaniowy dla żołnierza zawodowego może wynieść nawet 1 500 złotych miesięcznie. Taka kwota powinna wydatnie podnieść zdolność kredytową. Według prawa nie jest to jednak dochód. W związku z tym większość banków nie uwzględnia tego dodatku w liczeniu zdolności kredytowej. Niemniej kilka banków jest w stanie to zrobić. Do wniosku powinieneś dostarczyć zaświadczenie o wysokości dodatku. Banki, które akceptują taki dodatek, to: Pekao, PKO BP, Millennium, ING Bank Śląski.
„Mundurówka” to dodatek, który jest wypłacany na zakup umundurowania. Nie jest to zatem dochód, którym można rozporządzać w celach prywatnych, w tym spłaty kredytu mieszkaniowego. Znane mi są jednak przypadki, że kadry wojskowe uwzględniały ten dodatek w zaświadczeniu o zarobkach. Dodatkowo na wyciągu wypłata wynagrodzenia i dodatków w danym miesiącu była zsumowana. Dzięki temu bank nie bardzo mógł zorientować się w sytuacji i uwzględniał cały dodatek w zdolności kredytowej.
Oferty banków
10 min. czytania
Oferty banków
10 min. czytania
Kredyt na budowę domu
10 min. czytania
Trzynasta pensja to wynagrodzenie dodatkowe, które przysługuje chyba wszystkim pracownikom jednostek budżetowych. Z zasady wypłaca się ją do końca marca za rok poprzedni. Termin wypłaty „trzynastki” jest bardzo ważny, gdyż banki hipoteczne najczęściej patrzą 3 lub 6 miesięcy wstecz. Jeśli będziesz starać się o kredyt mieszkaniowy w grudniu, to tylko kilka banków zaliczy „trzynastkę” do określenia Twojego dochodu. Co do zasady – do średniej będzie liczona jedna dwunasta wypłaconego dodatku.
Zgodnie z obowiązującym prawem banki mogą udzielać kredytu w walucie, w której kredytobiorca uzyskuje dochód. Zatem w sytuacji żołnierza przebywającego na kontrakcie zagranicznym warto zadbać o walutę przelewu. W przypadku przelewu zagranicznego potencjalne staranie się o kredyt bankowy może zostać bardzo utrudnione lub wręcz uniemożliwione, gdyż na rynku są tylko dwa banki udzielające kredytów walutowych i to też w minimalnym zakresie. Jeśli jednak przelewy będą realizowane w złotówkach, nie ma żadnego problemu z oparciem wniosku kredytowego o dochód z kontraktu. Zatem kredyt hipoteczny dla żołnierzy kontraktowych nie jest specjalnie skomplikowany.
Oprocentowanie kredytu dla żołnierza będzie takie samo jak dla wszystkich innych klientów. Niestety nie uzyskasz lepszych warunków poprzez legitymację żołnierza zawodowego.
Aktualnie w Polsce 50% udzielonych kredytów jest opartych na stopie procentowej zmiennej – WIBOR 3/6M – oraz marży, czyli narzucie banku. Obecnie poziomy WIBOR 3M i WIBOR 6M są znacznie wyższe jak jeszcze kilka lat temu. Wprowadziło to w ostatnim czasie spore zamieszanie na rynku i znaczne spadki podpisywanych nowych kredytów hipotecznych. Wysoką zdolność kredytową pożegnaliśmy na dłuższy czas.
Zmienna stopa procentowa ze względu na swój niestabilny charakteer może skutkować w przyszłości wzrostem lub obniżeniem raty oraz kosztów całkowitych. Całkowity koszt kredytu w przypadku oprocentowania zmiennego nie jest możliwy do wyliczenie.
Ciekawym rozwiązaniem, szczególnie gdy notujemy cykliczne wzrosty stóp procentowych, może być oprocentowanie stałe. Na rynku takie rozwiązanie oferują wszystkie banki, co zostało wymuszone przez KNF. Dzięki temu można zablokować ratę i uniknąć ryzyka jej wzrostu w najbliższej przyszłości. W większości banków tylko na pierwsze 5 lat, w jednym na 7 i w jednym na 10 lat, ale jestem pewien, że banki w przyszłości będą zmuszone wprowadzić konkurencję w tym zakresie. W przypadku oprocentowania stałego całkowity koszt kredytu jest łatwiejszy do wyliczenia.
Oferty banków
10 min. czytania
Oferty banków
10 min. czytania
Kredyt na budowę domu
10 min. czytania
Mimo, iż kredyt hipoteczny towarzyszy wielu z nas, w dalszym ciągu spotykam osoby, które są zdziwione, że banki mogą uzależniać uzyskanie kredytu od zapłaty prowizji lub kosztów początkowych w formie ubezpieczeń. Prowizja, jaka występuje najczęściej, wynosi 1–2%. Ubezpieczenia nawet do 5% kwoty kredytu. Jednak odpracowanie kosztów startowych potrafi trwać nawet 15–20 lat, a do tego czasu po kredycie może zostać już tylko wspomnienie. Osobiście nie jestem fanem tego typu ofert. Najczęściej proponuję klientom oferty kredytów hipotecznych, gdzie nie ma prowizji w ogóle. Jeśli wybierzesz ofertę z prowizją, możesz liczyć na niższą marżę, aczkolwiek niższy całkowity koszt objawi się dopiero po kilkunastu latach. W tej perspektywie może być już dawno po zobowiązaniu.
