x

Wniosek kredytowy

Kredyt hipoteczny 600 tys. złotych – warunki, oprocentowanie, zdolność kredytowa, wkład własny.

Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania lub domu, ale ceny nieruchomości przyprawiają Cię o zawrót głowy? Nic dziwnego, ponieważ za mieszkanie dwupokojowe lub trzypokojowe w większym mieście trzeba zapłacić ok. 800 tys. zł. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest najczęściej zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Czy warto myśleć o kredycie hipotecznym na taką kwotę? Jak najbardziej! Dzięki temu możesz zrealizować swoje marzenia o własnym mieszkaniu. Jako ekspert kredytowy z dużym doświadczeniem przygotowałem dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz, jak działa kredyt hipoteczny 600 tys. i jakie wymagania musisz spełnić, żeby go otrzymać. Przygotowałem też kilka fachowych porad, które pomogą Ci wybrać bank tak, żeby całkowity koszt kredytu był jak najniższy.

Inwestycja w nieruchomości to bardzo dobry pomysł na ulokowanie kapitału i zabezpieczenia przyszłości. Dlaczego? Przede wszystkim mieszkasz u siebie, co daje poczucie komfortu, spokoju i stabilizacji. Jest to szczególnie ważne, gdy masz już rodzinę lub planujesz ją założyć. Zakup mieszkania można również potraktować jako inwestycję, która w przyszłości może dać dobry zysk.

Z mojego artykułu dowiesz się, jak wygląda proces ubiegania się o kredyt hipoteczny, jak złożyć wniosek kredytowy i jakie kryteria stosują banki przy sprawdzaniu zdolności kredytowej. Mam nadzieję, że dzięki lekturze mojego tekstu Twoja decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego będzie świadoma i racjonalna.

Spis treści

Z artykułu „Kredyt hipoteczny 600 tys. złotych – warunki, oprocentowanie, zdolność kredytowa, wkład własny” dowiesz się:

 1. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zaciągnąć kredyt hipoteczny na 600 tys. zł,
 2. Jakie jest aktualne oprocentowanie kredytu hipotecznego na 600 tys. zł,
 3. Co to jest RRSO i czy zawsze faktycznie wskazuje najtańszy kredyt hipoteczny,
 4. Jaka będzie całkowita kwota do spłaty dla kredytu hipotecznego na 600 tys. zł,
 5. Ile musisz mieć wkładu własnego, żeby zaciągnąć kredyt hipoteczny na 600 tys.,
 6. Jakie ubezpieczenie jest obowiązkowe przy kredycie hipotecznym,
 7. Ile trzeba zarabiać, żeby mieć zdolność kredytową na kredyt na 600 tys. zł,
 8. Gdzie na mojej stronie znajdziesz link do kalkulatora kredytów hipotecznych.

Kredyt hipoteczny 600 tys. złotych – jakie warunki trzeba spełnić?

Kredyt hipoteczny znowu zyskuje na popularności. Na taką sytuację ma wpływ kilka czynników:

 • Kwota 600 tys. nie jest dostępna dla każdego. Niewiele osób dysponuje gotówką, która pozwoliłaby na zakup drogiego mieszkania.
 • Wzrosła zdolność kredytowa Polaków – banki na podstawie zalecenie Komisji Nadzoru Finansowego poluzowały kryteria dotyczące oceny zdolności kredytowej. Spadły też główne stopy procentowe, co przekłada się na niższą ratę kredytu hipotecznego. To również znacząco wpłynęło na wartości liczone w zdolności kredytowej.
 • Bezpieczny kredyt 2%– czyli tani kredyt hipoteczny z dopłatą rządową przez pierwsze 10 lat spłaty. Bezpieczny kredyt 2% można było połączyć z innym programem rządowym “Mieszkanie bez wkładu własnego”.
 • Mieszkanie na Start – Kredyt 0% – program rządowy, który ma dopiero wejść. Planowana data wejścia w życie odpowiedniej ustawy to okolice września. Ludzie pomni BK2 interesują się tematyką nieruchomości już wcześniej.

Dlatego, jeżeli Twoja sytuacja finansowa jest stabilna i masz wkład własny, to Twoje szanse na kredyt hipoteczny są dość duże. Zanim jednak podejmiesz decyzję, czy wziąć kredyt hipoteczny, to warto dokonać analizy ofert i poznać dokładnie warunki kredytu hipotecznego w co najmniej kilku bankach. Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Najlepiej rozpocząć współpracę z pośrednikami kredytu hipotecznego. Unikniesz w ten sposób błędów i pułapek, które mogą spowodować, że zaciągniesz kredyt hipoteczny, który będzie dla Ciebie nieodpowiedni.

Na co zwrócić uwagę? Najważniejsze elementy to:

 • wysokość comiesięcznej raty,
 • oprocentowanie kredytu hipotecznego, stałe lub zmienne (WIBOR + marża banku),
 • całkowity koszt kredytu hipotecznego i Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO),
 • okres spłaty,
 • wymagane dokumenty.

Musisz mieć zdolność kredytową!

Przejdę teraz do najważniejszej części tego rozdziału. Jednym z ważniejszych warunków, który musisz spełnić, żeby uzyskać kredyt hipoteczny, jest odpowiednia zdolność kredytowa, czyli zdolność do spłaty zobowiązań. Zdolność kredytowa to inaczej maksymalna kwota kredytu hipotecznego, którą możesz otrzymać i którą według banku będziesz w stanie spłacić.

Na Twoją zdolność kredytową mają wpływ przede wszystkim Twoje dochody. Banki preferują stabilne dochody, a jeżeli masz umowę o pracę na czas nieokreślony, to jesteś wymarzonym klientem. Jednak nie popadaj w panikę! Coraz więcej banków zaczyna podchodzić elastycznie do swoich klientów. Dlatego, jeśli pracujesz na podstawie umowy cywilnoprawnej lub prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to bez wahania składaj wniosek kredytowy.

Warto podkreślić, że każdy bank inaczej podchodzi do badania zdolności kredytowej. Nawet jeśli jeden bank uzna, że nie możesz starać się o kredyt hipoteczny 600 tys., to nie oznacza, że drugi nie przyzna Ci kredytu. Może się okazać, że różnice w liczeniu zdolności kredytowej mogą wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych. Dlatego wysłanie tylko jednego wniosku kredytowego jest moim zdaniem niewystarczające. Warto wysłać wnioski do kilku banków.

Sumienne skompletuj listę dokumentów

Jeżeli starasz się o kredyt hipoteczny, to musisz przejść przez wiele formalności, do których zaliczymy skompletowanie i dostarczenie niezbędnych dokumentów. Prawidłowo wypełniony wniosek to dopiero początek Twoje drogi. Konieczne będzie załączenie do niego dokumentów, które potwierdzą Twoją sytuację finansową i osobistą oraz dokumentów związanych z nieruchomością, którą planujesz kupić. Ostateczna lista dokumentów zależy od konkretnego banku i jego polityki kredytowej. Prawidłowo przygotowana lista dokumentów pozwala przejść przez proces szybciej oraz wspiera w uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej.

Wkład własny do kredytu hipotecznego – czy trzeba mieć?

Nie masz szans na kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na kwotę 600 tys. zł, to Twój kapitał początkowy powinien być nie mniejszy niż 10% do 20% wartości nieruchomości. Wynika to z Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego, która nałożyła na banki obowiązek wymogu wkładu własnego.

Wyjątkiem jest program rządowy “Mieszkanie bez wkładu własnego” , ale nie każdy potencjalny kredytobiorca spełnia jego warunki. Jeśli chcesz połączyć program BK2 z programem bez wkładu, to wymagania są praktycznie żadne. Trochę to inaczej wygląda, jeśli zamierzasz starać się o kredyt mieszkaniowy bez wkładu bez łączenia z programem Kredyt 2%. W tym przypadku cena 1 metra nieruchomości musi “łapać się” w limitach cenowych. Te niestety dość trudno spełnić.

Przejdźmy teraz do szczegółów kredytu hipotecznego 600 tys.

Ile musisz zarabiać, jeśli chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na 600 tys. złotych

To, jakie musisz osiągać dochody, żeby otrzymać kredyt hipoteczny 600 tys. zł, zależy od kilku innych kryteriów:

 1. liczby osób w gospodarstwie domowym – czyli liczba osób na Twoim utrzymaniu,
 2. rodzaju uzyskiwanego dochodu – np. umowa o pracę na czas nieokreślony, samozatrudnienie itd.,
 3. wysokości zobowiązań kredytowych – bank weźmie pod uwagę wszystkie Twoje zobowiązania, zarówno te wewnętrzne, jak i te zaciągnięte w innych instytucjach finansowych, jak np. kredyt gotówkowy, pożyczka, karta kredytowa,
 4. wysokości oprocentowania kredytu hipotecznego,
 5. rodzaju oprocentowania kredytu mieszkaniowego, które może być stałe lub zmienne,
 6. okresu kredytowania – dłuższy okres kredytowania to niższe raty i wyższa zdolność kredytowa.

Jak wspominałem wyżej, Twoja zdolność kredytowa może się różnić w zależności od banku. Analitycy bankowi podchodzą do każdego klienta indywidualnie. Wszystkie symulacje przygotowane przez mnie mają charakter orientacyjny. Potraktuj je, jako pewną wskazówkę, ale o ostateczna decyzja należy do banku. Może się okazać, że przy danych dochodach w jednym banku będziesz miał większą, a w innym niższą zdolność kredytową.

Wszystkie przedstawione wyliczenia dotyczą kredytów w ratach równych (tzw. annuitetowych) dla kredytu standardowego. Jeżeli wolałbyś spłacać kredyt w ratach malejących, to Twoja zdolność kredytowa będzie musiała być odpowiednio wyższa.

W przypadku kredytu 2% kredyt spłacasz w ratach malejących, co jest narzucone przez zasady zapisane w ustawie.

Gospodarstwo A – wyliczenie dla kredytu standardowego

Założenia:

 1. Jedna osoba w gospodarstwie domowym,
 2. umowa o pracę na czas nieokreślony,
 3. brak jakichkolwiek zobowiązań kredytowych
 4. oprocentowanie kredytu hipotecznego wynosi 7,5% w skali roku,
 5. raty równe,
 6. okres spłaty to 25 lat.

Okazuje się, że potencjalny kredytobiorca musi osiągać dochody w wysokości około 8 500 zł netto miesięcznie, żeby mieć zdolność kredytową i uzyskać kredyt hipoteczny na 600 tys. zł.

Gospodarstwo B – wyliczenie dla kredytu standardowego

 1. Dwie osoby w gospodarstwie domowym,
 2. Praca na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony,
 3. Brak zobowiązań kredytowych w innych instytucjach finansowych,
 4. Oprocentowanie wybranego kredytu hipotecznego wynosi 7,5%,
 5. Okres kredytowania 25 lat.

Potencjalni kredytobiorcy powinni zarabiać około 9 000 zł netto miesięcznie (łączne dochody), żeby mieć zdolność kredytową i uzyskać kredyt hipoteczny na 600 tys. zł.

Gospodarstwo C – wyliczenie dla kredytu standardowego

Założenia:

 1. Dwie osoby w gospodarstwie domowym i dziecko,
 2. Dochody uzyskiwane z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony,
 3. Brak zobowiązań kredytowych, zaciągniętych w innych instytucjach finansowych,
 4. Oprocentowanie kredytu hipotecznego 7,5%,
 5. Rodzaj rat – równe,
 6. Okres kredytowania – 25 lat.

W tym przypadku wnioskodawcy o kredyt hipoteczny powinni zarabiać około 10 700 zł netto miesięcznie, żeby ich zdolność kredytowa była wystarczająca do uzyskania kredytu mieszkaniowego na 600 tys. zł. W przypadku gospodarstwa z dzieckiem do zdolności w części banków można wliczyć dodatek 500+.

Jakie jest oprocentowanie kredytu hipotecznego na 600 00 złotych?