Drogi żołnierzu, banki i w tym zakresie Cię nie docenią. W większości przypadków wszystkich zainteresowanych traktują tak samo. Nie otrzymasz żadnego handicapu, a wręcz możesz mieć – w związku z prawem do wcześniejszej emerytury – problemy w tym zakresie. Kilka banków, jak ING Bank Śląski czy Citi Handlowy, mogą gorzej policzyć zdolność kredytową. Dzieje się tak, gdyż regulator rynku KNF w postaci rekomendacji narzuca bankom uwzględnianie obniżki dochodów po osiągnięciu wieku emerytalnego przez klienta. ING i Citi mają swoistą interpretację Twojego przypadku.
Nie jesteś pewien na jaki kredyt możesz sobie pozwolić? Skontaktuj się ze mną, chętnie przeliczę, jaka jest maksymalna kwota kredytu w Twoim przypadku. Zrealizowałem wiele kredytów dla pracowników finansów publicznych w tym żołnierzy, strażaków, funkcjonariuszy służby więziennej i innym.
Dokumentacja do kredytu dla żołnierza niczym się nie różni od standardowej. Będziesz musiał przygotować zaświadczenie o zarobkach. Pamiętaj, że każdy bank ma własną formatkę. Nie ściągaj wzoru z Internetu. Aktualne druki powinien mieć Twój doradca kredytowy. Będziesz musiał przedstawić, w zależności od wybranych banków, wyciągi lub same potwierdzenia wpływów od pracodawcy. Można przyjąć, że banki w Twoim przypadku nie będą interesowały się rozliczeniem rocznym. Z dokumentów finansowych to byłoby na tyle, więc jak widać w sumie bardzo niewiele.
Zakup lub budowa nieruchomości z udziałem kredytu hipotecznego są dość skomplikowane. To proces, który trwa przynajmniej kilka miesięcy, a sama stawka to minimum kilkaset tysięcy złotych. Mimo że z pewnością cechuje Cię spokój, rozwaga i umiejętność planowania, jeśli nie masz doświadczenia, narażasz się na popełnienie całej masy błędów. Może warto rozważyć współpracę z ekspertem kredytowym? Pomoc specjalisty nie podniesie ceny Twojego kredytu. Jego koszt będzie dokładnie taki sam, jeśli pójdziesz do oddziału banku. Doświadczony specjalista sprawdzi Twoją zdolność, zaproponuje pasujące i dobre cenowo oferty, przygotuje całą dokumentację i za jednym zamachem złożysz u niego wniosek kredytowy. Gdzie szukać specjalisty? Dzięki poleceniom Twoich znajomych. Dobrze sprawdza się też Internet (szukaj na forach, grupach Facebooka oraz blogach). W tych miejscach można spotkać wielu ekspertów hipotecznych.
Operacja „najtańszy kredyt hipoteczny dla żołnierza” odbywa się praktycznie na standardowych warunkach. Pewne wyjątki można zauważyć w strukturze dochodów. Służby mundurowe w Polsce mają wypłacane bardzo różne dodatki poza podstawą wynagrodzenia. Niestety nie otrzymasz lepszych warunków cenowych. Legitymacja służbowa w tym wypadku nic nie pomoże. Żołnierz to nie jest zawód zaufania publicznego. Podobnie wygląda sprawa z dokumentami. Będziesz musiał dostarczyć te standardowe, jak zaświadczenie o dochodach lub też wyciągi z bankowości elektronicznej. Z pewnością możesz liczyć na bardzo wysoką ocenę scoringową. Pracownik służby wojskowej zwykle klasyfikowany jest jako wiarygodny, stabilny i bezpieczny kredytobiorca.
Jeśli zainteresował Cię mój wpis o kredycie dla służb mundurowych, koniecznie daj znać w komentarzu. Chętnie odniosę się do wszystkich pytań i wątpliwości. W kwestii kredytu dla żołnierza jest jeszcze sporo wątków do omówienia, takich jak: ubezpieczenie nieruchomości, wycena, wcześniejsza spłata, produkty dodatkowe oraz kilka innych istotnych parametrów. Ludzie myślą, iż zawody zaufania publicznego oznaczają kredyt na preferencyjnych warunkach „z miejsca”. Niestety preferencyjne warunki kredytowania dla żołnierzy zawodowych miały miejsce kilka lat i raczej się nie zanosi na zmiany w tym zakresie.
Masz pytania lub uwagi?
Odpowiemy na Twoją wiadomość
Wiadomość
została
przesłana
Dziękuję!
Odpowiem tak szybko jak to możliwe.