Rata kredytu hipotecznego i jego całkowity koszt zależą w głównej mierze od oprocentowania. Nic zatem dziwnego, że przy zaciąganiu kredytu hipotecznego to właśnie na ten parametr zwracamy uwagę w pierwszej kolejności. Oprocentowanie kredytów hipotecznych zależy od wielu czynników. Są to:

 • Główne stopy Narodowego Banku Polskiego, na które z kolei ma wpływ sytuacja gospodarcza i wskaźniki makroekonomiczne, tj. inflacja.
 • Czynniki związane bezpośrednio z kredytem hipotecznym, tj. kwota kredytu, wysokość wkładu własnego, rodzaju nieruchomości i aktualna oferta kredytów hipotecznych w danym banku.

Oprocentowanie zmienne

Oprocentowanie zmienne kredytu hipotecznego jest sumą stawki referencyjnej WIBOR 3M lub WIBOR 6M (w zależności od banku) oraz marży banku. W związku z reformą wskaźników niektóre banki, jak np. ING Bank Śląski zaczęły oferować oprocentowanie zmienne, które jest sumą WIRON 1M Stopa Składana i marży banku. WIBOR lub WIRON są elementem zmiennym oprocentowania a marża banku jest stała.

Zmienna stopa procentowa oznacza, że rata kredytu hipotecznego może się zmieniać. W przypadku WIBOR 3M rata może się zmieniać o 3 miesiące, a WIBOR 6M co 6 miesięcy. Nie jesteśmy zatem w stanie przewidzieć, ile będą wynosić nasze raty w ciągu całego okresu spłaty.

Obecnie najbardziej atrakcyjne oferty kredytu z oprocentowaniem zmiennym wahają się w granicach 7,5% – 7,8% skali roku.

Oprocentowanie stałe

Kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym jest dobrym rozwiązaniem dla tych klientów, którzy obawiają się wzrostu stóp procentowych. Taka oferta daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa, a także kontroli nad swoim budżetem. Jeszcze jakiś czas temu trudno było znaleźć kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem na rynku. Jednak od 2021 r. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zobowiązała banki do poszerzenia oferty o kredyty ze stałym oprocentowaniem.

Oprocentowanie stałe obowiązuje przez minimum 5 lat od daty podpisania umowy kredytowej z możliwością prolongowania na kolejnych 5 lat na warunkach obowiązujących w kolejnym okresie. Możesz też wybrać oprocentowanie zmienne, jeżeli uznasz, że będzie to dla Ciebie korzystniejsze.

W oprocentowaniu stałym nie ma podziału na WIBOR i marżę banku. Oznacza to, że wzrost lub spadek głównych stóp procentowych, zmiana sytuacji gospodarczej i wskaźników makroekonomicznych nie będzie miała wpływu na Twoją ratę. Pozostanie ona na niezmienionym poziomie przez cały okres obowiązywania.

Stała stopa procentowa to na pewno dobry wybór, gdy przewidujemy wzrost stóp procentowych. Co w sytuacji, gdy stopy procentowe zaczną spadać, a Twoja rata będzie wciąż taka sama? W takiej sytuacji możesz zdecydować się na refinansowanie kredytu hipotecznego. W ten sposób obniżysz ratę i/lub koszty kredytu hipotecznego.

Obecnie możemy znaleźć oferty kredytów z oprocentowaniem stałym, które wynoszą 6,8%.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania RRSO

RRSO to skrót od Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa i wyrażona jest w procentach. Jest to ważny wskaźnik, który mówi nam o tym, jaki jest całkowity koszt kredytu. Bank i inne instytucje finansowe są zobowiązane do podawania wysokości RSSO nie tylko w przypadku kredytu hipotecznego, ale również kredytu gotówkowego, pożyczki hipotecznej, karty kredytowej i innych zobowiązań.

Elementy, które wchodzą w skład RRSO to:

 • Oprocentowanie nominalne, które mówi nam o tym, jakie odsetki od kredytu zapłacisz. 
 • Prowizja za udzielenie kredytu, która jest ustalana indywidualnie przez bank. Niektóre banki oferują w ramach promocji kredyty lub pożyczki bez prowizji, ponieważ chcą w ten sposób przyciągnąć nowych klientów.
 • Koszty dodatkowe – np. obowiązkowe ubezpieczenie do kredytu hipotecznego.

RRSO z zasady uwzględnia wszystkie elementy, które decydują o koszcie kredytu. Nie musisz zatem się martwić, że bank ukrywa przed Tobą jakieś koszty. Pamiętaj jednak o kosztach, które nie są uwzględniane w RRSO. Są to np. koszt ustalenia hipoteki, koszt notariusza itd.

RRSO z pewnością ułatwia porównanie oferty banków, ale pod jednym warunkiem. Taka analiza ma sens, gdy porównujemy kredyty hipoteczne o tych samych parametrach, czyli ten sam okres spłaty, kwota kredytu i rodzaj raty.

Warto wiedzieć, że RRSO ze względu na konstrukcję wzoru matematycznego może wprowadzać w błąd. Podam dwa przykłady:

 1. Porównujemy dwa kredyty o tych samych parametrach. Różni je tylko rodzaj raty, ponieważ jeden z nich zakłada raty malejące. Całkowity koszt kredytu przy kredycie z ratą malejącą jest bez wątpienia niższy. Zapewne zdziwi Cię to, że RRSO takiego kredytu jest wyższe!
 2. Drugi przypadek, który chce zbadać to dwa kredyty o tych samych parametrach, ale z różnym okresem spłaty. Pierwsza umowa zakłada spłatę kredytu przez 25 lat, a druga przez 30 lat. Koszty całkowite kredytu o krótszym okresie spłaty będą oczywiście niższe. Jednak RRSO będzie wyższe niż w przypadku kredytu, który zakłada spłatę przez 30 lat.

Dlatego przede wszystkim zalecam sprawdzanie wszystkich elementów kredytu oraz porównywanie RRSO kredytów o takich samych parametrach.

W przypadku kredytu hipotecznego na 600 tys. zł RRSO dla oprocentowania zmiennego wyniesie około 10%, a dla kredytów ze stałym oprocentowaniem będzie to około 9%.

Kredyt hipoteczny na 600 tys. złotych – jaka będzie rata i jaki będzie całkowity koszt kredytu?

Wysokość raty oraz całkowity koszt kredytu są uzależnione od tego, jaki okres kredytowania wybierzesz oraz jakie będzie oprocentowanie kredytu hipotecznego.

Oprocentowanie zmienne – wyliczenie dla kredytu standardowego

Założenia: kredyt na 600 tys. zł z oprocentowaniem zmiennym na poziomie 7,5%, rata równa. Wysokość raty w zależności od długości spłaty wyniesie: Twoja rata kredytu hipotecznego wyniesie:

 • 10 lat – rata 7 122 PLN, odsetki 254 652 PLN,
 • 15 lat – rata 5 562 PLN, odsetki 401 173 PLN,
 • 20 lat – rata 4 833 PLN, odsetki 560 054 PLN,
 • 25 lat – rata 4 433 PLN, odsetki 730 184 PLN,
 • 30 lat – rata 4 195 PLN, odsetki 910 303 PLN.

Pierwsze co rzuca się w oczy, jest to jak rośnie koszt odsetkowy. W przypadku kredytu 10-letniego rata jest bardzo wysoka, ale koszt jest zdecydowanie najniższy. Oczywiście nie każdy ma środki, które pozwalają na spłatę pond 7 tysięcy złotych. Jednak zdecydowanie warto rozważyć zaciągnięcie kredytu na 15 lat lub 20 lat zamiast na 30 lat.

Według kalkulatora kredytu hipotecznego różnica w ratach między kredytem 15-letnim a 30-letnim to niecałe 1 400 zł miesięczne więcej, a kwota do spłaty jest mniejsza o ponad 500 tys.! Gdy porównujemy kredyt 20-letni i 30-letni to różnica w ratach wynosi niecałe 700 zł, ale za to na kosztach odsetkowych oszczędzamy 350 tys. zł. Dlatego zawsze uczulam klientów, żeby sprawdzili koszty kredytu dla różnych okresów spłaty. Taką symulację możesz zrobić na własną rękę. Skorzystaj w tym celu z narzędzia, jakim jest kalkulator rat kredytu hipotecznego. Pomoże Ci w tym również ekspert kredytowy lub doradca w banku.

Okres kredytowania jest bardzo niedocenianym parametrem. Jednak długość kredytu hipotecznego może mieć dla dużo większe znaczenie niż niewielkie różnice na marży bankowej. Spłacając kredyt 5 lat krócej, możemy zaoszczędzić nawet kilkaset tysięcy.

Oprocentowanie stałe – wyliczenie dla kredytu standardowego

Sprawdźmy teraz, jak będą kształtować się raty i koszt odsetkowy w zależności od okresu spłaty, gdy zdecydujemy się na kredyt z oprocentowaniem okresowo stałym 6,8%, a następnie zmiennym 7,5%. Twoja rata kredytu hipotecznego wyniesie:

 • 10 lat – rata 6 905 PLN, odsetki 228 578 PLN,
 • 15 lat – rata 5 326 PLN, odsetki 358 699 PLN,
 • 20 lat – rata 4 580 PLN, odsetki 499 209 PLN,
 • 25 lat – rata 4 164 PLN, odsetki 649 330 PLN,
 • 30 lat – rata 3 912 PLN, odsetki 808 158 PLN.

Podobnie jak w przypadku kredytu ze zmiennym oprocentowaniem możemy zauważyć znaczący wzrost kosztu odsetkowego przy kredycie z dłuższym okresem spłaty. Różnica rat między kredytem 15-letnim a 30-letnim jest wcale nie jest taka duża (około 1400 PLN/mc), a różnica w kosztach wynosi ponad 450 tys. zł. Różnica między 20-letnim a 30-letnim okresem kredytowania wynosi zaledwie 600 złotych, a całkowity koszt kredytu hipotecznego to ponad 300 tysięcy złotych.

Czy kredyt na 600 tys. złotych to duża kwota kredytu hipotecznego?

Kredyty hipoteczne stały się na przestrzeni ostatnich lat główną formą finansowania nabycia nieruchomości. Wzrost gospodarczy, różnego rodzaju programy społeczne, socjal typu 800+, COVID-19, inflacja i inne faktory spowodowały, iż ceny nieruchomości znacząco wzrosły. Na przestrzeni ostatnich 5 lat w niektórych lokalizacjach ponad 100% bazowej wartości. Jeszcze przed tym okresem liczba kredytów hipotecznych na tą kwotę była marginalna. Obecnie takie kwoty widujemy coraz częściej. Standardowy kredyt hipoteczny obecnie to prawie 450 000 PLN. W związku z tym kredyt na 600 tys. złotych jest powyżej średniej, ale nie powiedziałbym, że to jest bardzo duża wartość.

Czy musisz mieć historię kredytową, żeby zaciągnąć kredyt mieszkaniowy na 600 000 złotych?

Kwestie związane z historią kredytowej obrosła wieloma mitami. Rozprawmy się jednym z nich. Jeżeli chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny, nie musisz mieć bogatej i pozytywnej historii kredytowej. O ile w przypadku kredytu gotówkowego ma to znaczenie, to brak historii kredytowej nie przekreśla Twoich szans na kredyt hipoteczny.

Różnica wynika z faktu, że bank, który udziela kredytu hipotecznego wymaga ustanowienia zabezpieczenia w postaci hipoteki wpisanej do księgi wieczystej nieruchomości. Nawet jeśli przestaniesz spłacać raty, to bank może sprzedać nieruchomość i odzyskać pieniądze. Brak historii kredytowej jest zatem traktowany tak samo, jak pozytywna historia spłaty zobowiązań.

Duże znaczenie ma natomiast negatywna historia kredytowa, która oznacza, że nie spłacałeś swoich kredytów lub pożyczek w terminie. Negatywny wpis możesz uzyskać, gdy spóźniasz się ze spłatą dłużej niż 30 dni. Jeżeli takich wpisów jest dużo, to możesz mieć poważny problem z otrzymaniem kredytu hipotecznego. Wtedy należy podjąć kroki w celu “czyszczenia historii kredytowej”.

Zagadnienie jak analizować historię kredytową pod kątem kredytu mieszkaniowego znajdziesz w artykule “Kredyt hipoteczny a BIK“.

Ile musisz mieć wkładu własnego, żeby dostać kredyt hipoteczny na 600 tys. złotych?

Wkład własny ewoluował przez ostatnie lata. Jeszcze przed kryzysem finansowym, z którym mieliśmy do czynienia w latach 2008-2009, banki udzielały kredytów hipotecznych nawet na 130% wartości nieruchomości. Finansowanie na zakup nieruchomości mogły otrzymać nawet te osoby, które nie miały żadnego wkładu własnego. W kolejnych latach banki zaostrzyły politykę kredytową, na co miały wpływ również kolejne rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego. Ile obecnie wynosi minimalny wkład własny? Czy jest możliwy kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Wkład własny do kredytu standardowego

Zgodnie z Rekomendacją S KNF minimalny poziom wymaganego wkładu własnego wynosi 20% wartości nieruchomości. Możliwy jest wkład własny w wysokości 10%, ale wtedy bank musi wykupić tzw. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Dla Ciebie oznacza to konieczność opłacania wyższych rat, ponieważ banki w większości przypadków podwyższają marżę przy niskim wkładzie własnym. Dopiero gdy kwota do spłaty spadnie poniżej 80% LTV (ang. loan to value, stosunek kwoty kredytu hipotecznego do wartości nieruchomości), to marża wróci do poziomu standardowego. Tak jest

W przypadku kwoty kredytu w wysokości 600 tys. zł musisz dysponować wkładem własnym na poziomie od 60 tys. do 120 tys. zł. Wkładem własnym przy kredycie hipotecznym może być gotówka wniesiona w formie zaliczki lub zadatku, działka, czy prace budowlane zrealizowane na działce.

Wysokość wkładu własnego ma wpływ na oprocentowanie i całkowity koszt kredytu hipotecznego.

Pomyśl, żeby zabezpieczyć swoje życie –  ubezpieczenie kredytu hipotecznego – ile to będzie kosztowało i czy będzie obowiązkowe?

Ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym, choć nie jest obowiązkowe, to banki często wymagają od klientów, żeby nabyli taką polisę jako dodatkowy produkt. Osobiście uważam, że jest to dobre rozwiązanie, ponieważ w ten sposób możesz zabezpieczyć swoich bliskich na wypadek śmierci. Kwota 600 tys. jest bardzo wysoka i nie każdego stać na spłatę rat. Ubezpieczenie może uchronić Twoich bliskich przed koniecznością sprzedaży mieszkania lub domu.

Przykładowe miesięczne stawki polisy na życie w kredycie hipotecznym na 600 tys. zł:

 1. PKO BP – 166 zł,
 2. ING Bank Śląski – 210 zł,
 3. mBank – 270 zł.

Obecnie najtańsze ubezpieczenie na życie możesz nabyć w banku PKO BP.

Ubezpieczenie nieruchomości – jak to działa i ile kosztuje

Przy zaciąganiu kredytu hipotecznego bank zobowiąże Cię do zakupu polisy majątkowej. Konieczne będzie również dokonanie cesji na rzecz banku. Ubezpieczenie nieruchomości do kredytu jest obowiązkowe, ponieważ mieszkanie lub dom stanowi zabezpieczenie kredytu, a bank w ten sposób minimalizuje ryzyko utraty pożyczonych środków. Suma ubezpieczenia nie powinna być mniejsza niż wartość mieszkania. Bank najczęściej oferują kredyt hipoteczny z polisą majątkową w pakiecie, ale możesz też znaleźć ubezpieczenie na własną rękę. Polecam skorzystać z drugiego rozwiązania, ponieważ z pewnością znajdziesz tańsze ubezpieczenie i będziesz mógł dostosować jego zakres do swoich potrzeb.

W przypadku kredytu hipotecznego na 600 tys. zł ubezpieczenie nieruchomości będzie kosztowało około 300–360 zł w skali roku. Składka będzie zależeć od Towarzystwa Ubezpieczeniowego i zakresu polisy.

Wycena nieruchomości – jak bank wycenia nieruchomość

Wycena nieruchomości jest obowiązkowa przy kredycie hipotecznym i może ją sporządzić tylko rzeczoznawca majątkowy, który ma odpowiednie uprawnienia. Taka wycena nazywana jest profesjonalnie operatem szacunkowym, a jej celem jest określić dokładną wartość nieruchomości. Operat szacunkowy jest dokumentem urzędowym, który ma określoną w przepisach strukturę, formę i treść. Rzeczoznawca, wybierając metodę wyceny, jest również ograniczony przepisami prawa. Proces wyceny musi być zgodny z zasadami opisanymi w Ustawie o gospodarce nieruchomościami. Koszt operatu szacunkowego może się różnić w zależności od miejscowości. Przybliżone kwoty to:

 • wycena mieszkania – 500 zł,
 • wycena działki – 600 zł,
 • wycena domu – 1000 zł.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego – skasuj swoje odsetki nawet o połowę!

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego to dodatkowa nadpłata kapitału. W zależności od banku koszt nadpłaty może wynieść w zakresie 0-3%.

Koszt odsetkowy przy kredycie hipotecznym jest bardzo wysoki. Dlatego warto pomyśleć o dwóch wariantach:

 • Wcześniejsza spłata całego kredytu przed terminem w przypadku, gdy dysponujesz sporą gotówką. Pamiętaj jednak o prowizji za wcześniejszą spłatę. Bank może ją pobrać, gdy spłacisz kredyt z oprocentowaniem zmiennym w ciągu trzech lat od podpisania umowy lub w trakcie całego okresu obowiązywania stałej stopy procentowej, jeżeli wybrałeś kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym.
 • Nadpłata kredytu hipotecznego, która polega na możliwości płacenia wielokrotności rat, gdy będziesz miał taką możliwość. Jeżeli myślimy o nadpłacaniu kredytu hipotecznego, to warto się rozejrzeć za bankiem, który nie pobiera prowizji za wcześniejszą spłatę lub nadpłaty oraz daje możliwość skrócenia okresu spłaty w związku z nadpłatami.

Chcesz wiedzieć, ile możesz oszczędzić, nadpłacając kredyt hipoteczny? Na mojej stronie znajdziesz kalkulator nadpłaty kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny na 600 000 złotych – jakie dokumenty będziesz musiał dostarczyć do wniosku kredytowego

Kompletowanie dokumentacji i formalności to nie jest to, co kredytobiorcy lubią najbardziej. Jeżeli jednak marzysz o własnych czterech kątach, to musisz przez to przejść. Pamiętaj, że możesz liczyć na pomoc doświadczonego eksperta kredytowego. Lista dokumentów do kredytu hipotecznego zależy od polityki banku, źródła Twoich dochodów, czy rodzaju nieruchomości. Poniżej przygotowałem standardowe zestawienie dokumentów, które jest wymagane w bankach.

Dokumenty osobiste

Bank będzie chciał potwierdzić Twoją tożsamość, sprawdzić stan cywilny i sytuację prawną. W tym celu należy przedłożyć:

 • dowód osobisty lub paszport,
 • akt notarialny potwierdzający rozdzielność majątkową – jeśli podjęliście taką decyzję z współmałżonkiem,
 • prawomocny akt rozwodowy – jeżeli do niego doszło,
 • dokument potwierdzający wysokość alimentów,
 • umowa przedwstępna, umowa rezerwacyjna, umowa deweloperska.

Dokumenty finansowe

Dokumenty finansowe są niezbędne, żebyś mógł potwierdzić źródło swoich dochodów, ich stabilność i regularność.

Umowa o pracę

Jeżeli pracujesz na podstawie umowy o pracę, to musisz złożyć takie dokumenty, jak:

 • Zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy z ostatnich 3 lub 6 miesięcy na druku bankowym. Jest ważne 30 dni.
 • Wyciąg z rachunku potwierdzający stałe wpływy wynagrodzenia,
 • rozliczenie roczne PIT,
 • zaświadczenie z ZUS-u o podstawie naliczania składek brutto – w przypadku braku wpływów na konto lub zatrudnienia w firmie rodzinnej.

Działalność gospodarcza

Gdy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to dostarczasz trochę więcej dokumentów:

 • wydruk CEIDG,
 • wydruk z Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR) lub z ewidencji przychodów (ryczałt),
 • zaświadczenie z ZUS i US o niezaleganiu ze składkami i podatkami,
 • PIT + UPO za rok lub dwa lata wstecz,
 • umowy kredytowe i leasingowe – jeśli masz,
 • wyciągi bankowe.

Umowa zlecenie i umowa o dzieło

Choć banki preferują umowę o pracę, to z umową cywilnoprawną również masz szansę na kredyt. Do banku musisz dostarczyć następujące dokumenty:

 • umowa o współpracy,
 • wystawione rachunki,
 • potwierdzenie wpływów na rachunek,
 • rozliczenie roczne PIT + UPO.

Dokumenty nieruchomości

Lista potrzebnych dokumentów zależy od rodzaju nieruchomości, którą chcesz kupić.

Zakup mieszkania

W przypadku mieszkania musisz dostarczyć niewiele dokumentów:

 • podstawa nabycia nieruchomości – akt notarialny zakupu, darowizny, dziedziczenie,
 • numer księgi wieczystej nieruchomości,
 • zaświadczenie o kredycie hipotecznym (jeśli nieruchomość jest obciążona).

Zakup domu

Zakup domu na kredyt to trochę bardziej skomplikowana transakcja dlatego dokumentów będzie trochę więcej. Będą Ci potrzebne:

 • numer księgi wieczystej,
 • podstawę nabycia nieruchomości,
 • wypis i wyrys z rejestru gruntów,
 • wypis kartoteki budynków,
 • rzuty nieruchomości,
 • pozwolenie na użytkowanie / zgłoszenie zakończenia budowy,
 • zaświadczenie o kredycie (jeśli nieruchomość jest obciążona),
 • operat szacunkowy.

Budowa domu systemem gospodarczym

Kredyt na budowę domu to najbardziej skomplikowany przypadek, dlatego musisz dostarczyć do banku sporo dokumentów:

 • numer księgi wieczystej,
 • pozwolenie na budowę,
 • wypis i wyrys z rejestru gruntów,
 • plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy,
 • projekt budowlany,
 • dziennik budowy,
 • pozwolenie na użytkowanie / zgłoszenie zakończenia budowy,
 • kosztorys na druku banku,
 • operat szacunkowy.

Kredyt hipoteczny na 600 000 złotych krok po kroku – opis etapów starania się finansowanie

W przypadku starania się o kredyt hipoteczny procedura jest dłuższa i wymaga od nas większego zaangażowania niż w przypadku kredytów gotówkowych. Musisz uzbroić się w cierpliwość i przejść cały proces krok po kroku. Zanim przejdziesz do pierwszego z nich (czyli do spotkania z ekspertem kredytowym, co zdecydowanie polecam), to zrób małe rozeznanie. Sprawdź, jak kształtują się oferty banków, korzystając np. z rankingu kredytów hipotecznych, który bez problemu znajdziesz w Internecie. Podsumuj swoje dochody i koszty, a następnie zastanów się, czy będziesz w stanie spłacać kredyt hipoteczny bez problemu.

Spotkanie z ekspertem kredytowym

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na długie lata. W przypadku kredytu hipotecznego 600 tys. zł z pewnością raty będą wysokie, tak samo koszt całkowity kredytu. Dlatego, w takiej sytuacji najlepiej spotkać się z profesjonalnym ekspertem kredytowym, który pomoże Ci wybrać najlepszy kredyt hipoteczny. Ekspert kredytowy zna bardzo dobrze ofertę rynkową i jest na bieżąco ze wszystkimi promocjami.

Na samym początku ekspert kredytowy wybada Twoje potrzeby i zbada Twoją zdolność kredytową. Następnie przeprowadzi symulację kredytu hipotecznego w wysokości 600 tys. zł. Wspólnie przeanalizujecie też oferty banków.

Na wizycie u eksperta kredytowego dowiesz się:

 • jaką masz zdolność kredytową i czy możesz starać się o kredyt hipoteczny w potrzebnej wysokości,
 • jakie warunki musisz spełnić, żeby otrzymać kredyt,
 • jak wygląda proces starania się o kredyt hipoteczny,
 • które banki mają najkorzystniejszą ofertę,
 • czy wybrać oprocentowanie zmienne czy stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego,
 • do których banków złożyć wniosek o kredyt hipoteczny standardowy,
 • jaki okres kredytowania i rodzaj rat wybrać,
 • jak prawidłowo wypełnić wniosek i jakie dokumenty są potrzebne do kredytu hipotecznego.

Zebranie dokumentów i podpisanie umowy przedwstępnej

Na tym etapie Twoim zadaniem będzie skompletowanie wszystkich dokumentów, które musisz złożyć wraz z wnioskiem kredytowym. Są to dokumenty, o których pisałem wyżej. Oprócz tego konieczne będzie również podpisanie umowy przedwstępnej z deweloperem, jeżeli kupujesz mieszkanie na rynku pierwotnym lub z osobą prywatną, gdy dokonujesz zakupu na rynku wtórnym.

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości jest obowiązkowa, jeżeli starasz się o sfinansowanie mieszkania ze środków pochodzących z kredytu hipotecznego. Umowa przedwstępna zagwarantuje Ci również to, że sprzedający nie sprzeda nieruchomości innej osobie. Warto jednak zawrzeć w umowie klauzule umożliwiające rozwiązanie umowy, jeżeli np. bank odmówi Ci przyznania kredytu hipotecznego.

Złożenie wniosku kredytowego

Masz już wszystkie dokumenty? Czas na złożenie wniosku kredytowego do jednego lub kilku wybranych banków. Wysyłając wniosek do kilku instytucji finansowych, zwiększasz swoje szanse na kredyt. Powinien być wypełniony czytelnie i zawierać komplet informacji. O pomoc w wypełnianiu wniosku kredytowego możesz poprosić swojego eksperta kredytowego.

Analiza kredytowa w bankach

Na podstawie informacji pozyskanych od Ciebie bank przeprowadzi analizę kredytową, która składa się z kilku elementów. W ten sposób bank chce sprawdzić Twoją zdolność kredytową, wiarygodność czy sytuację osobistą. Analiza ma odpowiedzieć na pytanie, czy możesz otrzymać kredyt na kwotę, o jaką wnioskujesz. Elementy analizy kredytowej to:

1.      Analiza osobista – bank sprawdza Twój wiek, stan cywilny (np. czy jesteś singlem, czy macie ze współmałżonkiem rozdzielność majątkową itd.), wykształcenie, staż pracy, wykształcenie, liczbę osób na utrzymaniu.

2.      Analiza dochodów i kosztów – wysokość Twoich dochodów ma bez wątpienia kluczowe znaczenie, ale bank sprawdzi również źródło Twoich dochodów i to czy są stabilne. Bank zweryfikuje staż pracy oraz to, na jakiej podstawie otrzymujesz swoje wynagrodzenie (umowa o pracę, o dzieło, samozatrudnienie itd.). Ważne są również Twoje stałe koszty, tj. czynsz, alimenty, wysokość innych zobowiązań. Jeżeli są bardzo wysokie, to nawet ponadprzeciętny dochód może okazać się niewystarczający. Pamiętaj, że w każdym banku Twoja zdolność kredytowa może być inna i dlatego warto złożyć kilka wniosków.

3.      Analiza nieruchomości – bank zleci wycenę nieruchomości, żeby sprawdzić wartość nieruchomości oraz jej stan techniczny i prawny.

4.      Analiza historii kredytowej – bank sprawdzi, jak wysokie są Twoje zobowiązania i czy zawsze spłacałeś je w terminie. W tym celu wyśle zapytanie do Biura Informacji Kredytowej (BIK), Bankowego Rejestru oraz wewnętrznych baz banku. Opóźnienia do 30 dni nie powinny stanowić problemu. Jednak gdy Twoje opóźnienia w spłacie kredytów i pożyczek są dłuższe i powtarzają się, to bank najprawdopodobniej odmówi przyznania Ci kredytu. Nie jesteś pewien, czy masz jakieś przeterminowane długi? Możesz zamówić raport BIK na własną rękę, zanim złożysz wniosek w wybranym banku.

Decyzja kredytowa

Zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym bank ma 21 dni na wydanie decyzji kredytowej. Termin biegnie od momentu złożenia do banku kompletnego wniosku ze wszystkimi wymaganymi dokumentami. W przypadku decyzji pozytywnej bank zaprezentuje Ci ofertę kredytu i jego parametry. Bank poinformuje Cię również, ile masz czasu na podpisanie umowy i przekaże wzór umowy. Możesz ją skonsultować z ekspertem kredytowym, prawnikiem lub doradcą w banku. W przypadku odrzucenia wniosku masz możliwość wysłania zapytania do banku o powody podjęcia takiej decyzji.

Podpisanie umowy kredytowej

Na podpisanie umowy kredytowej umawiasz się w wybranej placówce banku. Nie ma możliwości podpisania umowy o kredyt hipoteczny on-line. Nie spiesz się, sprawdź dokładnie zapisy w umowie kredytowej i porównaj ją z wcześniej otrzymanym draftem. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij na bieżąco. Doradca bankowy powinien odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania.

Podpisanie umowy przyrzeczonej

Umowa przyrzeczona jest podpisywana obowiązkowo w formie aktu notarialnego. Powinna zawierać zgodne ze stanem faktycznym, aktualne dane dotyczące nieruchomości i stron transakcji. Pamiętaj o tym, żeby dać sobie około 10 dni na przelanie środków z kredytu hipotecznego. Zazwyczaj bank potrzebuje około 5 dni na uruchomienie kredytu.

Wypłata kredytu hipotecznego

Warunki wypłaty kredytu znajdziesz w umowie. Zazwyczaj są to konieczność nabycia ubezpieczenia nieruchomości, potwierdzenie wpłaty wkładu własnego i potwierdzenie złożenia wniosku o wpis hipoteki itd. Mogą też występować dodatkowe warunki jak: zaświadczenie z US lub ZUS, potwierdzenie spłaty zobowiązań kredytowych, zaświadczenie o kredycie i inne.

Najtańszy kredyt hipoteczny 600 000 złotych – na co zwrócić uwagę podczas wyboru z oferty banków?

Kredytobiorcy szukają banku, który jest w stanie zaproponować najkorzystniejsze warunki kredytu hipotecznego. Większość z nas chce zaciągnąć najtańszy kredyt hipoteczny i jest to zrozumiałe. Jednak każdy z nas ma inne potrzeby i możliwości. Czasami inne parametry kredytu mogą być ważniejsze w naszej sytuacji niż oprocentowanie. Dlatego osobiście uważam, że przygodę z kredytem hipotecznym powinieneś rozpocząć od dokładnej analizy swojej sytuacji. Nie wiem, czy można znaleźć kredyt idealny, ale w moim prywatnym rankingu kredytów hipotecznych, wziąłbym pod uwagę następujące parametry:

 1. Prowizja – szukaj banku, który proponuje 0% za udzielenie kredytu hipotecznego. Bez problemu można obecnie znaleźć taką ofertę.
 2. Oprocentowanie stałe – daje poczucie stabilności i komfortu. Nie zaskoczy Cię żadna podwyżka stóp procentowych, a jeśli oprocentowanie spadnie, to zawsze możesz pomyśleć o refinansowaniu kredytu.
 3. Wcześniejsza spłata – jeśli masz taką możliwość, to spłać kredyt wcześniej lub dokonuj regularnych nadpłat. Dobrze, jeśli bank nie pobiera prowizji za wcześniejszą spłatę od samego początku umowy i istnieje możliwość nadpłaty przez bankowość elektroniczną.
 4. Produkty dodatkowe – dobrze mieć wszystko w jednym banku, dzięki czemu mogę oszczędzić trochę czasu. Możliwość założenia konta bankowego z wpływem wynagrodzenia czy podpisanie umowy o kartę kredytową razem z kredytem hipotecznym jest dobrym rozwiązaniem.
 5. Ubezpieczenie na życie – życie jest nieprzewidywalne, dlatego warto pomyśleć o przyszłości swojej i swoich bliskich. Polisa na życie to dodatkowy koszt, ale w ten sposób możesz zabezpieczyć swoją rodzinę i nie narażać ich na spłatę wysokich zobowiązań.
 6. Czas analizy wniosku kredytowego – szanujmy swój czas, tym bardziej że mamy na głowie wiele różnych spraw oraz obowiązków. Szukajmy banku, gdzie możemy załatwić sprawę szybko i bez zbędnej zwłoki.
 7. Kredyt na budowę domu – polecam znaleźć kredyt hipoteczny, z niewielką liczbą transz i prostymi formalnościami. W tym przypadku cena nie gra głównej roli.

Kalkulator kredytu hipotecznego – gdzie policzyć ratę kredytu hipotecznego?

Chcesz wiedzieć jak wysoka będzie rata dla kredytu na 600 tys. złotych? Specjalnie dla Ciebie przygotowałem proste w obsłudze narzędzie, czyli kalkulator kredytu hipotecznego. Dzięki temu możesz policzyć swoje raty, wpisując kilka podstawowych danych u mnie na blogu. Są to kwota kredytu, okres spłaty, oprocentowanie nominalne i rodzaj rat. Pamiętaj, że wysokość raty jest orientacyjna, a ostateczną ofertę przedstawi Ci doradca w banku.

Tu możesz wyliczyć swoje raty – kalkulator rat kredytu hipotecznego.

Oferty kredytów hipotecznych na 600 000 złotych – współpraca z ekspertem kredytowym

Wyżej opisałem korzyści dla Ciebie, które wynikają ze współpracy z ekspertem kredytowym. Jeżeli szukasz wsparcia doświadczonego eksperta, to zapraszam do kontaktu. Działam skutecznie od 2009 roku i mam na koncie ponad 1000 transakcji. Moi pracownicy mają ich ponad 2000. Co nas wyróżnia? Przede wszystkim duża wiedza i doświadczenie, ale też etyka zawodowa i najwyższe standardy obsługi.

Moje usługi dla Ciebie są bezpłatne, ponieważ swoje wynagrodzenie otrzymuje od banku za każdy zrealizowany kredyt hipoteczny. Jestem w stanie wynegocjować dla Ciebie lepsze warunki, ponieważ od wielu lat współpracuje z wieloma bankami.

Na potrzeby działania firmy stworzyliśmy najbardziej zaawansowany na rynku kalkulator kredytu hipotecznego. Dzięki temu możemy policzyć każdy scenariusz dla Ciebie.

Możesz liczyć na przejrzystość współpracy, profesjonalizm i pełne zaangażowanie z mojej strony. Zachęcam też do lektury mojego bloga. Znajdziesz tu prawie 150 tematycznych artykułów, dzięki którym odnajdziesz się w świecie finansów i dowiesz się, jak znaleźć najlepsze rozwiązania kredytowe dla siebie.

Podsumowanie – kredyt hipoteczny 600 tys.

W artykule przedstawiłem Ci, jakie korzyści wynikają z zaciągnięcia kredytu na 600 tys. zł. Dowiedziałeś się jak wygląda proces kredytowy oraz jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać środki na zakup wymarzonego mieszkania. Przedstawiłem Ci symulacje dla kredytu standardowego i Kredytu Bezpiecznego 2%. Mam nadzieję, że już wiesz jak dopasować kredyt hipoteczny do swoich potrzeb i jak podjąć racjonalną i świadomą decyzję. Pamiętaj, że jestem tu dla Ciebie i możesz liczyć na moje wsparcie.

Zapraszam do komentowania

Kredyt hipoteczny na 600 tys. zł to duże wyzwanie. Oznacza spłatę wysokich rat przez wiele lat. Dlatego warto się dobrze przygotować do zaciągnięcia takiego zobowiązania. Jeśli będziesz mieć jakiekolwiek pytania na temat kredytów hipotecznych, koniecznie daj znać w komentarzu. Chętnie odpowiem na wszystkie wątpliwości.

Formularz kontaktowy